Nvidia ekran kartına voltaj verme

Ayyıldız6638

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elime bugüne kadar 3 tane Nnidia ekran kartı geçti. Üçüne de overclock yaptım. 970M 3GB anakarta gömülü, 970M 6GB MXM, MSI Gaming 4G 970 4GB, 980 8GB MXM (laptopta takılı ve mobil değil, masaüstü çipi). 970M'e 185 MHz core ve 540 MHz memory hızı verdim, Valley Benchmark'tan VSYNC kapalı, extreme HD ayarda, stok hızlarla 37 FPS alırken overclock yapınca 45 FPS aldı. Bu işlemi VBIOS modlayarak yaptım. GTX 970'e hatırladığım kadarıyla 200 ya da 250 core, 300 ya da 400 kadar memory hızı verdim ve kayda değer bir değişme olmadı, 50 FPS aldığı oyun sahnesinden 55 FPS aldı. GTX 980'e 185 core, 300 memory hızı verdim ve Valley Benchmark'tan VSYNC kapalı, extreme HD ayarda stok hızlarda 67 FPS alırken overclock ile 74 FPS aldım.

Yaptığım işlemlerin hepsi son nokta, yani daha fazla frekans verince mavi ekran veriyor ya da ekranda bozulmalar oluyor, oyundan atıyor. Bu işlemlerin yine hiçbirinde kayda değer ısınma sorunuyla karşılaşmadım. Bunların ortak sebebi olarak da bu kartların hiçbirine VBIOS modlama da dahil voltaj veremedim. Maxwell BIOS Tweaker ve NVFlash kullandım, voltaj sekmesinden yaptığım hiçbir değişiklik kartın çalışmasına yansımadı. Voltaj konusunu Nvidia mı engelliyor? Anakarttan mı kaynaklanıyor? Bilmiyorum ama hiçbir overclock programı voltajla oynatmıyor. Yabancı forumlarda çarpan kilidi kapalı işlemciye lehim atıp overclock yapıyorlar. Bu konular bazen lazım oluyor, bazen merak uyandırıyor, bazen heves ediyorum ve donanımların çalışmasındaki uyumu anlamak açısından faydalı olacağını düşünüyorum. GTX 900 serisine voltaj verebilen bir arkadaş tecrübesini paylaşırsa sevinirim, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı