Neden herkes tecrübeli ya da bayan eleman arıyor?

Hocam az önce yaşadığım şehrin küçük bir yerindeki sekreter ilanını gördüm, adamlar iyi Türkçe konuşan yabancı uyruklu bayan diye yazmışlar. Sekreter mi arıyorlar yoksa sekreter konulu film mi çekecekler belli değil.
Muhtemelen kendileri de İngilizce bilmedikleri için işe alacakları kişinin İngilizcesinin iyi olduğundan emin olamıyorlar. Yabancı alalım Türkçesi düzgün mü diye bakalım demişler.

Toplumun paradoksu da burada başlıyor. Yanına stajyer almaz, yeni mezunu almaz, öğrenciyi almaz sonra da tecrübeli ister.

Ya bu durumun sebebi muhtemelen "yeni elemana ihtiyacım yok ama işini biliyorsa alırız" benzeri bir düşünce olabilir. Ekonomik sıkıntılar iyice arttı, sana 2800 TL para geliyor da işverenin cebinden çıkan para 4-5 bin TL vardır vergilerle birlikte.

Bilmiyorum hocam ama tecrübesiz adamı alıp işi öğrenene kadar daha düşük ücret ile çalıştırabilirler, mesela normalde 2800 ise tecrübesizi öğrenene kadar 1500 ile çalıştırabilirler. Hem işverenin cebinden daha az çıkar hem de topluma o alanda tecrübeli birini daha kazandırmış olurlar.

Bunun sebebi işsizlik üniversite mezunu adamda işsiz gidip örnek veriyorum garsonluk ilanına başvuruyor. İş verenler de bunu bildikleri için kendilerine bu işsiz kafilesindeki en iyi adamı almaya çalışıyorlar üstüne üstün asgari ücret hatta yer yer altını veriyorlar. Böylelikle düşük paraya kalifiye adama sahip oluyor. Ülkedeki ekonomik kriz ve bunun sonuçlarından biri olan işsizlik düzelmediği sürece bu da düzelmez.

Toplumun paradoksu da burada başlıyor. Yanına stajyer almaz, yeni mezunu almaz, öğrenciyi almaz sonra da tecrübeli ister.

Ya bu durumun sebebi muhtemelen "yeni elemana ihtiyacım yok ama işini biliyorsa alırız" benzeri bir düşünce olabilir. Ekonomik sıkıntılar iyice arttı, sana 2800 TL para geliyor da işverenin cebinden çıkan para 4-5 bin TL vardır vergilerle birlikte.

Bu ifadeye kesinlikle katılıyorum. "tecrübeli eleman" istedikleri işlerin içinde kasiyerlik veya garsonluk olabilmesi ayrı bir komedi açıkcası. Öğrenilecek mevcut bilginin bir elin beş parmağını geçmemesi acaba nasıl bir tecrübe ediniliyor diye düşündürmüyor değil insanı. Daha küçük yerlere (köşebaşı kafeler ve benzeri işletmeler) iş başvurusu yapmayı deneyebilirsin ama o bile zor olabilir.

Bilmiyorum hocam ama tecrübesiz adamı alıp işi öğrenene kadar daha düşük ücret ile çalıştırabilirler, mesela normalde 2800 ise tecrübesizi öğrenene kadar 1500 ile çalıştırabilirler. Hem işverenin cebinden daha az çıkar hem de topluma o alanda tecrübeli birini daha kazandırmış olurlar.
Çalışacak kişi 18 yaşından büyükse resmi olarak 2800 TL net cebine girmesi lazım adamın. Bu net 2800 için de 4000'e yakın, belki de daha fazla para vermesi lazım işverenin çünkü o paradan gelir vergisi vs. kesiyor devlet baba. Ülkenin ekonomik durumu da rezil olduğu için adam çalışan almak istemiyor, alacaksam da bari iyi bir şey gelsin diyor. Kendisi de biliyor kimsenin kriterleri karşılamadığını, gönlü ferah tutmak amaç. Ben ilan açtım diyor. Anlatabildim mi?

Bu ifadeye kesinlikle katılıyorum. "tecrübeli eleman" istedikleri işlerin içinde kasiyerlik veya garsonluk olabilmesi ayrı bir komedi açıkcası. Öğrenilecek mevcut bilginin bir elin beş parmağını geçmemesi acaba nasıl bir tecrübe ediniliyor diye düşündürmüyor değil insanı. Daha küçük yerlere (köşebaşı kafeler ve benzeri işletmeler) iş başvurusu yapmayı deneyebilirsin ama o bile zor olabilir.
Galiba bir yerlerde tanıdık olması lazım hocam.

Normalde askari maaş bu görevi görüyor hocam. Adam verebildiği en düşük maaşı işi bilmeyene vermesi lazım, bilen adama ise maaşta cömert olması lazım gerekir.
Ama bizim askari maaşımız genel maaş olunca problem burada patlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı