Nereden nereye geldik?

Olaylara farklı bir açıdan bakın.
Screenshot_20211121-195005_Brave.jpg

Ekonomi uzmanlık alanım değil ama bildiğim kadarıyla ufak bir yorum getirmek istersem; devalüasyon olduğu sonucuna varırdım.

Devalüasyon paraya kasten değer kaybettirilmesidir. Amacı kötü değildir. Vatandaşa zor zamanlar yaşatsa da uzun vadede devletin çıkarlarını korur. Üretim düşükse ve ithalat, ihracat makası büyüyorsa, ihracatla küçültülemeyen makas bir şekilde ithalat kısılarak küçültülüyor olabilir. Yani, gönül rahatlığıyla son bir kaç senede çok ciddi anlamda her sektörde ithalat yaptığımızı söyleyebiliriz. Özellikle teknoloji sektöründe.

Bunun için sadece hükümeti suçlayabilir miyiz bilmiyorum. Yani üretmesi gereken, üretim yapması gereken kurum devlet değil çünkü. Devletin elinin girdiği yerde torpil olur. Özelde torpil olmaz. Dolayısıyla özel girişimleri (büyük veya küçük fark etmeksizin) desteklemek hem devlet, hem de ülke geleceği açısından daha iyi olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nde bunun yapıldığını biliyorum ancak ne büyüklükte gerçekleştiğini bilmiyorum. Yani büyük, küçük tüm girişimlere kurumlar aracılığıyla faizsiz kredi ve ekipmanların belirli bir kısmına hibe gibi uygulamalar olduğunu biliyorum. Bundan faydalanan çevremde insanlar da var. Ancak bunun ne kadar büyük ölçekte olduğunu kurallarını vs bilmiyorum. Bilen varsa aydınlatabilir kaynaklarıyla birlikte.

Eğer ciddi anlamda bu tarz teşvikler mevcutsa ve vatandaş değerlendirmiyorsa burada hükümet kadar vatandaşta suçludur diyebiliriz. Dediğim gibi benimki sadece bir iddia. Teşviklerin boyutlarından emin değilim. Aksini iddia eden varsa direkt karalama kampanyası başlatmak yerine kanıtlarıyla birlikte geri dönüş yaparsa, hepimizin gelişip öğrendiği bir konu olur.

Arkadaşlar durum kötü eyvallah da, Ciddi soruyorum mideniz bulanmadı mı hep dolar konusu açmaya? 0,2 artsa bile hop hemen konu açılıyor veya Twitter da gündem oluyor. Ciddi anlamda kusmuk ve mide bulantısı olmaya başladı iyice.

Ekonomi uzmanlık alanım değil ama bildiğim kadarıyla ufak bir yorum getirmek istersem; devalüasyon olduğu sonucuna varırdım.

Devalüasyon paraya kasten değer kaybettirilmesidir. Amacı kötü değildir. Vatandaşa zor zamanlar yaşatsa da uzun vadede devletin çıkarlarını korur. Üretim düşükse ve ithalat, ihracat makası büyüyorsa, ihracatla küçültülemeyen makas bir şekilde ithalat kısılarak küçültülüyor olabilir. Yani, gönül rahatlığıyla son birkaç senede çok ciddi anlamda her sektörde ithalat yaptığımızı söyleyebiliriz. Özellikle teknoloji sektöründe.

Bunun için sadece hükümeti suçlayabilir miyiz bilmiyorum. Yani üretmesi gereken, üretim yapması gereken kurum devlet değil çünkü. Devletin elinin girdiği yerde torpil olur. Özelde torpil olmaz. Dolayısıyla özel girişimleri (büyük veya küçük fark etmeksizin) desteklemek hem devlet, hem de ülke geleceği açısından daha iyi olacaktır. Türkiye cumhuriyeti'nde bunun yapıldığını biliyorum ancak ne büyüklükte gerçekleştiğini bilmiyorum. Yani büyük, küçük tüm girişimlere kurumlar aracılığıyla faizsiz kredi ve ekipmanların belirli bir kısmına hibe gibi uygulamalar olduğunu biliyorum. Bundan faydalanan çevremde insanlar da var. Ancak bunun ne kadar büyük ölçekte olduğunu kurallarını vs bilmiyorum. Bilen varsa aydınlatabilir kaynaklarıyla birlikte.

Eğer ciddi anlamda bu tarz teşvikler mevcutsa ve vatandaş değerlendirmiyorsa burada hükümet kadar vatandaşta suçludur diyebiliriz. Dediğim gibi benimki sadece bir iddia. Teşviklerin boyutlarından emin değilim. Aksini iddia eden varsa direkt karalama kampanyası başlatmak yerine kanıtlarıyla birlikte geri dönüş yaparsa, hepimizin gelişip öğrendiği bir konu olur.

Dediğinizin aynısını berat albayrak yapmaya çalıştı. Fakat ekonomi o zaman buna hazır değildi. Amaçları ithalatı azaltıp üretimi arttırmak. Riskliydi ve olmadı.

Dediğinizin aynısını berat albayrak yapmaya çalıştı. Fakat ekonomi o zaman buna hazır değildi. Amaçları ithalatı azaltıp üretimi arttırmak. Riskliydi ve olmadı.
Yine aynısı deneniyor olabilir. Dediğim gibi uzmanlık alanım değil. Net bir yorum yapamam.

İroni yapmıyorsun sanırım çünkü mesajıma kızgın atmışsın. Sorun telefon falan değil. Sorun cebindeki paranın her geçen gun degersizlesmesi.

Enn sondaki ünlemi görmezsen ne olur oynat bakalım.

Aga sen kumarhaneleri açalım diyen patronlar ve işverenler halktan ve çalışanlardan daha önemlidir diyen Ldp'yi bitiren Müslüman halktan aşırı derece de uzak Kıbrıs'ta ki kumahanelerin çok iyi para kaynağı olduğunu ve bununla gururlanan üstüne başa gelsek TRT'yi bile satar orata devlet malı bırakmayız diyen birinin resmini mi attın buraya yoksa ben mi yanlış görüyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı