Neden kimse kimseyi dinlemiyor?

İnsanın doğası gereği demek doğru olmaz. Bir çok insan yanlış kişileri takip ederek, yanlış bilgiler ediniyor. Geniş açıdan bakarak ve mantıklı düşünerek hareket etmiyor. Tıpkı İsrail-Amerika konusunda bana yaptıkları linç gibi. Ben başka bir şey söylerken, onlar bam başka bir şey söyleyip, konuyu çevirmeye çalışıyorlar. Aslında bu eğitimsizlik ile alakalı bir durum biraz da. Neyse ki yıllarca haber, siyaset ve tarih takip eden, bizzat bu işlerin için de birisi olarak kendimi yedirtmedim.

Dinlemeyen ve tartışmasını bilmeyen bir insan, ruhunu ve beynini satmış kişilerdir. Başkalarının söylemlerini alır, kendisi söyler. Sen düzgünce tartışmak istersin, o sana küfür ile karşılık verir ve kendisini haklı çıkarmak için gerekirse konuyu saptırır. Ve hiç alakası olmayan bir yere doğru gider. Bilgisiz yanlış ve saptırıcı yorumlar yaparken, bilgili de mantıklı ve açıklayıcı yorumlar yapmaya devam ettiği için "neden kimse kimseyi dinlemiyor" sorusunun cevabını almış oluyorsunuz.

Bu dünyanın sorunu olsa da, Türkiye gibi ülkelerde çok daha yaygındır. Sokak röportajlarını izlemeyen veya hiç denk gelmemiş olan yoktur herhalde. Orada da görürüz, siyaset ile ilgili bir soru sorulduğunda, eğitimli insan ne kadar mantıklı ve düzgün cevap verirken, karşıdan birisi gelir "de get işine" der. Üstüne vatan haini damgasını vurur. Bu tip insanlara asla bir şey anlatamazsınız. O yüzden uğraşmaya değmez. Ancak bu genel olarak eski kafalı insanlardır. Yeni nesiller daha bilgili ve mantıklı hareket ediyor. En azından bir çoğu böyle. Ben buna inanıyorum ve inanmak istiyorum.

Bu dünyanın sorunu olsa da, Türkiye gibi ülkelerde çok daha yaygındır
Kesinlikle uzerine konusulmasi gerektigini dusundugum bir konu, bu yuzden uygun bir uslupla fikrini belirten herkese cok tesekkur ederim. Benim fikrime gelecek olursak, kesinlikle alintilatidigim bu cumleye cok katiliyorum. Biraz cocuklugumuza inmemiz lazim bence. Turkiye aile ici iliskilerin pek de saglikli olmadigi bir ulke. Bir bebek olarak dunyaya geliyoruz ve biz bilinc sahibi oldukca evde bir otorite oldugunu, sozunun ikiletilmemesi gerektigini dikte eden, herhangi bir tartismada, fikrinin ne oldugunun onemi olmaksizin sessiz kalman gerektigini surekli olarak sana dayatan bir tutum var. Bu ailenin icinde basliyor. Mutlaka anlayisli ve bilincli ebeveynler vardir ama benim gozlemime gore cogunluk baskici ve otoriter, cocugun fikrini belirtemedigi ve surekli olarak lafin agzina tikildigi, buyuklerin sozune, her ne kadar haksiz da olsalar karsi gelinmemesi gerektigini tembih eden anne babalar. Bu tarz ailelerin yetistirdigi cocuklar iclerindeki baskilanmislikla beraber, gecerli ya da gecersiz farketmeksizin argumanlarini dikte etme egiliminde oluyorlar. Otoriter rejimleri ve populist siyaseti cok daha kolay benimseyip, onlarin dogrularini kendi dogrulariymis gibi mudafaa ediyorlar. Cunku yillarca kendini ifade edememis, karakteri oturmamis, kendi fikirlerini olgunlastiramamis bir birey bu maalesef. Otoriter rejimler derken ne demek istiyorum biraz acayim, bu sadece politik kimlikleri bunyesinde bulundurmuyor ayni zamanda topluma arz edilmis tum rol modelleri kapsiyor ve bu rol modellerin fikirleri, toplumda fanatik yiginlar yaratiyor. Sonuc olarak izm'ler ve sucu bucular, yeterince bilincli olmayan bireylerin olusturdugu toplumlarda cok rahat vuku buluyor ve cok kolay ayristirip, bireyi kendi gibi dusunmeyenden ciddi manada uzaklastiriyor, karsidakine sagirlastiriyor. Tabii bu major bi bakis acisi ama sokakta kavga eden iki adamin neden birbirini dinlemedigi konusu bu meselenin anlatiminin biraz yuzeysel kalmasina sebep olabilir diye dusundum. Peki napalim Amorphous, nasil cozebiliriz bunu ? Acikcasi kapsamli bi cozum paketim yok, egitim abi klisesine de dusmek istemiyorum. Kesinlikle egitim onemsiz demiyorum ama egitimin de kendi icinde kalitesinin tartisilir oldugunu unutmamak lazim. Zira nice egitimli dedigimiz insanlar ne cahillikler yapiyor. O yuzden once egitimin standartini belirlemek lazim bence. Ama evet kaliteli bir egitim bilincli birey kriterlerinden birisi. Cok afedersiniz ama hayvanlar gibi urememek yine cozum odakli yaklasimlardan biri olabilir cunku Turkiye olarak iyi sistemler (saglik sistemi, egitim sistemi, hukuk sistemi vs. ) gelistirebilen bir ulke degiliz bence, e uzerine bir de asiri kalabalik olunca idare zorlasiyor ve birakalim kalifiye vatandasi, zombi surusune donusen bi toplum soz konusu oluyor. Ilerleyen yillarda bu nufus fazlasi Turkiye'nin basina buyuk sorun acacak diye dusunuyorum, gerekli onlemler alinmaz ise. Evet fazla da uzatmak istemiyorum ama her daim sorgulayici bir tutum iyi olabilir. Sevgiler dostlarim, saglikli gunler.

Geri
Yukarı