NVIDIA vs AMD

Yuwony

Hectopat
Öncelikle selam herkese, bu başlık altında çok konu açılmış farkındayım fakat çoğuna bakmama rağmen aklımdaki soru işaretlerini giderip kesin bir karara varamadım. Bu yüzden siz değerli forum kullanıcılarına sormak istedim. Konuya gelecek olursam. Yazılıma ilgim var, yazılım okuyorum ve gelecekte sahip olacağım işim %90 yazılımla alakalı olacak artı olarak ağırlıklı olarak FPS türünde oyunlar oynamama rağmen sistemim el vermediği için oynayamadığım GOW, The Last of Us, RDR2 gibi oyunları Ultra ayarlarda deneyimlemek istiyorum. Üstüne Twitch üzerinde yayın açıp insanlarla takılmak hoşuma gidiyor belki bu tür singleplayer oyunları yayınlarda oynamayı pek düşünmesem de sadece Valorant, CS gibi oyunlarını yayın içerisinde oynayacağımı düşünüyorum. Normalde NVIDIA mimarisi AMD mimarisine göre daha çok ilgimi çekiyor yazılımı olsun DLSS muhabbetleri olsun. Fakat fiyatları göz önünde bulundurunca aklımda aralarındaki 5-6 bin tlleri neden farklı ihtiyaçlar için harcamayayım sorusu oluştu. Sahip olduğum sistemimin sadece anakart, ekran kartı ve işlemcisini değiştirmeyi düşünüyorum. Aşağıya sahip olduğum ve değiştirmek istediğim parçaları meraklısı için bırakıyorum.
  • Intel Core i5-7400 3.00GHz
  • ASUS NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4 GB.
  • MSI B250M Bazooka.
  • Corsair Vengeance 3x8GB 3200MHz CL16.
  • Zalman Z3 Plus 600W kasa.
Değiştireceğim parçalar:
  • RTX 3070 256 bit GDDR6 8 GB veya XFX RX 6700 XT(eğer AMD aklıma yatarsa 6800 düşünebilirim ama 6700XT veya 6750XT tercihimdir.)
  • Intel i5-13600KF (AMD işlemcileri hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim fakat Intel'e daha yakın hissediyorum.)
  • Anakartta daha kesin bir karar sahibi değilim.
1080p oynayacağım ve bütçem ise ekran kartı için 13'e kadar çıkabilir.

Uzun lafın kısası kullanım amaçlarımı göz önünde bulundurarak hangisini satın almamı önerirsiniz?

Son düzenleme:
Öncelikle selam herkese, bu başlık altında çok konu açılmış farkındayım fakat çoğuna bakmama rağmen aklımdaki soru işaretlerini giderip kesin bir karara varamadım. Bu yüzden siz değerli forum kullanıcılarına sormak istedim. Konuya gelecek olursam. Yazılıma ilgim var, yazılım okuyorum ve gelecekte sahip olacağım işim %90 yazılımla alakalı olacak artı olarak ağırlıklı olarak FPS türünde oyunlar oynamama rağmen sistemim el vermediği için oynayamadığım GoW, The Last of Us, RDR2 gibi oyunları Ultra ayarlarda deneyimlemek istiyorum. Üstüne Twitch üzerinde yayın açıp insanlarla takılmak hoşuma gidiyor belki bu tür singleplayer oyunları yayınlarda oynamayı pek düşünmesem de sadece Valorant, CS gibi oyunlarını yayın içerisinde oynayacağımı düşünüyorum. Normalde NVIDIA mimarisi AMD mimarisine göre daha çok ilgimi çekiyor yazılımı olsun DLSS muhabbetleri olsun. Fakat fiyatları göz önünde bulundurunca aklımda aralarındaki 5-6 bin tlleri neden farklı ihtiyaçlar için harcamayayım sorusu oluştu. Sahip olduğum sistemimin sadece anakart, ekran kartı ve işlemcisini değiştirmeyi düşünüyorum. Aşağıya sahip olduğum ve değiştirmek istediğim parçaları meraklısı için bırakıyorum.
  • MSI B250M Bazooka.
Değiştireceğim parçalar:
  • RTX 3070 256 bit GDDR6 8 GB veya XFX RX 6700 XT(eğer AMD aklıma yatarsa 6800 düşünebilirim ama 6700XT veya 6750XT tercihimdir.)
  • Intel i5-13600KF (AMD işlemcileri hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim fakat Intel'e daha yakın hissediyorum.)

Uzun lafın kısası kullanım amaçlarımı göz önünde bulundurarak hangisini satın almamı önerirsiniz?

Bence işlemciden biraz kısıp ekran kartına ağırlık vermelisin.
NVIDIA istiyorsan 4070 aşağısını önermem.

Hocam konu çok uzun, okumadım. Kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum. Nvidia'dan AMD ekran kartına geçtim. Geçmeden önce korkularım vardı, sürücü sorunları vs. ama geçtikten sonra gördüm ki AMD daha iyimiş. Sürücünün arayüzü vs. çok çok daha iyi, sürücüyle beraber MSI Afterburner gibi OC yapabileceğimiz ayarlar geliyor. Ayrıca sadece tek bir sorun yaşadım o da 2. monitörün yenileme hızını 60'dan 75'e almayınca ekran gelmiyor o kadar.

Bence işlemciden biraz kısıp ekran kartına ağırlık vermelisin.
NVIDIA istiyorsan 4070 aşağısını önermem.

Hocam sorum belirttiğim kullanım alanlarına göre hangisinin daha mantıklı olduğuydu.

Hocam konu çok uzun, okumadım. Kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum. NVIDIA'dan AMD ekran kartına geçtim. Geçmeden önce korkularım vardı, sürücü sorunları vs. ama geçtikten sonra gördüm ki AMD daha iyiymiş. Sürücünün arayüzü vs. çok çok daha iyi, sürücüyle beraber MSI Afterburner gibi OC yapabileceğimiz ayarlar geliyor. Ayrıca sadece tek bir sorun yaşadım o da 2. monitörün yenileme hızını 60'dan 75'e almayınca ekran gelmiyor o kadar.

Benim de ortada gezinen AMD ekran kartlarıın bir sürü sorunu var birkaç aya iade edersin tarzındaki söylemler yüzünden adımımı atmaya çekiniyorum.

Öncelikle selam herkese, bu başlık altında çok konu açılmış farkındayım fakat çoğuna bakmama rağmen aklımdaki soru işaretlerini giderip kesin bir karara varamadım. Bu yüzden siz değerli forum kullanıcılarına sormak istedim. Konuya gelecek olursam. Yazılıma ilgim var, yazılım okuyorum ve gelecekte sahip olacağım işim %90 yazılımla alakalı olacak artı olarak ağırlıklı olarak FPS türünde oyunlar oynamama rağmen sistemim el vermediği için oynayamadığım GoW, The Last of Us, RDR2 gibi oyunları Ultra ayarlarda deneyimlemek istiyorum. Üstüne Twitch üzerinde yayın açıp insanlarla takılmak hoşuma gidiyor belki bu tür singleplayer oyunları yayınlarda oynamayı pek düşünmesem de sadece Valorant, CS gibi oyunlarını yayın içerisinde oynayacağımı düşünüyorum. Normalde NVIDIA mimarisi AMD mimarisine göre daha çok ilgimi çekiyor yazılımı olsun DLSS muhabbetleri olsun. Fakat fiyatları göz önünde bulundurunca aklımda aralarındaki 5-6 bin tlleri neden farklı ihtiyaçlar için harcamayayım sorusu oluştu. Sahip olduğum sistemimin sadece anakart, ekran kartı ve işlemcisini değiştirmeyi düşünüyorum. Aşağıya sahip olduğum ve değiştirmek istediğim parçaları meraklısı için bırakıyorum.
  • MSI B250M Bazooka.
Değiştireceğim parçalar:

Konuya ek olarak 3070 ile alakalı kafamdaki soru işaretleri tamamen VRAM'inin birkaç yıla yetersiz kalabileceği yüzünden. Fazla VRAM olsun ve NVIDIA olsun diye bir ekran kartı arayışına girilince çok pahalıya patlıyor.

Son düzenleme:
Hocam AMD'yi seçin, pişman olmazsınız, ilk sürücüyü kurduğunuzda söylediğim gibi ufak tefek görüntü sorunları yaşayabilirsiniz, monitör yenileme hızı gibi basit şeyler ile çözülebilen (en azından bende böyle) sonra OC yaparken 2-3 kere çökme yaşarsınız, doğru ayarları bulunca bir daha sorun yaşamazsınız. Ayrıca çökme olunca bilgisayar kapanmıyor, AMD sürücüsü yeniden başlıyor.

Konu iş ise RTX 3070, AMD muadillerine sümüğünü atmaz. Oyunlarda ise RX 6800 biçer. 6750 XT gibi güç tüketiminin dibine vuran ara modelleri önermem.
Merhaba, bende arkadaş ile benzer özelliklere sahip bir laptop kullanıyorum.18-20k civarında bir hazır sistem bakıyorum.Bu fiyat aralığında çok fazla önerilen AMD RX 6700 XT ,AMD 6800 var ve NVIDIA tarafında 3060 Ti .En az 10 senedir dizüstü bilgisayar kullanıyorum, daha önce hiç AMD ekran kartı kullanmadım. Ekran kartı konusunda pek bir bilgim yok, sadece oyun amacıyla düşünmüyorum, makine mühendisiyim, CAD ve CAM programlarında veya render alırken ne gibi bir fark olur veya bir fark olur mu?

Merhaba, bende arkadaş ile benzer özelliklere sahip bir laptop kullanıyorum.18-20k civarında bir hazır sistem bakıyorum.Bu fiyat aralığında çok fazla önerilen AMD RX 6700 XT ,AMD 6800 var ve NVIDIA tarafında 3060 Ti .En az 10 senedir dizüstü bilgisayar kullanıyorum, daha önce hiç AMD ekran kartı kullanmadım. Ekran kartı konusunda pek bir bilgim yok, sadece oyun amacıyla düşünmüyorum, makine mühendisiyim, CAD ve CAM programlarında veya render alırken ne gibi bir fark olur veya bir fark olur mu?

Bu programları daha önce kullanmadım, bunu direkt kullananlar daha iyi bilir. Stable Diffusion'da RTX 3050 bile 6950 XT'yi geçiyor böyle absürt bir ortam var eğer bir yazılım tamamen CUDA üzerine kurulu ise. DirectML sürünüyor.

O programların renderı nereden alıyor, aradaki hız farkı nedir vb. sorman lazım. 3-4 kat fark varsa tabii 3060 Ti alınmalı, yok taş çatlasın 1.5 kat ise tabii hızdan biraz feragat edilip genel anlamda daha verimli ve kaslı bir kart tercih edilmeli.

Konu iş ise RTX 3070, AMD muadillerine sümüğünü atmaz. Oyunlarda ise RX 6800 biçer. 6750 XT gibi güç tüketiminin dibine vuran ara modelleri önermem.

Hocam ben sana cevap verdim sanıyorum vermemişim :/. Benim kullanım alanım biraz daha 50 50 gibi olacağa benziyor. İşimi layıkıyla yapayım ama oyunumu da güzelce oynatsın denildiğinde öneriniz nedir?

Hocam ben sana cevap verdim sanıyorum vermemişim :/. Benim kullanım alanım biraz daha 50 50 gibi olacağa benziyor. İşimi layıkıyla yapayım ama oyunumu da güzelce oynatsın denildiğinde öneriniz nedir?

NVIDIA al derim. Ben hem 6600 XT hem de 3060 12 GB sahibiyim oyunlarda 6600 XT'nin yerini benim için alamasa da oyun + iş için daha önde.

VRAM miktarı sende biraz soru işareti bırakıyor. Ben senin yerinde olsam uygun fiyatlı ikinci el RTX 3080 ya da 3080 Ti alır geçerdim.

Geri
Yukarı