Nereden yazılım öğrenlir?

Menifur

Centipat
Selam, ben lise 2 öğrencisiyim. Yazılıma merakım var 7-8 ay içerisinde güzel bir laptop almayı düşünüyorum. Üniversiteye gitmeden bir dili bileyim istiyorum. JS, Python, C# gibi dilleri nereden öğrenebilirim? YouTube'a ve Udemy'ye baktım ancak yeterli olmadı. Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler ☺️

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, ben lise 2 öğrencisiyim. Yazılıma merakım var 7-8 ay içerisinde güzel bir laptop almayı düşünüyorum. Üniversiteye gitmeden bir dili bileyim istiyorum. JS, Python, C# gibi dilleri nereden öğrenebilirim? YouTube'a ve Udemy'ye baktım ancak yeterli olmadı. Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler ☺️
Yazılıma başlamadan önce ingilizcen pek iyi değilse ingilizceni geliştirmeni tavsiye ediyorum ondan sonra algoritma yapılarını, akış diyagramları hakkında bilgi edin ondan sonra temel şeylerden başlarsan çok rahat edersin. C ile başlayıp temel fonksiyonları öğrendikten sonra hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsan o alanın kodlama diline yönelebilirsin.

YouTube ve Udemy yeterli olmadı demek doğru değil.
Önce ne yapmak istediğine karar ver. Hangi platformda neler geliştirmek istiyorsun? Bunlara cevap ver kendi içinde. Bir tane örneği nasıl yapabileceğini araştır. Bu örneği yaparken onlarca şey öğrenirsin. Zaten öğrenme süreci böyledir. Direkt yazılım öğrenebileceğin bir mecra yok. Her yerden alman gerekeni alarak ilerlersen öğrenirsin. Küçük küçük projeleri video izleyerek yap. Zamanla mantığını anlarsın. Sonra dili de kavrarsın. Daha büyük projeler geliştirmeye başlarsın. Daha büyük proje yeni sorunlar yeni çözümler demek. Böyle böyle ilerlemeni öneririm. YouTube ve Udemy yeterli gelmedi dememek lazım.

YouTube ve Udemy yeterli olmadı demek doğru değil.
Önce ne yapmak istediğine karar ver. Hangi platformda neler geliştirmek istiyorsun? Bunlara cevap ver kendi içinde. Bir tane örneği nasıl yapabileceğini araştır. Bu örneği yaparken onlarca şey öğrenirsin. Zaten öğrenme süreci böyledir. Direkt yazılım öğrenebileceğin bir mecra yok. Her yerden alman gerekeni alarak ilerlersen öğrenirsin. Küçük küçük projeleri video izleyerek yap. Zamanla mantığını anlarsın. Sonra dili de kavrarsın. Daha büyük projeler geliştirmeye başlarsın. Daha büyük proje yeni sorunlar yeni çözümler demek. Böyle böyle ilerlemeni öneririm. YouTube ve Udemy yeterli gelmedi dememek lazım.

Tabii ki de karar verdim fakat YouTube'da istediğim videolara rastlayamadım maalesef. Oyun yapmak istiyorum Unity veya UE de.

Yazılıma başlamadan önce ingilizcen pek iyi değilse ingilizceni geliştirmeni tavsiye ediyorum ondan sonra algoritma yapılarını, akış diyagramları hakkında bilgi edin ondan sonra temel şeylerden başlarsan çok rahat edersin. C ile başlayıp temel fonksiyonları öğrendikten sonra hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsan o alanın kodlama diline yönelebilirsin.

İngilizcem ortalamanın üstü denilebilir. Çok iyi konuşamam fakat duyduğumu gördüğümü anlarım. İngilizceyle alakalı sıkıntı çekeceğimi pek sanmam 😊

Tabii ki de karar verdim fakat YouTube'da istediğim videolara rastlayamadım maalesef. Oyun yapmak istiyorum Unity veya UE de.

İngilizcem ortalamanın üstü denilebilir. Çok iyi konuşamam fakat duyduğumu gördüğümü anlarım. İngilizceyle alakalı sıkıntı çekeceğimi pek sanmam 😊
Duyduğunu net şekilde anlıyabiliyorsan yabancı kaynaklar ve kitaplara bakabilirsin, gerçekten yabancı kaynakların kitapları çok yararlı olabiliyor. En önemlisi bu işi gerçekten isteyip istemediğindir. Büyük bir hevesle başlayıp hataların içinde kaybolursan sıkılıp bırakabilirsin. Ayrıca unutma bu işte sürekli kod yazman gerekmez. İşin büyük çoğunluğunu fikir bulmakla geçiriceksin, geri kalan kısımda yaptığın hataları düzeltmeye uğraşıcaksın, tekrar tekrar deniyeceksin. Geriye kalan minik kısımda ise kod yazıyor olucaksın bunların bilincinde olman gerekir bu işe başlarken.

Duyduğunu net şekilde anlayabiliyorsan yabancı kaynaklar ve kitaplara bakabilirsin, gerçekten yabancı kaynakların kitapları çok yararlı olabiliyor. En önemlisi bu işi gerçekten isteyip istemediğindir. Büyük bir hevesle başlayıp hataların içinde kaybolursan sıkılıp bırakabilirsin. Ayrıca unutma bu işte sürekli kod yazman gerekmez. İşin büyük çoğunluğunu fikir bulmakla geçiriceksin, geri kalan kısımda yaptığın hataları düzeltmeye uğraşacaksın, tekrar tekrar deniyeceksin. Geriye kalan minik kısımda ise kod yazıyor olacaksın bunların bilincinde olman gerekir bu işe başlarken.

Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Fikir bulmakta zorlanabilirim fakat yaptıkça alışacağımı düşünüyorum. Mesleğim bu iş olursa dünyanın en mutlu insanı olabilirim. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı