Öneri: Bilim başlığına açılan konulara dini mesajlar/ayetler atmak yasaklansın

• Konuyu başlatan 359149
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 212
  • Görüntüleme 11B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dinle bilimi birleştiremezsiniz maalesef. Yapılarına aykırı. Din genel geçer kurallara göre yapılanır, değişmez ve yanlışlanamaz. Bilim ise deney ve gözleme dayanır , sürekli değişir ve yanlışlanabilir.
O yüzden DİN-BİLİM tartışmalarının hiçbir kazananı yoktur. Sadece kısır bir döngüdür. Aynı burada görüldüğü gibi... Çünkü ikisi tamamen zıttır. Biri bambaşka bir şeydir, diğeri bambaşka. Olay burada ikisinin verdiği bilgiler ve sonuçlar değildir, olay ikisinin temel yapısıdır. Bu ikisi aynı tartışma içinde tartışılamaz. Bu yüzden bilim konularına din eklenmesine ben de doğru bulmuyorum, aynı şekide din konularına da bilimin eklenmesine... Aynı zamanda @.I.N.И.A. kişisinin ûslûbunun çok rahatsız edici olmasını da belirtmek isterim. Tabîî başkaları da var ama özellikle bu kişi maalesef ki çok rahatsız etti. Çok kışkırtıcı konuşuyor.

Bilimin bir şey bildiği yok. Bilim sadace gözlem yapıyor. Bilim diyor ki gemiyi yüzdüren suyun kaldırma kuvvetidir. Peki bilim bu suyun neden böyle davrandığını söylüyor mu? Bir atomun neden böyle davrandığını söylüyor mu? Gemileri yüzdüren Allah'tır. Senin bilimin sadace gözlem yapıyor. Bundan sonuç üretemezsin yorum getiremezsin. Yoksa senin yaptığında inanc olur. Suyun kaldırma kuvveti var o zaman Allah yoktur diyemezsin. Suyun kaldırma kuvvetini Allah'ın yerine koyamazsın.
Konu nasıl tanrıya geldi ya ayetlerden konuşmuyor muyduk?

• Bakara Suresi, 65. ayet: Andolsun, sizden cumartesi (günü) yasağı çiğneyenleri elbette biliyorsunuz. İşte Biz, onlara: "Aşağılık maymunlar olun" dedik.
“1. Eğer benim makarnavi varlığımdan bahsederken sofuluk taslamazsan, "ben senden daha kutsalım" gibi ahmakça davranışlarda bulunmazsan çok memnun olurum. Eğer bazı insanlar bana inanmazsa, sorun değil. Gerçekten de o kadar kendini beğenmiş değilim. Ayrıca meselemiz onlar değil, o yüzden konuyu değiştirme.”

Bu ayete rağmen siz nasıl pastafaryan değilsiniz anlamıyorum. Bunu göremeyecek kadar kalbiniz köreldi mi? Neyse, pastafaryanizm’de gerçekten zorlama yok. Her insan kıymetlidir.

Bilimsel konularda dini paylaşımlar yasaklansın demesi*
Bir anlık hızlı yazmaktan kaynaklı eksik yazımı düzeltmenizden dolayı teşekkür ederim.
Bilim bir süreçtir ve kanıtlara dayanır. Din ve inanç ise özneldir. Bu sebeple bilim konularında din tartışılması saçmadır. Konunun amacı bu. Siz misyonerlik derdindesiniz.
Ben hiçbir zaman misyonerlik yapmadım. Kimse dine inansın da demedim. Ben bilim konusunda dini paylaşımlar yasaklansın diyenlerin dinde kanıt yoktur diyerek aradan çekilmesinden hayıflanıyorum. Hepsinde haklı olabilirsiniz yalnız şunu unutuyorsunuz her fikre saygınız oluyor her fikri değerlendiriyorsunuz ama genel olarak dini bir argüman sunulduğunda saldırganlaşıp kanıt istiyorsunuz. Siz her ortaya atılan fikir düşünce veya tahmin için kanıt istiyor musunuz?

Bir anlık hızlı yazmaktan kaynaklı eksik yazımı düzeltmenizden dolayı teşekkür ederim.

Ben hiçbir zaman misyonerlik yapmadım. Kimse dine inansın da demedim. Ben bilim konusunda dini paylaşımlar yasaklansın diyenlerin dinde kanıt yoktur diyerek aradan çekilmesinden hayıflanıyorum. Hepsinde haklı olabilirsiniz yalnız şunu unutuyorsunuz her fikre saygınız oluyor her fikri değerlendiriyorsunuz ama genel olarak dini bir argüman sunulduğunda saldırganlaşıp kanıt istiyorsunuz. Siz her ortaya atılan fikir düşünce veya tahmin için kanıt istiyor musunuz?

Yanlış anlaşılmalara yol açabileceği için düzelttim.

Yanlış anlaşılmalara yol açabileceği için düzelttim.
Biliyorum ben de bunun için teşekkür ettim zaten. Oradaki ciddi bir teşekkür dalga geçmek olarak algılamayın lütfen.

“1. Eğer benim makarnavi varlığımdan bahsederken sofuluk taslamazsan, "ben senden daha kutsalım" gibi ahmakça davranışlarda bulunmazsan çok memnun olurum. Eğer bazı insanlar bana inanmazsa, sorun değil. Gerçekten de o kadar kendini beğenmiş değilim. Ayrıca meselemiz onlar değil, o yüzden konuyu değiştirme.”

Bu ayete rağmen siz nasıl pastafaryan değilsiniz anlamıyorum. Bunu göremeyecek kadar kalbiniz köreldi mi? Neyse, pastafaryanizm’de gerçekten zorlama yok. Her insan kıymetlidir.
Ne? Böyle bir ayetin varlığından bile haberdar değildim. Sadece şaka amaçlı atmıştım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı