Neden oyunlarda Türkçe dil yok?

Bu bahsettiğiniz bizden daha az orjinal kullanıma sahip ufak ülkelerden bir kaçının adını yazarsanız araştırabilirim merak ettiğim için tabi.
2 Yıldır oyun oynamıyorum (Biraz GTA 5 oynadım), dil seçme bölümünde ülkelerin dili de kendi alfabeleri ve dillerinde yazılıyor :) Dil seçme ekranında 30'tan fazla dil ve lehçeler içinde Türkçe olmayan oyunlardan bahsediyorum. Eskiden de çok oyun oynamadım ama bu tip oyunlarla karşılaştım. İsim hatırlamıyorum ama Arap alfabesi yada benzeri alfabeyi kullanan birçok dil varken Türkçe yoktu. Belki benim oynadığım oyunlarda böyledir :) Ama dediğim oyunlar popüler oyunlardan değil eski oyunlardandır.

Her şey ekonomik sektörlerin inisiyatifine bakar. Türkçe de destek yoksa, mutlaka katı pragmatik mazeretler söz konusudur.

Burada iğneyi kendinize de batırın. İngilizce öğrenmek zorundasınız! Advanced seviye olması zaruri değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şey ekonomik sektörlerin inisiyatifine bakar. Türkçe de destek yoksa, mutlaka katı pragmatik mazeretler söz konusudur.

Burada iğneyi kendinize de batırın. İngilizce öğrenmek zorundasınız! Advanced seviye olması zaruri değil.
Dostum maalesef işler öyle yürümüyor orta seviyede İngilizcem olmasına rağmen ben bile oyundaki hikayeden, konuşmadan, diyaloglardan fazla bir şey anlamadan bitiriyorum haliyle oynadığım oyundan zevk alamıyorum, birde İngilizcesi benden daha düşük yada hiç olmayanları düşün onlar ne yapsınlar oyun Türkçe destek olmayınca 'Benim dilimde değil neden para vereyim' diyecek buda birçok oyuncuyu korsana yönlendirecek haliyle ülkemizdeki oyun sektöründe ilerleme olmayacak. Altyazı eklemek maliyeti düşüktür hatta maliyeti bile yoktur desem, oyunları gönüllü olarak çevirebilecek birçok insan var bence altyazı eklemekten oyun firmaları zarar etmez, sonuçta ülkemizde oyunları satıyor birçok dünya dilini oyunlarına ekliyorlarsa neden Türkçe eklemesinler. Bu konuda bilinçlendirilmeli, bir yorumumda belirttiğim gibi eğer bir ülkede o ürünü satıyorsan onu satmak istediğin yerdeki insanlara hitap edebileceksin.
Altyazı iyidir;)

Son düzenleme:
Sen de haklısın. Ama bazı kullanıcılar çok hazırcı ve fırsatçı, seni tenzih ediyorum. Adam fps düşmesi yaşadığı için işletim sistemini değiştiriyor mesela. Böyle garip işler yapanlar var. PC temizlik programlarına acayip bel bağlayanlar falan var. Yani ne bileyim, ben CoD'da çok zorluk çekmiyordum hikayede falan. Ama çok iyi bilsek daha iyi olur tabii.

Türkçe dil desteğinin en az İngilizce kadar yaygın olmasını ben de isterim ama her şey ekonomiye bakar. Maalesef ki bu böyle.

Mesela Curiosity adlı en güncel uzay belgeselinin divxplanette hala çevirisi yok. Varsa bile tek tük.

Demek istediğim, hani derler ya f..k the system diye, madem zemin kötü, sen yükseleceksin, sen kendine yatırım yapacaksın, ingilizce öğreneceksin, sen derken misalen konuşuyorum, sana yönelik değil.

Sen de haklısın. Ama bazı kullanıcılar çok hazırcı ve fırsatçı, seni tenzih ediyorum. Adam fps düşmesi yaşadığı için işletim sistemini değiştiriyor mesela. Böyle garip işler yapanlar var. PC temizlik programlarına acayip bel bağlayanlar falan var. Yani ne bileyim, ben CoD'da çok zorluk çekmiyordum hikayede falan. Ama çok iyi bilsek daha iyi olur tabii.

Türkçe dil desteğinin en az İngilizce kadar yaygın olmasını ben de isterim ama her şey ekonomiye bakar. Maalesef ki bu böyle.

Mesela Curiosity adlı en güncel uzay belgeselinin divxplanette hala çevirisi yok. Varsa bile tek tük.

Demek istediğim, hani derler ya f..k the syst

Birinci etmen, Turkiye'de ki faiz sisteminden ve dolar dan kaynaklanıyor. Örnek olarak Türkiye' de asgari ücret 1400 lira ve çoğu orjinal oyunun fiyatları gerçekten uçuyor. Almanya gibi ülkelere baktığımızda onlarda da asgari ücret 1400 Euro. Fakat adam isterse burdaki bir asgari ücret maaşı değerindeki oyunları maaşının 4 te biriyle alır. Yani burda demek istedigim ülkemizde faizler çok yüksek ve dolar uçuk bir seviyede. Insanlar da doğal olarak alamıyor. Ikinci bir etmen ise Multiplayer olmayan oyuna para vermem diyenler. Karam55 arkadaşımızın attığı grafikde de bunu görüyoruz. Uzun vadeli oynanabilen Multiplayer oyunlar alınmış genellikle. Son etmen ise Wolfteam gibi oyunlara yüklü miktar para yatırıp orjinal oyun almaya enayilik diyenler. Işte bu şeyler yüzünden Türkçe oyun sayısı az.

Birinci etmen, Turkiye'de ki faiz sisteminden ve dolar dan kaynaklanıyor. Örnek olarak Türkiye' de asgari ücret 1400 lira ve çoğu orjinal oyunun fiyatları gerçekten uçuyor. Almanya gibi ülkelere baktığımızda onlarda da asgari ücret 1400 Euro. Fakat adam isterse burdaki bir asgari ücret maaşı değerindeki oyunları maaşının 4 te biriyle alır. Yani burda demek istedigim ülkemizde faizler çok yüksek ve dolar uçuk bir seviyede. Insanlar da doğal olarak alamıyor. Ikinci bir etmen ise Multiplayer olmayan oyuna para vermem diyenler. Karam55 arkadaşımızın attığı grafikde de bunu görüyoruz. Uzun vadeli oynanabilen Multiplayer oyunlar alınmış genellikle. Son etmen ise Wolfteam gibi oyunlara yüklü miktar para yatırıp orjinal oyun almaya enayilik diyenler. Işte bu şeyler yüzünden Türkçe oyun sayısı az.
Aslına bakarsanız ben paranın da çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Zaten parası olmadığı için alamayanlara hiç kimse laf edemez. Ancak bir de Wolfteam, MT2, LoL gibi oyunlara 60-70TL para çekip GTA 5'e 65TL vermeden cracklemekle uğraşıp orijinal alanları enayi yerine koymak insanlık değildir. Ama bunun ülkemizde düzeleceğine asla inanmıyorum. Neden derseniz ise sitemizin kullanıcı sayısı belli. 500bin kişi desek ve bunları 450bini korsana karşı olsa ve dışarıda da 1milyon kişi karşı olsa 1.5m kişi Türkiye'de korsana karşı demektir. Ülkemizin nüfusu - 1.5m = 76m kişi. Şimdi biz bunu çocuklarımıza aşılasak ve onlarda orijinal kullanan kişiler olsalar 5m kişi eder (20 yıl sonra). 20 yıl sonra bile 100m kişiden 5m olurken neyin orijinale sağdıklığından bahsedebiliriz ki? Daha bırakın ebeveynleri, çocukları daha öğretmenler bile orijinale sağdık değil. Okulumuzda bilgisayar odasına (Sözde bilgisayar odası) gittiğimizde UTorrent'ten ya bir Windows sürümü ya da oyun iniyor ve hocanın bundan haberi var. Yani şimdi siz gidip veliye "Çocuklar oyun oynuyorsa bile orijinal kullanmalı, ücretli oyunu para vermeden oynamamalı. Her programını orijinal kullanmalı ki programı yapanın emeğine karşılık versin." deseniz (Diyecek kişi bakanlıklar) veli "Peki siz kullanıyor musunuz?" dediğinde susmak zorundasınız. Böyle büyüklerin içinde iyi bir nesil görmek imkansızdır. Aramızdan şanslı ve zeki olanlarına Ali ve Recep abi gibiler düşüyor da insanlığa yararlı oluyoruz.

Türkler ''Türkçe dil seçeneği olursa satın alırım'' mantığıyla ilerliyor. Yapımcı ise oyunumu satın alan ülke için dil paketi çıkarırım diyor. Yavaş yavaş Türkçe oyunlar gelmeye başladı, umarım giderek artar.

Satın alma durumuna göre dil desteği gelseydi rusça dili olmazdı diye düşünüyorum. Rusyada orjinal oyun satılmadığı için oyun fiyatları çok ucuzladı ama rusça dil desteği var.

Kafadan yazı yazmaktan vazgeçin Rusya'da ki orjinal kullanım küçümsenecek bir şey değil. Ayrıca sadece orjinal kullanımdan değil büyük oyunlar üreten Rus firmalarda var buda büyük bir etki.

Korsancılık bir nebze olsun azaldı gibi Steam kullanımı daha yaygın artık. Belki ileride görebiliriz Türkçe dublaj veya oyun içi Türkçe dil seçeneğini. Türkçe yamalarla idare ediyoruz iyi kötü.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı