Obsesif kompulsif bozukluğu olanlara önerileriniz

Hocam OKB olsaydı anlardınız. Anlamamak mümkün değil. Örneğin ocağın altını kapattınız. Kapattım mı acaba deyip tekrar kontrol ettiniz. Sonra yine ve yine. Başka bir örnek, elinizi yıkadınız acaba temiz oldu mu diye bir daha bir daha bir daha ve bir daha yıkarsınız. Obsesif düşüncülerden kurtulmak için kompulsif tavırlarda bulunursunuz.
Öyle huylarım yok.

Ben yaklaşık 4 yıldır OKB hastasıyım. Stres, DEHB, kaygı bozukluğu ve kafada kurma (Senaryoculuk) problemlerimde var. Doktor tedavi önermesine rağmen reddetmek zorunda kalmıştım. Sonuç 19 yaşında 40 yaşında biri gibi görünüyorum. Nerdeyse saçım kalmadı. Kırışıklıklarım aşırı fazla. Vücudum yorulmuş durumda. Size tek önerim tedavi olup, doktorun önerilerini dinlemek.

Ben yaklaşık 4 yıldır OKB hastasıyım. Stres, DEHB, kaygı bozukluğu ve kafada kurma (Senaryoculuk) problemlerimde var. Doktor tedavi önermesine rağmen reddetmek zorunda kalmıştım. Sonuç 19 yaşında 40 yaşında biri gibi görünüyorum. Nerdeyse saçım kalmadı. Kırışıklıklarım aşırı fazla. Vücudum yorulmuş durumda. Size tek önerim tedavi olup, doktorun önerilerini dinlemek.
Dostum öncelikle yaşadığın şey hastalık değil. Biliyorum hastalıkmış gibi vücudun belirti üretiyor ama bu yaşadıkların beyninde kimyasal bir sorundan kaynaklanmıyor. Yukarıdaki postta yazdığım psikoloğu takip etmeye başla 20 senelik temizlik takıntısı olan insanlar ellerini kanalizasyona sokabilir duruma geliyor. Vallahi hasta değilsin bak zihinsel bir hatalı öğrenme yaşantısı geçirmişsin. Bende de OKB, anksiyete, panik atak vardı hepsinden süzüle süzüle kurtuldum.

Selamlar, aramızda illa okb (obsesif kompulsif bozukluk) hastalığı olan vardır. Şahsen bende var, sizden birkaç öneri bekliyorum. Yaklaşık 1.5 aydır prozac kullanıyorum, acaba yan etkisi olur mu? Biraz atlatmıştım ama şu sıralar yine başa sarmaya başlıyor. Kısacası önerileriniz nedir?
Ben de yüksek düzeyde OKB var. Bu arada arkadaşlar obsesif kompulsif bozukluk çoğu kişi temizlik tutkunu demek diye biliyor ama öyle değil. Yüksek düzeyde takıntı demek. Temizlikte bir takıntı, bu da çoğu OKB hastasında görülebilecek bir şey.

Geri
Yukarı