Çözüm Netspeed geçiş süreci

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

curiousoftech

Kilopat
Merhaba dostlarım. An itibariyle Netspeed ön başvuru işlemi yapmış bulunmaktayım. Site üzerinden ön başvuru yaparken "Boş port yok." uyarısı alanlar için müşteri hizmetlerini arayarak ön başvuru yapmalarını önerebilirim öncelikle. Yaklaşık 8 dakika süren bir konuşmada gerekli bilgileri (ad-soyad, adres, kimlik bilgileri.) verdikten sonra tarafınıza (mail adresinize ve telefonunuza) gelen bilgilendirmeler ve evraklar ile birlikte hareket ederek ilerliyorsunuz. Referans kodunuz varsa bunu müşteri hizmetlerine iletmeyi unutmayın, ek indirim sağlanıyor. Tarafınıza gönderilen evraklar sizin verdiğiniz bilgilere göre hazırlanıyor, çıktısını alıp imzalayarak size SMS olarak ilettikleri Whatsapp hattına fotoğrafını gönderiyorsunuz. Bu andan itibaren geçiş işleminiz resmi olarak başlıyor diyebiliriz. Bu fotoğrafa ek olarak imzaladığınız belgeleri yine size SMS üzerinden gönderilen kargo bilgileri ile birlikte (ücretsiz kargo kodu vb.) MNG veya Yurt içi firmalarından biriyle Netspeed tarafına kargolamanız yeterlidir. Bütün süreç bu genel hatlardan oluşmaktadır.

Yaşayacağım herhangi bir gelişme veya aksilik olursa tekrar bu konu üzerinden yazacağıma emin olabilirsiniz.

Hepinize iyi sosyaller!

An itibariyle Netspeed'ten arandım ve onayım alındı. (İmza, adres vb.) Geriye sadece 48 saatlik geçiş süreci kaldı. Bu süreçte Netspeed, halihazırda kullanmakta olduğunuz firmaya gerekli iptal belgelerini ve geçiş belgelerini ibraz ediyor ve geçişiniz tamamlanma safhasına geliyor. Tahminimce yarın veya en geç cuma günü öğlene kadar Netspeed bana kullanıcı adımı ve şifremi içeren bilgileri atacaktır ve internete Netspeed üzerinden erişimim sağlanacaktır.

Netspeed üzerinden internet erişimi sağladığımda öncesi-sonrası şeklinde Turknet kullanırken ki download-upload hız kıyaslamasını ve Packet loss farkını kıyaslamanız üzere iki firmaya da ait görselleri yükleyeceğim.

Sağlıcakla kalın!

Güncelleme: Son gelişmeden sonra, şuan henüz geçiş tamamlanmamış olmasına rağmen -yani Türknet'i kullanıyorum henüz.- pingimde inanılmaz bir artış oldu. Valorant'ı 10 pingle oynarken şuan 80 pinglerde oynuyorum. Bunun sebebinin nedense Netspeed'in Türknet'e geçişimle ilgili ibraz yapması üzerine Türknet'in bana farklı sunucular üzerinden (daha fazla pinge sebep olabilecek düzeyde.) hizmet vermeye başlaması gibi geliyor nedense. Yani durduk yere 3-4 saat önce 10 pingle oynadığım oyunu "sabit" 80 pingle oynamaya başladım. Herhangi bir arıza olduğunu da pek düşünmüyorum. Bunun sinir bozucu olduğunu dile getirmek için not düşmek istedim. Yani sizde geçiş işlemi yaptığınız da bu durum dikkatinizi çekerse neden olduğuyla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum. 1-2 gün için kullanıcısı gidiyor olsa dahi hizmet kalitesinden ödün vermek pek yakışık alıcı değil. Neyse, hizmet kalitesini ne düzeyde tutacağına onlar ve hangi firmayı kullanacağıma biz karar veririz...

Tarih: 26/01/2023

Dün yaptığım geçiş başvurusunun üzerine bugün saat 13.45 itibariyle bana SMS yoluyla hizmetimin aktif hale getirildiği ve kullanıcı adı- şifre içeren bir mesaj iletildi. Bu bilgileri modem arayüzüne girip gerekli yerlere yazdığımda ve uygula dediğimdeyse sorunsuz bir şekilde yeni ISS'ye erişimim gerçekleşti. Hız testlerini ve loss-packet testini yapıp gerekli sonuçları burada paylaşayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkneti de yıllarca kullandım Netspeedi de yıllarca kullandım. İkisinde de çok fazla sorun yaşamadım. Yalnız son Türknet zamlarından sonra tepki için taşımaya karar verdim. Güven olarak iyice sarstı beni. En doğru kararı vermişsiniz. Altyapı kaynaklı sorunu olan bir bölgede oturmuyorsanız sizi üzeceğini pek sanmıyorum. Güle güle kullanın :)

Evet arkadaşlar. Hız testini ve packet loss testini yapma fırsatı bulabildim. Sonuçlar açıkçası beni hem şaşırttı hem de fazlasıyla memnun etti zira Turknet'ten daha iyi değerler alabildim ben kendi bölgemde. Tabi bu değerler kişiden kişiye değişmekle birlikte en azından İzmir'de yaşayanlar için belirleyici olabilir. Altyapımız fiber olduğunu tekrar belirtmek isterim. Fotoğraflarda göreceğiniz üzere Netspeed ile aldığım değerler Turknet'e çok yakın olup, "hatta" bir tık önünde diyebiliriz. Geçiş işleminde Turknet'in bana temin etmiş olduğu modeminde hala evimde olduğunu ve onun üzerinden Netspeed ile devam ettiğimi de eklemek isterim. Yani eve gelip ekstra bir işlem yapılması söz konusu olmadı. Değerleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum:

Türknet hız testi:

Türknet değerler.PNG

Netspeed hız testi:

netspeedtest.PNG

Türknet packet-loss:

türknetpacketloss.PNG

Netspeed packet-loss:

Netspeedpacketloss.PNG

Gördüğünüz bu değerler İzmir/Buca bölgesinde fiber internet ile alınmış Turknet ve Netspeed kıyaslamasına aittir. Farklı şehirlerde, ilçelerde ve altyapılarda farklılık gösterebilir.

Bütün bu rehber/deneyim karışık konuyu toparlayacak olursak Turknet'ten Netspeed'e son zamanlardaki çoğu kullanıcıya göre fahiş fiyat artışından ötürü geçtim. Fiber altyapım olduğundan ötürü fazla olumsuz etkilenmeyeceğimi de bilerek müşteri hizmetleri kalitesi olarak kendini ispatlamış bu firmaya geçmeye karar verdim. Bu süreçte iki kere müşteri hizmetlerine bağladım ve yaklaşık 1 dakika sürdü bu bağlanmalar. Geçiş sürecimse ortalama 36 saatte tamamlandı diyebilirim.

Geçecek veya geçmeyi düşünen herkese yol gösterici olmasıyla amacıyla bu süreci paylaştığıma çok memnunum.

İyi sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kodu birden fazla kişi kullanabiliyormu hocam bende netspeed e geçeceğim ama önceden kullanan varsa kod geçersiz olayı filan varmı

Benim için ping önemli hocam bu pop noktasımıdır nedir ankarada vardır heralde sizin hız testinde izmir olarak gördüm bağlandığı sunucuyu izmirdemi oturuyorsunuz

Evet, İzmir'de oturuyorum. İzmir'de bir POP noktası kullanıyor. Ankara'da da yüksek ihtimalle yine o şehirde bir POP noktası kullanacaktır. Şöyle söyleyeyim oyunlarda aldığım pingler Turknetle aynı veya biraz daha iyi. Yalnızca yurtdışı çıkışında, örneğin LoL EUW sunucusunda Turknet'le 45-48 arası alırken bu ISS ile 48-51 arasında değerler alıyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur. Yerel sunucularda fazlasıyla iyi diyebilirim, rahatlıkla.

Bende türknette yurtdışı çıkışında çok fazla packet loss yiyordum. Örneğim rocket league cod mw 2 gibi oyunlarda. Türknetin kendi yurtdışı çıkışı var galiba ama netspeed türk telekom çıkışınımı kullanıyordu.
Evet, İzmir'de oturuyorum. İzmir'de bir POP noktası kullanıyor. Ankara'da da yüksek ihtimalle yine o şehirde bir POP noktası kullanacaktır. Şöyle söyleyeyim oyunlarda aldığım pingler Turknetle aynı veya biraz daha iyi. Yalnızca yurtdışı çıkışında, örneğin LoL EUW sunucusunda Turknet'le 45-48 arası alırken bu ISS ile 48-51 arasında değerler alıyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur. Yerel sunucularda fazlasıyla iyi diyebilirim, rahatlıkla.

İzmir'in neresindesiniz? Bende İzmirde'yim de o yüzden sordum. POP noktasını nerden görüyoruz?

Bildiğim kadarıyla, evet. Yurtdışı çıkışlarında Turknet'le packet-loss yiyor olmanız biraz ilginç geldi. Turknet ping değerlerinin iyi olmasıyla müşteri çekebilen bir firma. Ping konusunda memnun değilseniz yeni fiyat artışıyla durmanızın hiçbir anlamı kalmamış diyebilirim.

İzmir/Buca'dayım dostum. Hız testinde karşı sunucu ne çıkıyor ona bakmak lazım. O POP noktası oluyor.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı