NVIDIA vs AMD

Hocam AMD'yi seçin, pişman olmazsınız, ilk sürücüyü kurduğunuzda söylediğim gibi ufak tefek görüntü sorunları yaşayabilirsiniz, monitör yenileme hızı gibi basit şeyler ile çözülebilen (en azından bende böyle) sonra OC yaparken 2-3 kere çökme yaşarsınız, doğru ayarları bulunca bir daha sorun yaşamazsınız. Ayrıca çökme olunca bilgisayar kapanmıyor, AMD sürücüsü yeniden başlıyor.

Siz hangi ekran kartını kullanıyordunuz, şimdi ne kullanıyorsunuz?

NVIDIA al derim. Ben hem 6600 XT hem de 3060 12 GB sahibiyim oyunlarda 6600 XT'nin yerini benim için alamasa da oyun + iş için daha önde.

VRAM miktarı sende biraz soru işareti bırakıyor. Ben senin yerinde olsam uygun fiyatlı ikinci el RTX 3080 ya da 3080 Ti alır geçerdim.

Hocam ikinci el 3080'ler 15-16 bin TL bandında o kadar bütçe ayırmak istemiyorum artı olarak ikinci ele güvenemiyorum. Onun haricinde sizin yazılım olarak baz aldığınız başlık 3D tasarım ya da oyun tasarımı mı?

Hocam ikinci el 3080'ler 15-16 bin TL bandında o kadar bütçe ayırmak istemiyorum artı olarak ikinci ele güvenemiyorum. Onun haricinde sizin yazılım olarak baz aldığınız başlık 3D tasarım ya da oyun tasarımı mı?

Abarttın. TR garantilileri bile 10K altına rahatça bulunuyor.

Sıfır almaya kalkınca 16 binden başlıyor, MSI 19 bin, ASUS 28 bin civarına denk geliyor. Sahibinden'de sıfır denilen kutusu açılmış ürünlerin ne kadar sıfır olduğunu bilemeyiz fakat yine de satıcı yeterli güveni sağlarsa alınabilir ama ben almazdım.

Ben NVIDIA tabanlı ASUS marka bir ekran kartı alırdım, bütçenize göre kendi kararınızı alabilirsiniz. Ayrıca NVIDIA daha köklü bir firma ayrıca sürücü sorunları da pek yaşanmıyor.

Sıfır almaya kalkınca 16 binden başlıyor, MSI 19 bin, ASUS 28 bin civarına denk geliyor. Sahibinden'de sıfır denilen kutusu açılmış ürünlerin ne kadar sıfır olduğunu bilemeyiz fakat yine de satıcı yeterli güveni sağlarsa alınabilir ama ben almazdım.

2-2,5 yaşında kartlar sıfır alınmaz bu devirde maalesef. Sıfır 3080 yerine 4070 var mis gibi.

NVIDIA kullanıcısı olarak ben oyun için AMD öneriyorum. Yazılımsal olarak bir tık AMD düşük kalsada ürettikleri kartlar çok güçlü muadili NVIDIA kartlarına göre.

Hocam konu çok uzun, okumadım. Kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum. Nvidia'dan AMD ekran kartına geçtim. Geçmeden önce korkularım vardı, sürücü sorunları vs. ama geçtikten sonra gördüm ki AMD daha iyimiş. Sürücünün arayüzü vs. çok çok daha iyi, sürücüyle beraber MSI Afterburner gibi OC yapabileceğimiz ayarlar geliyor. Ayrıca sadece tek bir sorun yaşadım o da 2. monitörün yenileme hızını 60'dan 75'e almayınca ekran gelmiyor o kadar.

Bir şey merak ediyorum. RX 570 GPU kullandığım zamanlarda 165 hz ana monitör yanında 60 hz 2. Monitörüm vardı. İkisini aynı anda kullanınca vram hızı sürekli yüksek hızda çalışıp boştayken kartın ısınmasına neden oluyordu, sizde böyle bir problem mevcut mu?

Konu sahibi için intel işlemci ve nvidia tercih etmesini tavsiye ederdim. Bu ikili daha iyi iş çıkartır diye düşünüyorum.

Siz hangi ekran kartını kullanıyordunuz, şimdi ne kullanıyorsunuz?
1030 - 6600
Bir şey merak ediyorum. RX 570 GPU kullandığım zamanlarda 165 hz ana monitör yanında 60 hz 2. Monitörüm vardı. İkisini aynı anda kullanınca vram hızı sürekli yüksek hızda çalışıp boştayken kartın ısınmasına neden oluyordu, sizde böyle bir problem mevcut mu?
Hocam bazı sorunlar herkeste olmuyor. Sürücü ayarlarından düzeltilebilir bir sorun gibi, en kötü boştayken undervolt yaparsınız, oyuna özel OC yapma seçeneği var oyuna girdiğinizde otomatik yükseğe alır değerleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı