Öneri: Bilim başlığına açılan konulara dini mesajlar/ayetler atmak yasaklansın

• Konuyu başlatan 359149
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 212
  • Görüntüleme 11B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dinime bağlı bir insan olarak dindar bir hocamdan öğrendiklerimi size harmanlayarak anlatmak isterim. Dindar hocamız geldiğinde dedi ki (haşa) Allah yoktur ve insanlar evrilerek oluşmuştur. Biz şaşırdık tabi ateist olan hocamız söylese neyse de dindar olan hocamızın böyle söylemesi bizi çok şaşırtmıştı. Sonrasında büyük bir merakla sorduk hocam siz dindar değil misiniz neler diyorsunuz diye. aldığımız cevap ise şuydu evet ben dindarım ve 5 beş vakit namazımı bile kılarım fakat bilimin ilerlemesi için bazen dinden ayrılması gerekir ve din göz ardı edilip bilimin tek başına incelenmesi gerekir. Ayrıca evrimde bile dini bir kanıt vardır ki Allahu Teala önceden yarattığı varlıklardan esinlenerek bizleri yaratmıştır ve bu da Allah'ın bizden önce varlıkları yarattığını ve Allah'ın her şeyi yaratabileceğini kanıtlar niteliktedir. Benim düşüncem budur. Elinizde argümanınız bile olsa her şeyi araştırıp soruşturmadan ve anlamadan ayet yapıştırmanız yeterli değildir. Öncelikle ayetleri okuyp her bakış açısıyla yorumlamak sonra da karşıdakine anlatmak gerekir. Ben yine de bilim kısmında bunun yasaklanmasını uygun bulmuyorum.

Bu forumda o kadar birbirine karşı düşmanlık ve kin besleyen insanlar var ki. Öncelikle bir insan ile nasıl konuşulur, iletişim nedir ve nasıl yapılır herkesin onu öğrenmesi lazım.

Tamam, bir tartışma anında gereksiz yere ayet atmak hoş olmayabilir. Bunu yapan insanın da zaten bu tarz hususlara dikkat etmesi lazım ki fitneye sebep olmasın. Fitnenin, tartışmaların önüne geçmek adına konu dini bir konu olmadığı sürece ayet veya hadis atmayın. Unutmayın ki fitne çıkarmak da dinen hoş görülmez.

Fakat şu da var, herkes her kaynağı referans verebiliyorken ayetten referans verilemezse bu da açık bir şekilde çifte standarttır.

Kusura bakmayın arkadaşlar, burası sosyal bir platform ve sadece belli bir ideolojiye/inanışa sahip insanlara yönelik değil. Beğenmezseniz, tartışmak istemezseniz konuyu takipten çıkarsınız olur biter. Herkes sizin görüşünüzü uygulayacak, kabul edecek diye bir şey yok diye düşünüyorum.

Özet geç diyenler için: Fitne çıkarmayın, boş işlerle uğraşmayın. Yasaklamaya da gerek yok.

Bence Dinle ilgili konuşmak yasaklansın( Sadece ayet değil. Sözüm yanlış anlaşılmasın hem non-teist hem de teist kavramlar-konuşmalar yasaklansın.), forumda siyaset yapılamadığı gibi Din tartışmaları da yapılamasın. Milyon tane tartışma konusu var yeterince tartıştığımızı düşünüyorum. Böyle konular insanları birbirine düşürmekten başka bir işe yaramıyor artık.

Kendini altta ki varlıktan geldi sananlarla bir şey tartışmaya gerek yok, ama dikkat edin kuyruklarınız çok sallanmasın. Çölde yaşayan herkes bedevi olmuyor bu arada cahil arkadaşım, çölde göçebe ve çadırda yaşayanlara bedevi denir.
Eki Görüntüle 908183

Homo sapienler ve egoları... Emin olun, bu canlı senden benden daha onurlu. Eğer egonuza bir maymun türü ile kuzen olduğunuzu yediremiyorsanız kendinizi sorgulayın.

Soyda şebeklik varsa bilemem.

Ben desem ki sen şebek misin ne bu hareketler 5 kişi topluca linç ederdiniz beni. Topraktan yaratıldık falan devam böyle. Korona mutasyon geçirince de ağlamayın. Çünkü evrimi reddediyorsunuz.

İnsanlar maymunlarla ortak atadan geldi. Nasıl maymun oğlu maymun olabiliriz?

Hocam sizin dediğinizi demek istiyor arkadaş.

Çok ironik, konuda 'din ile bilim bir aradadır' diyen birini henüz gördüğümü hatırlıyorum ama birisi şu an evrim teorisini reddediyor.

Ölümsüzlük üstün teknolojiler ile gerçek olabilir mi?
Bu konuda ikisi de mevcut.

Ayetlerinizin gökten indiğine inanmak gibi bir şey değil bu. İster kabul et, ister etme; durum bu.
Ben de kendimi dinozor olarak görüyorum ama öyle değilim işte.
O zaman laf ettiğiniz dinin insanları sizin çok güvendiğiniz bilim adamlarının yeni keşiflerini 1500 yıl önceden ispat etmişlerdi diyelim, bilimsel cevap olsun. İsterseniz konuyu daha da açabilirim, maymundan evrilememiş arkadaşlarınız anlamayabilir.

Fakat şu da var, herkes her kaynağı referans verebiliyorken ayetten referans verilemezse bu da açık bir şekilde çifte standarttır.
Ama hocam şu var, bizim attığımız kaynaklar mesela Evrim Ağacı, bilimsel bir kaynak. Fakat din ise bir inanç meselesi. Bu yüzden ayet atılmasına karşıyım bilim konularına. Dini konulara isterse tüm kitabı atsın, bir şey dersem ne olayım.

Bu forumda o kadar birbirine karşı düşmanlık ve kin besleyen insanlar var ki. Öncelikle bir insan ile nasıl konuşulur, iletişim nedir ve nasıl yapılır herkesin onu öğrenmesi lazım.

Tamam, bir tartışma anında gereksiz yere ayet atmak hoş olmayabilir. Bunu yapan insanın da zaten bu tarz hususlara dikkat etmesi lazım ki fitneye sebep olmasın. Fitnenin, tartışmaların önüne geçmek adına konu dini bir konu olmadığı sürece ayet veya hadis atmayın. Unutmayın ki fitne çıkarmak da dinen hoş görülmez.

Kusura bakmayın arkadaşlar, burası sosyal bir platform ve sadece belli bir ideolojiye/inanışa sahip insanlara yönelik değil. Beğenmezseniz, tartışmak istemezseniz konuyu takipten çıkarsınız olur biter. Herkes sizin görüşünüzü uygulayacak, kabul edecek diye bir şey yok diye düşünüyorum.

Özet geç diyenler için: Fitne çıkarmayın, boş işlerle uğraşmayın. Yasaklamaya da gerek yok.
Ha ağzınız bal yesin be hocam. Şiddetle katılıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı