NVIDIA vs AMD

1030 - 6600

Hocam bazı sorunlar herkeste olmuyor. Sürücü ayarlarından düzeltilebilir bir sorun gibi, en kötü boştayken undervolt yaparsınız, oyuna özel OC yapma seçeneği var oyuna girdiğinizde otomatik yükseğe alır değerleri.
Bunları biliyorum o ayarlar kafasına göre sıfırlanıp duruyordu, dosya haline getirip her çöktüğünde oradan kayıtlı ayarlarımı yüklüyordum. RX serisine özel bir sıkıntı mıydı çift monitör boşta yüksek VRAM kullanımı merak ettiğimden sordum sizde oluyor mu diye.

Bunları biliyorum o ayarlar kafasına göre sıfırlanıp duruyordu, dosya haline getirip her çöktüğünde oradan kayıtlı ayarlarımı yüklüyordum. RX serisine özel bir sıkıntı mıydı çift monitör boşta yüksek VRAM kullanımı merak ettiğimden sordum sizde oluyor mu diye.
İşte, ilk ayarları bulmaya çalıştığında test et, mesela ben 5-10 dakika ağır bir oyun oynuyorum en yüksek ayarlarda GTA 5 gibi. Eğer çökerse bir tık aşağı çekip yine test ediyorum, çökmeyene kadar. Çökmekten kastım sıfırlanması, eğer ağır gelirse sıfırlıyor ayarları.

Ben AMD kartı sattım bidaha zerre bulaşmam. Sadece 2 monitör kurulumunda yüksek hz ile düşük hz aynı anda kullanmaya çalışınca vram frekansı sizdede sürekli yüksekte çalışıyor mu diye sormuştum neyse.

Hocam AMD'yi seçin, pişman olmazsınız, ilk sürücüyü kurduğunuzda söylediğim gibi ufak tefek görüntü sorunları yaşayabilirsiniz, monitör yenileme hızı gibi basit şeyler ile çözülebilen (en azından bende böyle) sonra OC yaparken 2-3 kere çökme yaşarsınız, doğru ayarları bulunca bir daha sorun yaşamazsınız. Ayrıca çökme olunca bilgisayar kapanmıyor, AMD sürücüsü yeniden başlıyor.
Yanlışınız var hocam, Önceki Amd ekran kartımda undervolt yaparken oyunun ortasında siyah ekran veriyordu. Sistemi yeniden başlatınca da yaptığım tüm ayarları fabrika ayarına çekiyordu. Nvidia da böyle bir durum söz konusu değil. Şayet voltaj düşük gelse bile oyunda driver problem gibi bir hata geliyor oyun kapanıyor sizi masaüstüne atıyor. Bu kadar.

Yanlışınız var hocam, Önceki Amd ekran kartımda undervolt yaparken oyunun ortasında siyah ekran veriyordu. Sistemi yeniden başlatınca da yaptığım tüm ayarları fabrika ayarına çekiyordu. Nvidia da böyle bir durum söz konusu değil. Şayet voltaj düşük gelse bile oyunda driver problem gibi bir hata geliyor oyun kapanıyor sizi masaüstüne atıyor. Bu kadar.
Hocam anlayamadım bende de oyunun ortasında hata veriyor masaüstüne atıyor, sürücü kendini yeniden başlatıyor, sistemi yeniden başlatmama gerek kalmıyor. Ne zaman kullanıyordunuz?

Hocam sorum belirttiğim kullanım alanlarına göre hangisinin daha mantıklı olduğuydu.

Benim de ortada gezinen AMD ekran kartlarıın bir sürü sorunu var birkaç aya iade edersin tarzındaki söylemler yüzünden adımımı atmaya çekiniyorum.

Konuya ek olarak 3070 ile alakalı kafamdaki soru işaretleri tamamen VRAM'inin birkaç yıla yetersiz kalabileceği yüzünden. Fazla VRAM olsun ve NVIDIA olsun diye bir ekran kartı arayışına girilince çok pahalıya patlıyor.

Yaklaşık 5 yıl boyunca AMD ekran kartı kullandim. Bilindik bir marka alirsan bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Her yıl model yükselte biliyorsun. Çünkü AMD daha ucuz oyunlarda da Max 10 FPS falan fark ediyor. Sıkıntı yaşayacağınızı sanmam.(bu benim kendi düşüncem)

Rx7700xt yi bekle derim.Bir önceki seriden çok daha iyi iş performansı ve RT performansı sunacak.Ayrıca fsr3 gelecek aynı zamanda kart 12gb vram

Hocam anlayamadım bende de oyunun ortasında hata veriyor masaüstüne atıyor, sürücü kendini yeniden başlatıyor, sistemi yeniden başlatmama gerek kalmıyor. Ne zaman kullanıyordunuz?

En son 17 Ocakta RX 6650 XT almıştım. O zamandan beri AMD kullanmadım. Şu anki durumu bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı