Rehber OCCT ile güç kaynağı testi

Arkadaşlar, rehberime hoş geldiniz. İlk rehberim olduğundan dolayı biraz acemiyim, şimdiden sizlerden özür dilerim.

Konumuza gelecek olursak; OCCT ile stres testi nasıl yapılır?
Konumuz güç kaynağı testi olacaktır. Güç kaynağı testi nasıl gerçekleşiyor? Peki gelin buna bakalım. Ekran kartınızı son yüke bindirerek kendi güç kaynağınız ekran kartınızı güç olarak tam besleyebiliyor mu? Bunu öğrenmek.

Uyarı: PSU ve GPU'nun iyi soğuyacağından emin olun yoksa bu benim sorumluluğum altında değildir.

Gelelim test aşamalarına:

1 - Programı çalıştırın. Benim çalıştırdığım sürüm: 6.2.0
Programın ayarlarını açın ve uyguladığım ayarları uygulayın.

1623515723892.png

Başlangıçta güncellemeleri kontrol etmesin ve sizde yüklemeyin OCCT yazılımının 6.2.0'dan sonraki sürümlerinde eğer güç kaynağı testi yapacaksanız muhtemelen "Power crashed" hatası alacaksınız bu yüzden 6.2.0 sürümünü kullanın aşağıda vereceğim linkten indirebilirsiniz. Kesinlikle şüphelenmeyin güvenlidir. Kritik sıcaklık 90 derece olsun ki donanımınız 90 dereceye ulaştığında test durdurulsun bunu açmanızı şiddetle öneririm.

1623517121560.png

Son aşama: Şimdi Power sekmesine gelin. Buradan komut kümesini SSE veya AVX seçin. Daha sonra ekran kartınızı seçin ve en az 15 dk test yapın. Sıcaklıkları gözlemleyin. Cihaz kapanacak mı? Görüntümü kesecek test edin sonra testi kapatın eğer herhangi bir sorun yok ise cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

İndirme linki: OCCT6.2.0.exe

Eğer bir yanlışım var ise yorumlarda lütfen bana bildirin. Rehberime geldiğiniz için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1623516127477.png
    1623516127477.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 869
Ekran kartını ve işlemciyi 2. El aldım 2 gün önce bakım yaptım termal macun yeniledim
Ghost spectre W11 superlight ISO kullanıyorum
En kötü oyunu sileceğim
Siz bilirsiniz.
Ekran kartını ve işlemciyi 2. el aldım 2 gün önce bakım yaptım termal macun yeniledim.
Ghost spectre W11 superlight ISO kullanıyorum.
En kötü oyunu sileceğim.

Ayrıca dikkatimi çeken bir şey var. Modlanmış Windows sürümlerini forum olarak tavsiye etmiyoruz. Güvenlik şüphesi sebebiyle. Onun yerine kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Burası tam size göre: Rehber: NTLite ile Windows 10 Lite/Performans sistem hazırlama

Son düzenleme:
Arkadaşlar, rehberime hoş geldiniz. İlk rehberim olduğundan dolayı biraz acemiyim, şimdiden sizlerden özür dilerim.

Konumuza gelecek olursak; OCCT ile stres testi nasıl yapılır?
Konumuz güç kaynağı testi olacaktır. Güç kaynağı testi nasıl gerçekleşiyor? Peki gelin buna bakalım. Ekran kartınızı son yüke bindirerek kendi güç kaynağınız ekran kartınızı güç olarak tam besleyebiliyor mu? Bunu öğrenmek.

Uyarı: PSU ve GPU'nun iyi soğuyacağından emin olun yoksa bu benim sorumluluğum altında değildir.

Gelelim test aşamalarına:

1 - Programı çalıştırın. Benim çalıştırdığım sürüm: 6.2.0
Programın ayarlarını açın ve uyguladığım ayarları uygulayın.

Eki Görüntüle 1065835

Başlangıçta güncellemeleri kontrol etmesin ve sizde yüklemeyin OCCT yazılımının 6.2.0'dan sonraki sürümlerinde eğer güç kaynağı testi yapacaksanız muhtemelen "Power crashed" hatası alacaksınız bu yüzden 6.2.0 sürümünü kullanın aşağıda vereceğim linkten indirebilirsiniz. Kesinlikle şüphelenmeyin güvenlidir. Kritik sıcaklık 90 derece olsun ki donanımınız 90 dereceye ulaştığında test durdurulsun bunu açmanızı şiddetle öneririm.

Eki Görüntüle 1065869

Son aşama: Şimdi Power sekmesine gelin. Buradan komut kümesini SSE veya AVX seçin. Daha sonra ekran kartınızı seçin ve en az 15 dk test yapın. Sıcaklıkları gözlemleyin. Cihaz kapanacak mı? Görüntümü kesecek test edin sonra testi kapatın eğer herhangi bir sorun yok ise cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

İndirme linki: OCCT6.2.0.exe

Eğer bir yanlışım var ise yorumlarda lütfen bana bildirin. Rehberime geldiğiniz için teşekkürler.
Dediğiniz gibi testi başlattığımda ekranımdaki görüntü gidiyor ama pc çalışmaya devam ediyor kapat aç yapınca aynı şekilde çalışıyor sizce sorunum ne olabilir

Dediğiniz gibi testi başlattığımda ekranımdaki görüntü gidiyor ama PC çalışmaya devam ediyor kapat aç yapınca aynı şekilde çalışıyor sizce sorunum ne olabilir?

PSU, grafik kartını ağır yükte besleyemediği için görüntüyü kesiyor olabilir. Zaten bunu yapmamızdaki amaç güç kaynağının fabrika tarafından sunduğu gücü verip veremediğini ölçmek içindir.

PSU, grafik kartını ağır yükte besleyemediği için görüntüyü kesiyor olabilir. Zaten bunu yapmamızdaki amaç güç kaynağının fabrika tarafından sunduğu gücü verip veremediğini ölçmek içindir.
Hocam selamlar benim bilgisayarım kendini bazen oyunlardayken resetliyor. Mesela bazen arka arkaya atıyor 4-5 kere attığını bilirim, bazen de 1 kere reset atıyor öyle gidiyor, acaba PSU yetersiz kalıp reset mi atıyor bilemiyorum. Böyle oynarken monitörlerimde görüntü gidiyor "no signal" yazıyor ama discord da arkadaşlarımı duyabiliyorum ve onlarda duyabiliyor ve 6-7 saniye sonra resetliyor kendini bilgisayar. Psu 750w 80+Gold. Sistemim aşşağıda
Colorful iGame RTX 3070 Ti Advanced OC 8G-V | Ryzen 5 5600 | Msi B550-A PRO | Corsair Vengeance LPX (2x8GB) 2400-3000MHz | XPG Core Reactor 750W 80+ Gold
ve ayrıca işlemci soğutucum ID-Cooling SE-234 ARGB ve TDP değeri 200W yazıyor bu doğru mu çok bilmiyorum ama bi işlemci soğutucu için 200W çok yani. acaba bu yüzden mi yetersiz kalıyor. Bir de Ramlerim 2X8 Corsair Vengeance modelleri ve CL değerleri aynı fakat MHZler farklı. Bu attığınız test ile bunu deneme şansım yok değil mi her türlü yük binince 750W'ı göreceği için reset atacak değil mi?
Ayrıca Bir abimde bu reset atmayı ilk duyduğunda geçmiş olsun ekran kartının chipseti bozuk demişti, tabii doğru mu bilemiyorum.

Son düzenleme:
Hocam selam benim bilgisayarım kendini bazen oyunlardayken resetliyor. Mesela bazen arka arkaya atıyor 4-5 kere attığını bilirim, bazen de 1 kere reset atıyor öyle gidiyor, acaba PSU yetersiz kalıp reset mi atıyor bilemiyorum. Böyle oynarken monitörlerimde görüntü gidiyor "no Signal" yazıyor ama Discord da arkadaşlarımı duyabiliyorum ve onlarda duyabiliyor ve 6-7 saniye sonra resetliyor kendini bilgisayar. PSU 750W 80+Gold. Sistemim aşağıda.
Colorful iGame RTX 3070 Ti Advanced OC 8g-v | Ryzen 5 5600 | MSI B550-A Pro | Corsair Vengeance LPX (2x8GB) 2400-3000MHz | XPG Core Reactor 750W 80+ Gold
Ve ayrıca işlemci soğutucum ID-Cooling SE-234 ARGB ve TDP değeri 200W yazıyor bu doğru mu çok bilmiyorum ama bir işlemci soğutucu için 200W çok yani. Acaba bu yüzden mi yetersiz kalıyor. Bir de ramlerim 2x8 Corsair Vengeance modelleri ve CL değerleri aynı fakat mhzler farklı. Bu attığınız test ile bunu deneme şansım yok değil mi her türlü yük binince 750W'ı göreceği için reset atacak değil mi?
Ayrıca bir abimde bu reset atmayı ilk duyduğunda geçmiş olsun ekran kartının chipseti bozuk demişti, tabii doğru mu bilemiyorum.

İlk olarak kulaktan duyma bilgilere inanmamalısınız. Sıcaklık değerlerini gözlemlediniz değil mi?

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Ben de test yaptım ve sonuçlar bu şekilde çıktı. Bu sonuçlarda sıkıntı var mı acaba?
Sistemim:
RX580 8GB
Ryzen 5 2600
16 GB 3000 Mhz
MSI B450M Gaming Plus
IMG-20221114-WA0001.jpg

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Ben de test yaptım ve sonuçlar bu şekilde çıktı. Bu sonuçlarda sıkıntı var mı acaba?
Sistemim:
RX580 8 GB.
Ryzen 5 2600.
16 GB 3000 MHz.
MSI B450M Gaming PlusEki Görüntüle 1571864

Sonuçlarda sorun yok. Grafik kartı maksimum kaç derece oldu test esnasında?

Maksimum 95 dereceyi gördü.

Termal bakımları yapmalısınız acilen. 95 derece aşırı yüksek bir sıcaklıktır. Uzun vadeli kullanımda problem çıkartması olası. Eğer termal bakımları yaptığınızda ısılar yine yüksek ise MSI Afterburner ile fan hızını arttırnanız gerek.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı