Neden Redmi Telefon Almamalıyız?

Hocam kasmaz en azından.

MIUI her şekilde arayüz ağır çalışıyor. Xiaomisi Redmisi yok bunun. ROM'un kendisi tamamen spy. Marka çin çöpü.

Bak bu gibi ürünlerin, zaten bilindik markalar yanında satılma şansı yok. Bu gibi alternatif ürünleri, forumlarda fanboyları pazarlıyor. AMD'de bu şekilde.. Dev markalarla mücadele etme stratejisi, fanboy yalanları ya da abartıları üzerinden yürüyor.. Yani sana söylemiyorum fanboy diye.. Senin olayın psikolojiktir.. Yani Xiaomi'yi Redmi'den iyi görmek falan.. Fakat fanboy reklamı olmazsa, alternatif markalar satılmaz.. O yüzden, fanboyların lafıyla, kesinlikle ürün alınmaz. Bir ürün ya da marka, forumlarda falan, sıradan üyelerce, çok patlatılıyorsa, çok övülüyorsa, çok tavsiye ediliyorsa, hemen atlamak yerine 2 kere düşüneceksin..

Oha konuya bak, millet sırf bu konuyu beklemiş üye olmak için.🤣

Cidden 17 Ekim ve 18 Ekim tarihlerinde üye olup ilk mesajlarını bu konuya atanlar nereden geldiniz?🧐

Yoksa birileri fake hesap mı açıyor çaktırmadan?🤔

Ayrıca bu kişiler sadece Xiaomi/Redmi markasını savunuyorlar. Eğer gruplaşarak böyle bir şey yaptıysanız bunun yaptırımı olabilir. Bu yüzden konuyu raporluyorum.

Ben bu dediğin gruba giriyorum. :) işin hikayesi şu... Ne Redmi ne de Xiaomi fanboy olarak geldim. 1 yıldır keyifle üst model bir Redmi kullanıyorum. Google sağ olsun bu başlığı haber olarak önümüze sundu. Öyle geldik. Her telefonu F/P olarak değerlendirmek gerekir. MIUI hantal diyen hata yapar. Kullandığı modelde bunu yaşamıştır veya beklentisi daha yüksektir. Samsung iyi deyip model belirtmeyen reklam yapar. Bu işte model karşılaştıracaksın. Marka karalamak kötüdür. Teknolojik karşılatırmada karalama olmaz zira sayılan markaların hepsi değerli teknolojiler üretiyor.

Ben bu dediğin gruba giriyorum. :) işin hikayesi şu... Ne Redmi ne de Xiaomi fanboy olarak geldim. 1 yıldır keyifle üst model bir Redmi kullanıyorum. Google sağ olsun bu başlığı haber olarak önümüze sundu. Öyle geldik. Her telefonu F/P olarak değerlendirmek gerekir. MIUI hantal diyen hata yapar. Kullandığı modelde bunu yaşamıştır veya beklentisi daha yüksektir. Samsung iyi deyip model belirtmeyen reklam yapar. Bu işte model karşılaştıracaksın. Marka karalamak kötüdür. Teknolojik karşılatırmada karalama olmaz zira sayılan markaların hepsi değerli teknolojiler üretiyor.

Bak SAMSUNG'da model falan belirtmeye gerek yok. Sen bir telefona kaç TL ödüyorsan, onun karşılığını alıyorsun. Ha ülkemizde, paranın karşılığı olan ürünü alamıyoruz ama sen yurtdışı fiyatları üzerinden, modelleri düşün.

SAMSUNG'un hangi cihazını alırsan al, en düşük modeli bile alsan, arayüz MIUI gibi sürünmüyor. Samsung'un A10 marka cihazını gördüm ve elime alıp kullandım. İşlemcisi çok yavaş ve donanımı çok düşük olmasına rağmen, arayüz yani ONE UI gayet hızlı, yağ gibi çalışıyordu.. Fakat bundan daha üstün donanıma sahip bir Redmi telefonda, MIUI sürünüyor.. Çünkü ROM'un içinde Spy var artı olarak, Xiaomi, bu ROM'ları, cihazlarına optimize edemiyor gibi görünüyor..

Kısacası Xiaomi cihazlarda ROM sorunlu. ROM sorunlu olduğu için, cihazlar, donanımdan beklenen performansı vermiyor.

MIUI olan her cihaz, Xiaomi olsun, Redmi olsun çöptür.

Bak Samsung'da model falan belirtmeye gerek yok. Sen bir telefona kaç TL ödüyorsan, onun karşılığını alıyorsun. Ha ülkemizde, paranın karşılığı olan ürünü alamıyoruz ama sen yurt dışı fiyatları üzerinden, modelleri düşün.

Samsung'un hangi cihazını alırsan al, en düşük modeli bile alsan, arayüz MIUI gibi sürünmüyor. Samsung'un A10 marka cihazını gördüm ve elime alıp kullandım. İşlemcisi çok yavaş ve donanımı çok düşük olmasına rağmen, arayüz yani One UI gayet hızlı, yağ gibi çalışıyordu. Fakat bundan daha üstün donanıma sahip bir Redmi telefonda, MIUI sürünüyor. Çünkü ROM'un içinde SPY var artı olarak, Xiaomi, bu ROM'ları, cihazlarına optimize edemiyor gibi görünüyor.

Kısacası Xiaomi cihazlarda ROM sorunlu. ROM sorunlu olduğu için, cihazlar, donanımdan beklenen performansı vermiyor.

MIUI olan her cihaz, Xiaomi olsun, Redmi olsun çöptür.

Xiaomi çöptür, MIUI arayüzü hantaldır. Bence de almayın, tanıdıklarınıza da aldırmayın. Kullandığı cihazdan memnun olup bunu da ifade edenleri fanboylukla suçlayıp Samsung fanboyluğu yapmak ta ayrı bir ironi olsa gerek.
Yalnız kafayı SPY ile bozmuş olmak ta çok acayip bir durum. Çinliler bu casusluk işine meraklı ama Kore ' liler çok masum. Ya Amerika' lılar? Canım onlar da müttefikimiz, öyle değil mi?
Allah selamet versin. Ne diyeyim?

İnsanların almak için tek nedeni var aslında oda fiyat performans.

Fiyat var ama performans yok. Millet ucuz diye alip geçiyor, nasilsa razı oluyor. Adamın parası yoksa alır geçer, telefonsuz kalacak degil ama bu Çin telefonları, özellikle Xiaomi'den kağıt üzerinde görünen performansı ROM yüzünden alamazsınız.

Olay da bu işte. İnsanlar işlemci araştırması falan yapmıyor ucuz diye aldığı Samsung kasmaya başlayınca "ee hani Samsung kaliteydi" diyorlar. Fakat Xiaomi kasmaya başlayınca zaten ucuzdu diyorlar ve Xiaomi'nin kasmaya başlaması daha uzun sürüyor çünkü işlemcisi bilgisizce alınan Samsung telefondan çok daha iyi oluyor. Ama bu demek olmuyor ki Xiaomi daha iyi, hayır daha iyi değil çünkü sen telefon almayı bilmiyorsun. Realme 5i ile Redmi Note 8'i elimde karşılaştırdım ve net olarak diyorum Realme 5i çok daha akıcıydı çünkü daha optimize ve hafif bir arayüzü var. Samsung daha kaliteli ürünler ve daha kaliteli yazılımlar ortaya sunduğu için bu kadar ucuza sunamıyor. İlla ki karşılaştırma yapacaksanız 3000TL civarı satılan Redmi Note 9S ile Samsung M51'i karşılaştırmanız gerekir. Ama en basitinden 3000TL civarına satılan Note 9S ile P40 Lite'ı karşılaştırın. İkisi de aynı fiyatta ve P40 Lite çok çok daha iyi.

Konu oldukça uzamış. Geriye dönüp okunacak gibi de değil :)

Kendi fikrimi yazayım. 2.5 senedir Xiaomi Mi Note 3 kullanıyorum. Android 9 ve son güncelleme ile Miui 12 geldi. Halen memnunum halen akıcı çalışıyor. Redmi ile ne kadar farklı onu bilemem.

Ancak Annem için telefon bakıyordum. Belki ben kullanırım ve kendi kullandığımı da Anneme veririm diye düşünmedim de değil :)

Redmi Note 9 serisindeki kamera tozlanma mevzusu canımı sıktı. Xiaominin bu konudaki açıklamasını yetersiz buldum. Kronik sorunu olan o seriyi bulup tamamen satıştan çekmesi gerekiyordu. Şimdi ben telefon alacam ve acaba kamera tozlanacak mı tozlanmayacak mı diye dua mı edeyim? Tozlanırsa iade mi olacak? yada olmayacak mı? değişim mi olacak? servise mi gidecek gelirse nasıl gelecek? Bunun dışında ben de fazlasıyla yazılım şikayetlerini okudum.

ve almaktan vazgeçtim. Ne aldım? Gittim 2500 liraya Realme 6 aldım. 4 GB RAM, 128 GB Depolama, 90 HZ ekran, 30W şarj, MediaTek Helio G90T işlemci. Arayüzü akıcı görünüyor uygulamalarla doldurulmamış. Saf Android gibi. Gerçi saf Android kullanmadım :)

Tabi Xiaomi kadar bilindik değil belki biraz risk aldım ama umarım uzun süre Annem sorunsuz kullanır.

128 GB Note 9 bile 2700 TL civarına çıkmış. Yuh artık.

Geri
Yukarı