Neden Windows değil de Linux?

Cristabol Brown

Hectopat
Yer
Antalya
Isletim sistemleriyle aman aman bir bilgim yok. Meraklisida degilim. Hani "abi napican toplama PC'yi, ugrasma hazir PC al gec" diyen kisinin isletim sistemindekilerin versiyonum. Foruma geldigimden beri herkes Windows'a resmen sovup, Linux'u de ovup sevdirip duruyor.
Linux kullananlar neden kullaniyor? Hangi ozelleriklerini seviyorsunuz? Neden Windows 10 degilde Linux? Bana birisi aciklayabilir mi? Linux'e sovmuyorum yanlis anlamayin. Ama neden seviyorsunuz merak ediyorum, "anlamiyorum" degil. Neden oyunlar Linux'u desteklemiyorlar? Steam oyunlari falan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isletim sistemleriyle aman aman bir bilgim yok. Meraklisida degilim. Hani "abi napican toplama PC'yi, ugrasma hazir PC al gec" diyen kisinin isletim sistemindekilerin versiyonum. Foruma geldigimden beri herkes Windows'a resmen sovup, Linux'u de ovup sevdirip duruyor.
Linux kullananlar neden kullaniyor? Hangi ozelleriklerini seviyorsunuz? Neden Windows 10 degilde Linux? Bana birisi aciklayabilir mi? Linux'e sovmuyorum yanlis anlamayin. Ama neden seviyorsunuz merak ediyorum, "anlamiyorum" degil. Neden oyunlar Linux'u desteklemiyorlar? Steam oyunlari falan.

@Kerem00 daha iyi anlatacaktır. Genelde dusuk özellikli sistemlere öneriyoruz. Nedeni ise güncel Windows sürümlerinden hafif olması. Linux destekleyen oyunlarda vardır. Çoğunun Windows ve OS X için çıkmasının en önemli nedeni pazar paylarıdır. Asağıya nisan 2020 pazar paylarını bırakıyorum.

Son düzenleme:
Linux'un pazar payı çok az Windows'a kıyasla. Bundan dolayı da oyun desteği az. Kullananlar genelde iş için kullanıyor. Linux'ta olup ta Windows desteği olmayan uygulamalar da bulunmakta. Genelde programcılar için tasarlanmıştır o uygulamalar. Linux'un daha çok UNIX felsefesini takip ettiğini düşünmekteyim açıkçası. Programcılar için daha iyi.

İkincisi, çok hafif. 2008 model laptop bile Linux tabanlı işletim sistemlerini çok rahat şekilde kaldırıyor.

Bu genel olarak böyle. Çok olan şeyin sevmeyeni de çok olur sorunu da , şu forumda 100.000 aktif kişi varsa belki 5000 i linux kullanıyordur, şimdi 5000 kişinin 1000i linux'u şikayet etse ne kadar tepki olur 100.000 kişinin 10.000i şikayet etse nasıl olur ?

Linux bir işletim sistemi değil, kerneldir. Geliştiriciler bu kernel üzerine kendi işletim sistemini yaparlar. Mesela Ubuntu normal ev kullanımı için idealken Kali Linux daha çok siber güvenlik uzmanlarının tercihidir. İnsanlar yıllardır Windows kullandığı için programlar, sürücüler vs. Windows'a göre tasarlanır. O yüzden Linux için pek fazla uyumlu program yok. İnsanlar da uzun süredir bu gereksiz kavgayı veriyorlar.

Oyun yapımcıları oyunlarını Linux'a göre ayarlamıyorlar, buna bir uğraş göstermiyorlar çünkü Linux tabanlı işletim sistemleri çok kullanılan işletim sistemleri değil. Ek olarak çoğu kullanıcısı oyunlarla uğraşmıyor zaten fakat Steam oyunları Linux'da çalıştırılmaya başlandı. protondb.com'a bakabilirsin.

Bazı Linux işletim sistemleri Windows'a göre çok daha hafif işletim sistemleri oluyor. Bu kullanıcılara Linux tabanlı işletim sistemleri öneriliyor.

Steam'de destekleyen oyunlar mevcut ancak Windows'un destekledikleri yanında nerdeyse hiç. Linux'un pazar payı çok az olduğu için geliştiriciler Linux'a yazılım geliştirmek için uğraşmıyorlar, bu yüzden pek fazla oyun desteği yok.

Windows şu an 2GB RAM'li sistemlere bile Windows 10 kurun diye zorluyor, hal böyle olunca düşük sistem kullanan arkadaşlara önerebileceğimiz bir Windows dağıtımı kalmıyor. Hangisini yüklese elinde kalıyor mutlaka, ancak Linux böyle değil. İstediğin dağıtımı istediğin masaüstü ortamıyla istediğin yazılımları kullanarak yükle sana engel yok.

Biz de haklı olarak Linux öneriyoruz, çünkü 2GB RAM ve Celeron işlemcili sistemlerde bile çatır çatır çalışabilen tonlarca Linux var.

Açıkçası benim kullanma sebebi değişiklik seviyor olmam, hep aynı işletim sistemiyle iş yapamıyorum :D Farklı bir sistem görmek, kullanmak istiyorum bir süre sonra. Linux bunu bana en iyi sağlayan sistem, çünkü sonsuz özelleştirmeye sahip.

Steam oyunlarinin cogu Linux cekirdegi destekli. Olmayanlarin da calisamamasinin en buyuk nedeni anti-cheat olayi. Oyunlar kernel tabanli anti-cheat kullandiginda, ve bunu Windows kerneline yazdiklariklarinda, Linux bunu calistiramiyor.

Linux'un iyi oldugu noktalar da var, fakat ondan veya bundan daha iyi diyemeyiz. Linux donanima tam erisim sunar, acik kaynaklidir, kaynak tuketimi ve sistem yonetimi farklidir. Ozellestirilebilir olmasi da cazip kiliyor. Biraz felsefe(acik kaynak), biraz tarz(ozellestirmeler), biraz da ilginc olmasi bizi Linux'u onermeye itiyor.

Geri
Yukarı