Rehber Neden root atmalıyız?

1705943930119.png

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Android için en sevdiğim şey olan root nedir neden atmalıyız? Sorularını cevaplayacağım.

Root nedir?
Root Android işletim sistemli cihazlar için sistemde değişiklik yapmak için gerekli olan su(kök) yetkisidir.

Öncelikle root atmanın zararları ile başlayalım.
Öncelikle root atmanın en büyük zararı garantimizin bozulması.
Root atmamız için cihazımızın bootloader kilidinin açık olması gerekmektedir.
Başka bir zarar ise bazı uygulamaların root olduğu için kullanmamıza izin vermemesi.
Başka bir zarar ise sistemin kafasına göre yeniden başlatması (nadiren)
Diğer bir zarar ise sistemin önyükleme süresinin uzamasıdır.

Öncelikle Xiaomi kullanıcıları için root bence şarttır.
Xiaomi markasının şişirilen MIUI yazılımını adam etmek için root gereklidir.
Bunun için geniş bir rehber gelecek.

Samsung kullanıcıları genellikle root atmıyorlar çünkü çoğu kişi cihazın yazılımını beğendiği için root atmaya gerek duymuyorlar.

Root atmanın faydaları nelerdir? Onları da anlatayım.
En büyük fayda sistemi özelleştirmek (Xiaomi için cemuiler veya customiuizer) için kullanılmasıdır.
İkincisi ise sistemde bulunan reklamları kaldırmaktır.
Üçüncü faydamız ise sistemde bulunan Google servislerini (gms doze) ile durdurarak pil süresini uzatır.
Dördüncü ise sistemi hızlandırmak için (memeuı enchancher) kullanılır.
Beşinci özellik Dolby atmos ile cihazın sesini değiştirebilme özelliğidir.

Şahsen ben uzun zamandır root kullanmayı tercih etmiyorum.
Root kullanırken kendime hakim olamayıp cihazımı bozabiliyorum.

REHBERİM YARIN 21.00 TARİHİNE KADAR DESTEK İLE DÜZENLENECEKTİR!!!

Rehberim buraya kadardı umarım beğenirsiniz beğendiyseniz ne mutlu bana.
Rehberim Technopat üzerinde yazılmıştır.
@626016

Son düzenleme:
@enzyyx gömülüyor ancak genelde sizin kullanabileceğiniz halde değil, kastım root programlarıdır (Magisk gibi), erişimidir vs. bunları verirken süre uzuyor.

Xiaomi Redmi 7A telefonuma root atmayı öğretebilir misin? Bazı banka uygulamaları açılmıyor bende kasıyor sistem. Telefonu hızlandıracak ve güncel uygulamaları açabilecek bir hale getirebilir miyim?

Xiaomi Redmi 7A telefonuma root atmayı öğretebilir misin? Bazı banka uygulamaları açılmıyor bende kasıyor sistem. Telefonu hızlandıracak ve güncel uygulamaları açabilecek bir hale getirebilir miyim?
Hocam banka gibi uygulamalarınız varsa başka biri sizin telefonunuza sızıp çalabilir onları.Haberiniz olsun

Hayır ama bilmediğiniz Custom ROM'ları yüklerseniz sızabilirler ya da sizin telefonuzu çalıp içinden para çekebilirler (USB hata ayıklaması açık olduğu için) yani bence yeni telefon almalısınız.İlla Custom ROM yükleyeceğim diyorsanız bilindik ROMları yüklemeniz tavsiye edilir.

@ATA 1881 root atarken böyle sorun çıkmaz, bilmediğiniz modülleri veya ROM'larda olabilir.

Çok emek vermeyip rehber yaparım 4k okunur.
Paralanıp yapayım bu sefer de 1k geçmesin.

sistem acilisini geciktirmesi sacmaymis.
Normal çünkü magisk bunu yapıyor.
magiskte boot chain şu şekilde kabaca: bootloader - avb2 verity - kernel - magisk daemon - system
kernelsu da boot chain şu şekilde : bootloader - kernel - system

Son düzenleme:
Hocam şöyle değil mi? Yanlışım varsa kusura bakmayın.

Boot>Magisk Modülleri uygulanıyor>bootanim gerçekleşirken modüller açılıyor>Sistem açılıyor.
Yanlış var biraz hocam ben onu android lestiriyim.
magiskte boot chain şu şekilde kabaca: bootloader - avb2 verity - kernel - magisk daemon - system
kernelsu da boot chain şu şekilde : bootloader - kernel - system

Yeni konular

Geri
Yukarı