Neden felsefeyle uğraşanların çoğu ateist, deist, agnostik?

Birçok kısmına katılmıyorum. Tanrı kavramı ve evrim apaçık çelişir birbiriyle. Asıl çelişmeyeceğini düşünmek apaçık saçmalıktır. Tanrı ol diyor ve oluyorsa olur, mükemmel olur, hatalı olmaz. Her şeye gücü yeten bir varlık hata yapmaz. Katıldığım nokta evrende kusurlu bir ton şey olması. Hatta kusursuz herhangi bir şey yok.

O yüzden Tanrı var.(berim düşüncem) Tanrı kusursuzluğu ifade eder diğer varlıklar gibi eksik ve noksan sıfatlardan uzaktır. evrim mantığıyla İslam'dan örnek verirsek İslam maymundan gelmeyi reddeder, ilk insan Hz ademdir denir lakin coğrafyaya ve hava şartlarına göre organizmaların ortama ayak uydurması İslam alimleri tarafından da kabul görülür. kusur konusuna gelirsek kusursuz bir şey yoktur. döngü dışında az biyoloji ve uzay bilimi bilen bir kişi bilirki evrende kusursuz denilecek bir düzen vardır ve bana göre bu düzenin bir patlamanın sonucu oluşması ve varlığımızın doğumumuzla başlayıp ölümümüzle bitmesi çok saçma geliyor.

Sizin Tanrı tanımınızda büyük yanlışlar var. Tanrı'nın kusurlu bir şey yarattığını düşünmek sizin deyiminizle "şirk koşmak"tır. Kuranı okuduğunuzu söylüyorsunuz. Anlayarak mı okudunuz oldukça merak ediyorum. Konunun başından beri yazdıklarınız asla anladığınızı göstermiyor çünkü.

Hocam gerçekten kitabı açıp okudunuzmu nerede öyle bir şey yazıyor. İslam'da insanın en iyi şekilde yaratıldığı geçer kuranda ve gerçektende öyledir bilimin bile süper şekilde ilerlediği çağda insan beyninin tamamının işlevi bulunamamıştır. Japonya gibi teknoloji ülkelerinde bazı hayvansal gıdalardan mide yapılmaya çalışılmıştır ,lakin tam başarılı olmamıştır kopyalama deneyinden elde edilen hayvan kısa bir süre içinde ölmüştür tıpın dallarına bakarsak zaten insanın ne kadar harika bir varlık olduğunu anlamak zor değil, üstüne yaratılanları bu devirden değerlendirmekte mantıklı değil M.Ö bir elinde mızrak mabadında mızrak olan varlık uzaya çıkmış, evreni yok edebilecek silah icat etmiş ve daha niceleri bence bundan yıllar sonra insanoğlu çok daha yükseğe çıkacak beynizimizin bir düşünme kapasiteyle evrenin bir sonu yok, bu bir döngü.

O senin inancına göre öyle. Yaratılmadan varolunabiliyorsa, kendininde yaratılmadığını düşünebilirsin. Asıl utanç kaynağı bunu kabul edip, inkar etmeye devam etmektir. 🤣

Gerçekten edebiyatı biraz iyi kullanıp kelime oyunlarıyla derin bir konuyu sindirmeye çalışman :),
Filozoflar kitaplar yazmış Tanrı'nın varlığıyla ilgili, lakin sen 1 cümleyle yokluğunu kanıtladın ve dünya bundan habersiz ha ?güzel fazla iyi.

Son düzenleme:
Tanrının kusurlu bir şey yarattığını düşünmek sizin deyiminizle "şirk koşmak"tır.

Değildir ve alakası yoktur. Şirk dediğiniz, kendini Tanrı yerine koyup da karar ve hüküm verebileceğini zannetmektir. Tanrı, yarattıklarının kusurlarını zaten açıklamış ve bunları bertaraf edebilmesi için gereken yolu da göstermiştir.

Temel konuları bilmeden ne de güzel ahkam kesiliyor. Ve felsefe ile alakalı olunduğu da iddia edilebiliyor. Halbuki, daha kavram anlaşılamamış. Kusursuz olan yaratıcıdır, yaratık değil.

Son düzenleme:
Neden olamasın ya böyle bir mantık olabilir mi? Kusursuz bir varlık kusursuz başka bir şey yaratabilir, hatta zaten kusursuz yaratır, neden kusurlu olsun? Evrenin neden oluştuğunun ne önemi var onları da Tanrı yarattıysa eğer? Tanrı ile evren bir tutulmuyor zaten. Kusursuz varlığın kusurlu bir şey yaratması tutarsızlığını konuşuyoruz şu an.

Kusursuzluk manasında neden bahsettiğimize bağlı yorum kusursuz olmanız için gereken şey ne? Bu soru Tanrı kendinin yanına bir tane daha veya daha güçlü Tanrı yaratabilir mi sorusu size eğer Tanrı kendi gibi bir varlık yaratatabilir. desem o zaman demek ki bizi yaradan yarattığından güçsüzdür diyeceksiniz eğer yaratamaz desem o zaman tanrı acizdir diyeceksiniz. bu konuya her dinin farklı açıklaması vardır, ben şayet biraz araştırdığımda mantıklı argümanlar bulmuştum iman biraz istek meselesi :).

O yüzden Tanrı var.(berim düşüncem) Tanrı kusursuzluğu ifade eder diğer varlıklar gibi eksik ve noksan sıfatlardan uzaktır. evrim mantığıyla İslam'dan örnek verirsek İslam maymundan gelmeyi reddeder, ilk insan Hz ademdir denir lakin coğrafyaya ve hava şartlarına göre organizmaların ortama ayak uydurması İslam alimleri tarafından da kabul görülür. kusur konusuna gelirsek kusursuz bir şey yoktur. döngü dışında az biyoloji ve uzay bilimi bilen bir kişi bilirki evrende kusursuz denilecek bir düzen vardır ve bana göre bu düzenin bir patlamanın sonucu oluşması ve varlığımızın doğumumuzla başlayıp ölümümüzle bitmesi çok saçma geliyor.

Hocam gerçekten kitabı açıp okudunuzmu nerede öyle bir şey yazıyor. İslam'da insanın en iyi şekilde yaratıldığı geçer kuranda ve gerçektende öyledir bilimin bile süper şekilde ilerlediği çağda insan beyninin tamamının işlevi bulunamamıştır. Japonya gibi teknoloji ülkelerinde bazı hayvansal gıdalardan mide yapılmaya çalışılmıştır ,lakin tam başarılı olmamıştır kopyalama deneyinden elde edilen hayvan kısa bir süre içinde ölmüştür tıpın dallarına bakarsak zaten insanın ne kadar harika bir varlık olduğunu anlamak zor değil, üstüne yaratılanları bu devirden değerlendirmekte mantıklı değil M.Ö bir elinde mızrak mabadında mızrak olan varlık uzaya çıkmış, evreni yok edebilecek silah icat etmiş ve daha niceleri bence bundan yıllar sonra insanoğlu çok daha yükseğe çıkacak beynizimizin bir düşünme kapasiteyle evrenin bir sonu yok, bu bir döngü.

Gerçekten edebiyatı biraz iyi kullanıp kelime oyunlarıyla derin bir konuyu sindirmeye çalışman :),
Filozoflar kitaplar yazmış Tanrı'nın varlığıyla ilgili, lakin sen 1 cümleyle yokluğunu kanıtladın ve dünya bundan habersiz ha ?güzel fazla iyi.

Sonuç olarak çürütebilmek önemlidir. Al sana bir soru daha.

Tanrı kendinden daha güçlü ve yok edemeyeceği bir varlık yaratabilir mi?

Yaratırsa, yok etmeye gücü yetmez.
Yaratamazsa herşeye gücü yetmiyor demektir.

Bu çelişkiler bile durumu anlamak için yeterli bence. Tek tanrı insandır çünkü dinleri yarattı.

Bence aşırı sorguladıkları için.

Sonuç olarak çürütebilmek önemlidir. Al sana bir soru daha.

Tanrı kendinden daha güçlü ve yok edemeyeceği bir varlık yaratabilir mi?

Yaratırsa, yok etmeye gücü yetmez.
Yaratamazsa herşeye gücü yetmiyor demektir.

Bu çelişkiler bile durumu anlamak için yeterli bence. Tek tanrı insandır çünkü dinleri yarattı.
Arkadaşım kafan o kadar farklı çalışıyor ki kendi sorunun içerisinde kendinle çelişiyorsun farkında değilsin. Bunu seni aşağılamak için söylemiyorum ancak gerçekten ilkokul çocuğu aklına sahipsin. Allah, gücü yaratan kişidir. Nasıl güç ile tanımlarsın Allah'ı? Allah'ın gücü yok ki? Güç bu evrene has bir özelliktir. Evreni yaratan için güç kelimesi kullanılması mantıklı mı sence? Biz Allah'ın nasıl bir yaratıcı olduğunu tanımlamak için güç kelimesini kullanıyoruz ancak Allah güç kavramıyla tanımlanamayacak kadar ileri seviyede bir zat. Senin sorduğun soru tipik bir ateist sorusu. Eğer bu soruya "Evet" diye cevap verilse o zaman "Demek ki sizin Rabbiniz, yarattığı şeyden güçsüzdür." denilecek. Eğer, "Hayır" diye cevap verilse, o zaman da "Demek ki sizin Rabbiniz âcizdir." denilecektir. Her iki halde de Cenâb-ı Hakk'a acizlik isnadı söz konusudur. Bu soruyu ortaya atanlar, var olması muhal olan bir şeriki yaratmayı Cenâb-ı Hakk'ın kudretinden talep etmekle Allah’ın Hâlık (yaratıcı), vehmettikleri o şerikin de mahlûk (yaratılan) olduğunu bir ön yargı olarak kabul ettikleri hâlde, daha sonra o mevhum mahlukun Hak Teâlâ'dan büyük olabileceğine ihtimal vermekle, açıkça demagoji yapmaktadırlar. Bu lafı söyleyenler Allah’ın kutsi mahiyetinin mahlûk mahiyetine hiçbir cihetle benzemeyeceğini bilememektedir. Eser ustasına hiçbir cihetle benzemeyeceği gibi, Cenab-ı Hak da mahlûkatına hiçbir cihetle benzemez. Dolayısıyla böyle bir soru sormak, su ıslak mı diye sormakla aynıdır. Baştan aşağı saçmalık ve çocuk uykusudur.

Bizler bu ülkenin evlatlarıyız. Sen farklı bir görüşte olsan ben farklı bir görüşte olsam dahi ikimizde bu ülkenin ferdiyiz. Dolayısıyla bir arada yaşamalı ve birbirimizin fikirlerine saygılı olmalıyız. Senden bunun hatrına tek bir şey isteyeceğim. Bizzat kendisi eski bir ateist olan Altay Cem Meriç'in, Peygamberliğin İspatı adlı kitabını bir yerden satın alıp okur musun? Rica ediyorum bunu yap. Benim şahsi düşünceme göre dine ve İslam'a bakış açın o kadar yanlış ki, içerisinde bulunduğun çelişkilere farklı açılardan bakamadığın için ne derece maruz kaldığının ve bunun sana ne gibi bir geri dönüşü olduğunu anlayamıyorsun. Bu nedenden ötürü böyle bir soru sormak bile sana mantıklı gibi geliyor. Rica ediyorum bu kitabı oku. Farklı açılardan bakmanı sağlayacak.

Geri
Yukarı