NVIDIA 417.71 Driver ile Freesync Monitörlere Destek

Birkaç saat önce sunulan yeni güncelleme ile kendim kullanmakta olduğum LG 29UM68-P Freesync monitörümde oyunlarda bu özelliği kullanmaya başladım.

Daha önce 75Hz olarak oyunlarda sadece AMD kartlar ile sorunsuz çalışan SYNC teknolojisi şu an da GTX 1070 ile aktif durumda ve sorunsuzca çalışıyor.

Freesync monitör sahipleri mutlaka denesinler. :)

Adsız.png

Acer KC 271C modeli için ESO ve PUBG oyunlarında aşağıdaki senaryo işliyor. Başka bir sıkıntısı yok. Büyük sıkıntılar değil açıkçası düzeltilirse her şey mükemmel olmuş olacak.

Tam ekranda pencereli moda göre daha stabil dikey frekans görülüyor. Pencere veya çerçevesiz pencere modunda tazeleme hızı arada 144'e kaçabiliyor ve daha dengesiz. Tam ekranda daha dengeli ve 144'e kaçtığını görmedim. Ancak her iki modda da 30-40FPS arasında genelde FPS x 2 tazeleme hızı veriyor. Nadiren 33-35 Hz değerlerini görüyorum. Yine de 35 FPS'te 144 Hz almaktan iyidir ancak belki çözülür. Geri bildirim yaptım.

Ek olarak bilgisayarı açınca Gsync aktif olmuyor tezimi düzenliyorum. Bilgisayarı açınca değil monitör uykuya geçince bu oluyor. Monitör uykudan uyanınca Gsync kapatıp açmadan aktif olmuyor. Bazen kapatıp açsan bile olmuyor bilgisayarı kapatıp açmak gerekiyor. Monitör uykusunu kapatıp yerine ekranda sabit görüntü kalmasın diye ekran koruyucu koydum.

Aynen ancak FPS genel olarak yüksek olduğu halde var. Menüde filan net belli oluyor fakat oyundayken az rastladım başlarda dikkat çekiyor sonra geçiyor.
Ayrıca detaylı baktım oyunda kaç FPS alıyorsanız ona kilitliyor HZ'yi bende atıyorum o an 110 yada 120 mi alıyorsun HZ ona sabitleniyor. Düşük FPS için denemedim daha henüz.
Nvidia Control Panelinde ve oyun ayarlarında Vsycn açıkmı kapalımı hangisi daha iyi gözlemleyebildinizmi bendeki monitörün düzgün çalıştığı aralık 75-144 HZ arası 144 HZ yukarısını denemedim

Nvidia Control Panelinde ve oyun ayarlarında Vsycn açıkmı kapalımı hangisi daha iyi gözlemleyebildinizmi bendeki monitörün düzgün çalıştığı aralık 75-144 HZ arası 144 HZ yukarısını denemedim
VSYNC kapalı. Yükseğe çıkınca devreden çıkıyor diye biliyorum FreeSYNC. Ben de kaç FPS veriyorsa HZ ona sabitleniyor atıyorum 60 alıyorsan 60, 95 ise 95. VSYNC denemedim ama düşük FPS için işe yarar özellik aslında yüksek FPS alıyorsan o yırtılmayı pek farkedemiyorsun.

Ekran yenileme hızı fps nin 2 ya da 3 katına çıktığında gözlemlediğim flicker problemi oyundan oyuna değişiklik göstermekte. 3 oyun denedim üçünde de farklı sonuçlar aldım.
İlk denediğim oyun Atlas. Atlas zaten optimize sorunu olan bir oyun 60 fps yukarısı çok nadir görünüyor. Ve flicker problemi rahatsız ediyor.
Pubg ikinci denediğim oyun fps nadiren 70 lerin altına iniyor ve oyun içinde flicker anlaşılmıyor lobide çok zayıf bir şekilde belli oluyor sadece.
Üçüncü oyun Battlefield 1. BF1 de flicker probleminden eser yok.
Ayrıca AMD Freesync demo uygulamasında herhangi bir flicker problemi yok.

Aynen ancak FPS genel olarak yüksek olduğu halde var. Menüde filan net belli oluyor fakat oyundayken az rastladım başlarda dikkat çekiyor sonra geçiyor.
Ayrıca detaylı baktım oyunda kaç FPS alıyorsanız ona kilitliyor HZ'yi bende atıyorum o an 110 yada 120 mi alıyorsun HZ ona sabitleniyor. Düşük FPS için denemedim daha henüz.

HZ ve FPS nasıl ölçüyorsun bunları gösteren program varmı?

Arkadaşlar şimdi birisi beni tam bilgilendirebilir mi ?
144Hz 1080p XG2402 monitörüm var. Şimdi güncellemeyi yaptım bu ayarı açınca her şey tamam oluyor mu ? Monitörden freesync açmalı mıyım ?
2. olarak Hz konusu ben oyunlarda sınırsız FPS yapamayacak mıyım artık onu çözemedim ? İlla 143FPS sınır mı yapmalıyım ? Biri tam bilgilendirebilr mi?

Arkadaşlar şimdi birisi beni tam bilgilendirebilir mi ?
144Hz 1080p XG2402 monitörüm var. Şimdi güncellemeyi yaptım bu ayarı açınca her şey tamam oluyor mu ? Monitörden freesync açmalı mıyım ?
2. olarak Hz konusu ben oyunlarda sınırsız FPS yapamayacak mıyım artık onu çözemedim ? İlla 143FPS sınır mı yapmalıyım ? Biri tam bilgilendirebilr mi?
Emin değilim ama 144'ün üstüne çıkınca devre dışı oluyor deniyor. O yüzden oyunda ayar varsa FPS kilidi kullanılabilir. Nvidia'dan GSYNC aktifse geriye bir şey yapmana gerek yok aslında. Monitörün bilgilerine bakın oyunda iken HZ sürekli değişiyorsa büyük ihtimal çalışıyordur.

Viewsonic VX2458-C-mhd ve Gtx 1070 kullanıyorum, sürücü 417.71. Fakat ekran kısmında G-Sync bölümü yok bende, umarım bu monitöre de gelir bu olay.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı