Nisan 2023 Windows 11 deneyimi

Merhaba.
Daha önce Windows 11'den Windows 10'a geri dönüş hikayemi anlatmıştım.

Dün akşam Windows 11 22H2'ye geçtim yazılım geliştirici olduğum için. Nisan 2023 zamanında deneyimlerimi size aktarmak istiyorum.
İlk olarak masaüstü hataları giderilmiş. Dosya seçme ve masaüstü buga girmiyor artık. Ek olarak görev çubuğu hataları ve dosya gezgini hataları giderilmiş.

2 hata var hala giderilmeyen.
  • Görev Yöneticisi
  • Microsoft Edge
Görev Yöneticisi, halen daha kendini yeniden kapatıp açıyor. Ek olarak yayıncı isimlerini boş gösteriyor. Eskiye göre daha iyi durumda ancak hala hataları var. Microsoft Insider Channel'da düzeltmeler yaptığı söylüyor, bakalım. Kaynak kullanımlarını yanlış gösterme sorunu düzelmiş. Son olarak Performans sekmesinde buga girme sorunu da düzelmiş.

Microsoft Edge, YouTube'da bir videoyu sürekli olarak ileri geri yaptıktan sonra hiçbir sekme yanıt vermiyor. Yükleniyor olarak gözüküyor.
O yüzden Google Chrome kullanmanızı öneriyorum Windows 11'de.

Şimdilik bu 2 hata ile karşılaştım. Onun dışında bir problem gözükmüyor şimdilik.
Ek olarak 16 GB RAM'im var. Boşta %13 kullanıyor belleği, bilginize.

Gömdüğüm yeter, az da öveyim.
  • TWS kulaklıklar ile daha optimize çalışıyor.
  • Windows Update gerçekten güzel çalışıyor, hızlı ve sorunsuz. Güncel sürücüler kurmaya başlamış.
  • Arama hizmeti gerçekten bayağı iyi. Çok hızlı ve doğru sonuç üretiyor.
  • UWP uygulamalarının çökme sorunu giderilmiş. Bayağı hızlı çalışıyor şu an tüm uygulamaları.
  • Dosya aktarma hızları gayet iyi, Windows 10'a göre daha kararlı çalışıyor.
  • Sağ tık hızlanmış. Esikye göre daha hızlı tepki veriyor, ancak yeterli değil.
  • Genel olarak explorer.exe'ye bağlı alanlar hızlandırılmış. Kararlı hale gelmek üzere.
  • NVIDIA sürücü sorunları kalmamış, gayet sorunsuz çalışıyor NVIDIA GPU.
  • Visual Studio (IDE) gayet performanslı çalışıyor 11'de.
Şimdilik deneyimlerim bu şekilde, ilerleyen süreçlerde yeni konular açarak deneyimlerimi aktaracağım.

İyi Sosyaller.

Son düzenleme:
Merhaba.
Daha önce Windows 11'den Windows 10'a geri dönüş hikayemi anlatmıştım.

Dün akşam Windows 11 22H2'ye geçtim yazılım geliştirici olduğum için. Nisan 2023 zamanında deneyimlerimi size aktarmak istiyorum.
İlk olarak masaüstü hataları giderilmiş. Dosya seçme ve masaüstü buga girmiyor artık. Ek olarak görev çubuğu hataları ve dosya gezgini hataları giderilmiş.

2 hata var hala giderilmeyen.
  • Görev Yöneticisi
  • Microsoft Edge
Görev Yöneticisi, halen daha kendini yeniden kapatıp açıyor. Ek olarak yayıncı isimlerini boş gösteriyor. Eskiye göre daha iyi durumda ancak hala hataları var. Microsoft Insider Channel'da düzeltmeler yaptığı söylüyor, bakalım. Kaynak kullanımlarını yanlış gösterme sorunu düzelmiş. Son olarak Performans sekmesinde buga girme sorunu da düzelmiş.

Microsoft Edge, YouTube'da bir videoyu sürekli olarak ileri geri yaptıktan sonra hiçbir sekme yanıt vermiyor. Yükleniyor olarak gözüküyor.
O yüzden Google Chrome kullanmanızı öneriyorum Windows 11'de.

Şimdilik bu 2 hata ile karşılaştım. Onun dışında bir problem gözükmüyor şimdilik.

Gömdüğüm yeter, az da öveyim.
  • TWS kulaklıklar ile daha optimize çalışıyor.
  • Windows Update gerçekten güzel çalışıyor, hızlı ve sorunsuz. Güncel sürücüler kurmaya başlamış.
  • Arama hizmeti gerçekten bayağı iyi. Çok hızlı ve doğru sonuç üretiyor.
  • UWP uygulamalarının çökme sorunu giderilmiş. Bayağı hızlı çalışıyor şu an tüm uygulamaları.
  • Dosya aktarma hızları gayet iyi, Windows 10'a göre daha kararlı çalışıyor.
  • Sağ tık hızlanmış. Esikye göre daha hızlı tepki veriyor, ancak yeterli değil.
  • Genel olarak explorer.exe'ye bağlı alanlar hızlandırılmış. Kararlı hale gelmek üzere.
  • NVIDIA sürücü sorunları kalmamış, gayet sorunsuz çalışıyor NVIDIA GPU.
Şimdilik deneyimlerim bu şekilde, ilerleyen süreçlerde yeni konular açarak deneyimlerimi aktaracağım.

İyi Sosyaller.
Bahsettiğiniz hatalar bende hiç olmuyor.

Güzel gömüşsünüz hocam Windows 10 devam bence

Bahsettiğiniz hatalar bende hiç olmuyor.

Kişiye göre sıkıntılar demek oluyor yani bende de FPS düşmesi yiyordum hep.

İşlemci değişikliğinden sonra ben de deneyeyim dedim ve performans açısından bir tık daha iyi olmuş, şu anlık iyi geçiniyoruz gibi. Gördüğüm tek problem Görev Yöneticisi çok sorunlu çalisiyor. Sekmeler arası geçişte afalliyor, animasyon takılıyor, pencereye sığmayan yazıları pencereyi genişlettiginde gösteriyor ancak kapatıp açınca yeterli pencere genişliği olsa bile bellek frekansi vs boş gözüküyor ta ki tekrar pencere boyutunu değiştirene kadar.

Ben yakın zamanda şunu farkettim, gücü ne olursa olsun güncel mimarideki işlemcilerle nispeten eski diyebileceklerimiz arasında dağlar kadar fark var. Güncel bir işlemcide iseniz isteğe göre 11 kullanılabilir fakat eski nesilde mutlaka 10'da kalmalı.

Bende de 16 var, boşta %20. Pek boşta denemez, belki yeniden başlatma yapınca düşer kullanım. Program açık değil Defender ve AMD Software açık diğerleri sistem.

1682798916261.png

İşlemci değişikliğinden sonra ben de deneyeyim dedim ve performans açısından bir tık daha iyi olmuş, şu anlık iyi geçiniyoruz gibi. Gördüğüm tek problem Görev Yöneticisi çok sorunlu çalisiyor. Sekmeler arası geçişte afalliyor, animasyon takılıyor, pencereye sığmayan yazıları pencereyi genişlettiginde gösteriyor ancak kapatıp açınca yeterli pencere genişliği olsa bile bellek frekansi vs boş gözüküyor ta ki tekrar pencere boyutunu değiştirene kadar.

Evet, bende de bellek frekansı öyle oluyor.

Bende yavaştan 11'e geçmeye niyetlenmiştim. Genel olarak değerlendirdiğinizde geçilir mi sizce? Vaktimin büyük çoğunluğu Visual Studio Code'de geçiyor, oyun oynamıyorum. Korktuğum kısım 8GB ram var kullanım çok olur mu?

Hocam hangi ekran kartını kullanıyorsunuz? Bir süredir NVIDIA sürücü sorunu çekiyordum, güncellemeye değer mi?

Geri
Yukarı