Nedir bu "Marka" Düşmanlığı ?

Ben örnek vereyim. Şuanda piyasadaki en hızlı GTX 970 HOF. Konu açılıyor arkadaş sormuş en iyi GTX 970 hangi marka diye hemen altına başlıyorlar MSI ve ASUS hiçbir bilgisi olmamasına rağmen her konu altında bu fanboyları görmek mümkün, sonra ben yazıyorum HOF diye başlıyorlar MSI ve ASUS varken Galax alınır mı? İşte marka takıntısı bu oluyor bizim insanlarımız bir markayı ezberledimi tamam. Bir de şu var Vatan Bilgisayar'da satılmıyorsa kötüdür mantığıda çok bunu da anlamıyorum.

Ben örnek veriyim şuanda piyasadaki en hızlı GTX 970 HOF. Konu açılıyor arkadaş sormuş en iyi GTX 970 hangi marka diye hemen altına başlıyorlar MSI ve ASUS hiçbir bilgisi olmamasına rağmen her konu altında bu fanboyları görmek mümkün, sonra ben yazıyorum HOF diye başlıyorlar MSI ve ASUS varken Galax alınır mı? İşte marka takıntısı bu oluyor bizim insanlarımız bir markayı ezberledimi tamam. Bir de şu var Vatan Bilgisayar'da satılmıyorsa kötüdür mantığıda çok bunu da anlamıyorum.

Kesinlikle doğru söylüyorsun bilmeden yorum yapan çok var aynı örneği Zotac markası için de verebilirim. Sosyalde Zotac ekran kartı kullanıp da memnun olan insanlar da var fakat Zotac o kadar kötülenmiş ki artık insanlarda bir ezbere neden olmuş. Kullanmayanlar bile çok ısınıyor, ses çıkarıyor vs diyorlar sadece bir kaç teste bakıp. Bu yanlış bence kullanıp memnun olan ve memnun olmayanlar yorum yazmalı. Kullanmayanlar yorum yazmak yerine tavsiyelere kulak vermeli.

Kesinlikle doğru söylüyorsun bilmeden yorum yapan çok var aynı örneği Zotac markası için de verebilirim. Sosyalde Zotac ekran kartı kullanıp da memnun olan insanlar da var fakat Zotac o kadar kötülenmiş ki artık insanlarda bir ezbere neden olmuş. Kullanmayanlar bile çok ısınıyor, ses çıkarıyor vs diyorlar sadece bir kaç teste bakıp. Bu yanlış bence kullanıp memnun olan ve memnun olmayanlar yorum yazmalı. Kullanmayanlar yorum yazmak yerine tavsiyelere kulak vermeli.
Sorun orda zaten hep kulaktan dolma bilgiler ile yorum yapılması. AMD çok ısınıyor diyorlar benim stok soğutucu ile 50 dereceden fazla çıktığını görmedim kasa sirkülasyonu iyi ve bakımını yaparım. 1 ay öncede Akasa Venom Pico aldım. Boşta 20 derece civarlarında yükte 45 dereceyi geçtiğini görmedim.

Hocam kaç kez yolladıktan sonra değişim kararı çıktı?

Ayrıca ani güç kesintilerinden oluşan zararları garanti karşılamıyor diye biliyordum :) Sadece ekran kartınızın yandığına dua edin bence :)
İlk önce parça istedik dediler yurt dışından. Sonra 20 iş günü beklettiler . Eve yazı geldi , " Ürünün parçası temin edilemediğinden ürün değişimi hakkı doğmuştur. Yeni ürününüzü aldığınız bayiden alabilirsiniz . " diye. ( kısacası tamir edemedik , sizi de oyaladığımız için üzgünüz bizi affedin. ) Daha sonra Vatan Bilgisayar ; " Bu isteği ana merkezimize mail atmamız gerekmektedir. Merkezden cevap geldiğinde yeni ürününüzü alabilirsiniz . " diye bizi gönderdiler . 3 - 5 gün geçti , aradılar . " Ürünün elimizde yenisi yok işiniz acil ise üstüne fark verip yeni bir ekran kartı alabilirsiniz . " Bunu duyunca ( zaten işim çok acildi performans ödevi hazırlayacaktım. ) gittik , yolda git git bitmiyor . Fark verip Sapphire R9 285 aldık . Elektrik kesildiğinde , ekran kartını göndermeden önce de anakartı gönderdik (Asus M5A97 R 2.0 ) . Bios çipini değiştirmişler ( Benim suçum da olabilir , bios güncellemesini flashback ile yaptım ama 20 dk oldu hala işlem bitmedi diye bende kapattım ) . 31 Mart - 20 Mayısa kadar bilgisayarsızdım. Bir yandan ödev var yapamazsam 0 "sıfır " alacağım ( video hazırlamam gerekiyordu ) , bir yandan da evde delirdim hiçbir şey yok , Shadow of Mordor aldım oynayamıyorum . Kısacası böyle her firma yapabiliyor bu gibi durumları , özel bir firma yok . Sonu mutlu bitti ama hiç olmasaydı daha iyiydi . Bu biraz sesli , 15 dk furmark testinde 81 derece ve fanlar 3200 RPM ile çalışıyordu . Tek sorunu da bu . Performansı güzel az önce söylediğim oyunda ultra ayarlarda V - sync açıyorum ve oynuyorum en az 45 fps gördüm , normal durumlarda sabit 60 fps idi .

Eğer, üretilen seride kronik bir sorun yoksa çok da kafaya takmaya gerek yok. Elektronik ürünlerde şans faktörü de önemli. Aynı tezgahta yan yana duran iki aynı ürünü alsak, biri kelek çıkar biri canavar. Seride kronik bir sorun olmadıkça birinin ağzı yandı diye kaçınmaya gerek yok.

Bu durumları her firmada yaşayabiliyoruz. Ama stokta olsaydı Asus Strix de alabilirdim . Beni sinirlendiren 30 gün bekletmeleri . Servis de SMS İNFOCOMM ' du , Çizgi Elektronik de değil . Bahtsız bedevi olduk anlayacağınız . Yani monitörüm de Vn247h , çokta güzel monitör herkese tavsiye ederim . Zaten misafirliğe gelenler , monitörü görünce gözlerini açıyor otomatik olarak .

Hiç bir zaman marka takıntım olmadı. Bakarım incelerim zaten iyiyse kendini belli eder. Elektronil işi tamamen şans işi. Asus alırsın bozulur Zotac alırsın 5 yıl sorunsuz kullanırsın. Bu konular tamamen senin kısmetine kalmış.

Türkiyemizde Asus fanları ve MSİ fanları diye ikiye ayrılır. Sanki o iki firma kusursuz herşeyi en iyi diğerleri ondan sonra gelir. MSİ anakartlarını severim. Asus'un teknolojiye katkısını severim. Galax ve Evga gibi markaların hakkı yeniyor daha kaliteli ürünleri varken hemde.

Son düzenleme:
Bir üründen memnun kalmayınca tekrar almazsınız, kullanmazsınız, nedenlerini açıklayarak tavsiye etmezsiniz ve vatandaşlık görevini yerine getirmiş olursunuz. Fazlası -konuda bahsedilen- fanatizme giriyor. İnsanların genel yapısına bakarsanız -sadece ülkemizle sınırlı değil- bu fanatizmin sadece elektronik bileşen konusunda yaşanmadığını rahatlıkla görürsünüz. Markaların savunulacak yanı yok da insanların psikolojisi daha vahim durumda. İlkokulda ayağı gaz pedalına değmemiş arkadaşlarımın babalarının arabasını savunması gibi; parayı bizzat kazanıp vermeyen insanların bir markayı göklere çıkarması gayet olağan. Bozulursa yenisini alacak olan kendisi değil ve doğal olarak ortada bir sorun yok. Ancak maddi külfetine katlanıp ödeyen insan sorun olduğunda kabullenmek ya da aynı çamura tekrar düşmek durumunda kalıyor. Genelde de ilk seçeneğe yöneliyorlar. Biraz empatiyle çözülebilecek bir sorun aslında. Ha bir de "benim başıma gelmediyse kimsenin başına gelmez" mantığı var. Aynı markanın aynı modeline ait iki ürün aslında birbirinin aynısı değil. Dolayısıyla bu iki ürüne "birbirinin klonu" değil "seri üretim" diyoruz. Yani biri sağlamken diğeri bozulabilir. Kullanan insanlar da birbirinin klonu değil. Dolayısıyla bir bireyin kullanım şekli diğer bireyden farklı olabilir. Bu iki mantık saf kanser. Umarım tedavi edilir.

Arkadaşlar 17 haziran (dün);

Bir konu açmışım ve konu biteli çok olmuş ama ismini vermek istemiyorum (o kişiyide suçlamıyorum) , herhangi kimse konuyu gündeme getirip hortlattı :) .
O derken bu derken ortaya bir tartışma çıktı o kadar büyüdü ki o tartışma , Moderetörümüz konuya el atmak zorunda kaldı.

O saatten sonra gerçekten bu iş sıkıntılı olmaya başlamıştı ve bu konuyu açma gereği duydum ve açıkcası doğru söylemek gerekirse Moderetörlerin konuyu onaylayıp açmayacağını bile düşündüm.

Arkadaşlar derdimi anlatabildiysem ne mutlu bana hepinize teşekkür ederim tekrar tekrar. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı