Neden yaratıldık?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aylardır düşündüğüm bir konu. Onlarca araştırma yaptım fakat beni tatmin edebilecek hiçbir sonuca ulaşamadım. Sınırsız bir gücü olan tanrı neden bizi yaratmış olabilir? Ülkemizde genelimizin inandığı dinde Allah geçmişi, şimdiyi ve geleceği bilmesine rağmen neden bizleri sınava tabii tutuyor? Kaderimizin bizim seçimlerimiz olduğunu söylüyorlar fakat Allah geleceği ve hangi seçimi yapacağımızı biliyor çünkü o sınırsız güçte bir varlık. Bu soruları kendime sorunca çelişkiye düşüyorum. Allah bizim seçimlerimizi, hayatımızı ve kaderimizi bilmesine rağmen neden yaratıldık?

Video izle. Herkes izlesin çok degil zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aylardır düşündüğüm bir konu. Onlarca araştırma yaptım fakat beni tatmin edebilecek hiçbir sonuca ulaşamadım. Sınırsız bir gücü olan tanrı neden bizi yaratmış olabilir? Ülkemizde genelimizin inandığı dinde Allah geçmişi, şimdiyi ve geleceği bilmesine rağmen neden bizleri sınava tabii tutuyor? Kaderimizin bizim seçimlerimiz olduğunu söylüyorlar fakat Allah geleceği ve hangi seçimi yapacağımızı biliyor çünkü o sınırsız güçte bir varlık. Bu soruları kendime sorunca çelişkiye düşüyorum. Allah bizim seçimlerimizi, hayatımızı ve kaderimizi bilmesine rağmen neden yaratıldık?
O noktada senin hangi yolu tercih edeceğini görmek istiyor olabilir. Tanrı'nın insanı yaratması, insanın yapayzeka yaratması gibi düşünebilirsin. Sonuç olmadan sebep olmaz.

Acı çekmek, sınanmak, her şeye gücü yeten bir varlığa tapıp onu memnun etmek (ihtiyacı var diyorlar), memnun etmezsek de yakılmak için yaratılmışız dediklerine göre.

Acı çekmek, sınanmak, her şeye gücü yeten bir varlığa tapıp onu memnun etmek (ihtiyacı var diyorlar), memnun etmezsek de yakılmak için yaratılmışız dediklerine göre.
Hocam kimin ne dediği belli değil ki ya. Keşke adam akıllı ve doğru bir bilgi olsa sadece veya hiçbir bilgi veya düşünce olmasa. Ortalıkta bu konular hakkında çok fazla bilgi var ve çoğu sadece bir taraftan bakıyor olaya ve insanı tatmin edecek cevaplar yok hala. Bilgi kirliliği ve belirsizlikten ibaret.

Bu işin sonu iyi değil.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaratılmak için bir yaratıcı gerekir, o da olmadığına göre yaratılmadık?

Bunun felsefi olarak tatmin edici bir cevabı yok. Dini olarak imtihan diyebiliriz.

Peki neden bizim göremediğimiz ve sadece milattan önceden kalmış kitaplardan duyduğumuz bir varlık (varlık olduğu kesin değildir) bizi yaratıp kendisine itaat etmemizi istesin ki?

Özgür bırak kendini!
Sözdüz tiratlar gibi.
Kör gözlü ressam gibi.
Bir gün gelicek.

Bırak kendini.
Özgür bırak kendini!
Sözsüz hayatlar gibi.
Küsmüş çicekler gibi.

Özgür bırak kendini.
Bir gün gelicek... Bırak kendini.
Özgür bırak kendini!
Sözsüz şiirler gibi.
Bir gün ölüceğin gerçeği gibi. Özgür bırak kendini!

İnsan demez mi: " Ben mi istedim yaratılmayı da zorla sokulduğum sınavın sonucuna göre sefa veya cefa çekeceğim?" :) Dini olarak baktığımız zaman hiçbir mantıklı açıklaması yok. Yazılan senaryoyu oynayan oyuncaklarız. Maskara olmak için gelmişiz ve duygularımızın önemi yok :D

Sorduğun sorunun cevabını hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Cevabı olmayan sorular da (Tanrı var mı? Dinler gerçek mi? vs.) insanın içini kemiriyor. Sen içinde neye inanmak istiyorsan, ona inan. Sonuçta bunlara inanç deniyor. Dinini doğru yaşayabilenlerden olursan, manevi yönden sana huzur verir, hafif hissedersin. İnançsız olursan da bir şey kaybetmezsin. Zor zamanlarda sığınacak bir inancın olmadığı için kendi kendine güçlü kalmayı öğrenirsin.

Evren gizemlerle dolu. Keşke sorulara cevap bulunabilse... Ama cevapları bilsek heyecanı kalmazdı değil mi? :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı