Nereden geldi bu "hocam" ?

Farsça hwace kökünden gelir.
Köle sahibi demektir.

Ancak forumda kullanılmasının sebebi zannımca;
Forumda belli bir bilgi birikimine sahip üye sayısı fazla, üniversitelerden ağız alışkanlığı ile birbirlerine "hocam " diye hitap edince diğer üyelerde böyle demeye başlamış olabilir.
Şahsen kullanırım, bence tanımadığın biri ile iletişime geçmenin resmi ve kibar bir yolu.

Benim de yıllardır ağzıma takılmış, günlük hayatta bol bol kullandığım bir laftır. Çok severim kendisini, özellikle nasıl hitap edeceğini tam olarak kavrayamadığın insanlara karşı tam anlamıyla bir joker kartı. Ama hocam sen niye bu kadar sevmiyorsun anlayamadım. Zorla değil sonuçta sevmiyor olabilirsin tabii.

İnsanlar bir mesaj yazacaklarında hitap şekli arıyorlar, yazıldığı üzere hocam uygun bir hitap şekli.

Hocam'ı ilk kullanan kişi de Dh'den birisiydi herhalde.

10 Eylül 2003 20:43:59'da yazılmış.
Bu arada bunu yazan yönetici. Üyelerden daha eski bir tarihte yazan var.

Herkes birbirinin hocası burda.

Birisinin bilmediğini diğeri öğretebilir diğerinin bildiği şeyi bir başkası öğrenebilir. Birader vb hitaplardan daha iyi.

Alakasız bir şey diyeceğim genelikle hitap etmek için hocam diyorlar neden acaba hiç sevmem bu hocam lafını anlamıyorum yani. Nereden geldi bu hocam?

Bildiğim kadarıyla forumlarda kullanımına donanımhaber'de başlandı.

Ama bence bu kullanım kekoların kullandığı "hocaa" lafından çok birbirimize bir şeyler kattığınızdan dolayı.

Çok komik hocam. İnsanlara hoşgörülü şekilde nasıl hitap edelim hocam. Madem böyle saygılı ve hoşgörülü bir forumdasın o zaman hoşgörülü hitaplar kullancaksın hocam.

Ben bayılıyorum hocam demeye, herkese hocam diye hitap ediyorum. Babama bile hocam diyorum bazen. Hocam demeden duramıyorum. Lütfen bana da biraz hoşgörü.

Yeni konular

Geri
Yukarı