Newegg alışveriş deneyimim

srcn90

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
04.01.2022 akşam saat 20:00'da satın almış olduğum ekran kartı + PSU bugün (07.01.2022) saat 12:00 gibi elime ulaştı. 2 buçuk gün! Hala şaşkınım. Yurtiçinden bile aldığımız ürünleri zaman zaman günlerce bekliyoruz. Newegg ve iş ortağı kargo firması DHL kendini aşmış. Satın alma aşamasında sizden Türkiye Gümrükleri'ne ödenmek üzere vergiyi peşin alıyor ve siz harici hiçbir şey ödemiyorsunuz. Eğer sizden kestiği vergi gümrükte çıkandan fazla ise fazlalık kısmı size iade ediyor, az ise de üstünü kendi tamamlıyor. DHL kargo firması ise siparişinizi İstanbul'a kadar getiriyor ve İstanbul'da anlaşmalı iş ortağı Yurtiçi Kargo'ya ürününüzü teslim ediyor, Yurtiçi Kargo da ayağınıza kadar getiriyor. Başta dediğim gibi Newegg sitesinde ürünü satın alırken yaptığınız ödemeden başka herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz hiçbir yere. RTX 3070 ekran kartı alabilmemde katkısı olan @NeverGive Up abime bir kez daha buradan teşekkür ediyorum. Sorusu olanlar sorabilir...

Son düzenleme:
EVGA RTX 3070 FTW3 + EVGA Super Nova P5 750 Watt 80+ PSU toplam 15578 TL'ye geldi.
Peki peşin kesilen ücret ne kadar? Siz ne kadar ödediniz?

Gümrükte ne kadar vergi kesildi onu öğrenmem mümkün değil hocam, ancak benden tahsil edilenden daha az ise Newegg bunun iadesini yapacaktır. Tutar aynı veya daha fazla ise zaten bunu öğrenmem mümkün olmayacaktır, çünkü dediğim gibi Newegg kendi ödemiştir üstünü. Yakın zamanda kartıma iade yapılırsa paylaşırım.

Son düzenleme:
Bende çok merak ediyorum. Çok avantajlı fiyatlar var ama gümrükte ek ücret çıkmasından korkuyordum. Eğer dediğiniz gibiyse çok güzel, özellikle kargo hızı.

Artık Newegg’den veya Amazon JP’den ekran kartı alınmaz. %50 vergiye tabi AB dışı ülkeler. Avrupa’dan bile alsanız gümrükte ek masrafı size yükleme ihtimalleri var ki Donanımhaber’de yazdıklarına göre ek vergiyi de sizden istiyorlarmış. Yurt dışından 150 euro üstü ürün alma devri bitti bence. Yani riske girmek isteyen alsın tabii de vergi dahil 10 bin TL’lik karta fazladan çıkabilecek vergiye hazırlıklı olun. Önceden de zaman zaman fazla çıkartıyordu gümrükçüler ama Amazon bize yansıtmıyordu.

Artık Newegg’den veya Amazon JP’den ekran kartı alınmaz. %50 vergiye tabi AB dışı ülkeler. Avrupa’dan bile alsanız gümrükte ek masrafı size yükleme ihtimalleri var ki Donanımhaber’de yazdıklarına göre ek vergiyi de sizden istiyorlarmış. Yurt dışından 150 euro üstü ürün alma devri bitti bence. Yani riske girmek isteyen alsın tabii de vergi dahil 10 bin TL’lik karta fazladan çıkabilecek vergiye hazırlıklı olun. Önceden de zaman zaman fazla çıkartıyordu gümrükçüler ama Amazon bize yansıtmıyordu.
Artık yurtdışından bir şey almayı falan bırak, Almanya'dan ahbabımız el kadar bir kutu içinde çikolata şekerleme gönderdi, kapıda teslim alırken 91 TL gümrük vergisi ödedim, yazık diyorum başka da bir şey demiyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı