Örgütlerden ve Örgütlenmekten korkmak

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Az önce bir dostumla konusuyorduk söz örgütlere geldi. Nedense Türkiye halki olarak örgüt isminden bile korkuyoruz. Halbuki örgütlenmek o kadar kötü bir sey degil ve olmamali zaten. Sanirim bize 90'lardan kalan bir korku bu, zira yeni nesilde bu korkuyu pek göremiyorum.

Neden örgütlerden cekiniyoruz ve neden örgütlenmekten korkuyoruz sizce?

Bunu bir konusalim :)

Nasıl bir örgütlenmeden bahsediyorsun? PKK da bir örgüt, yeşili sevelim adı altında toplananlar da bir örgüt...

Iste tam olarak ondan bahsediyorum :)
PKK falan neyse ama mesela sendikalasmaktan, sendika örgütünden, X olgusunu sevme örgütünden vs. Yani genel olarak örgüt isminden korkuyoruz önüne bir sifat yakistirilinca biraz rahatlasak bile korkuyoruz.

Arastirdim aslinda örgütün anlami o kadar da kötü bir sey degilmis.

chrome_2019-04-09_19-40-55.png

Çünkü bu yapı PKK gibi örgütlerden dolayı yıllarca aklımıza ''kötü'' olarak işlendi. Örgüt, bir amacı gerçekleştirmek doğrultusunda bir araya gelmiş insanları temsil eder. Günlük hayatta bu kelimeyi kullanan bir insan duyduğunuzda yasal bir iş yapmadığı anlamını çıkaran kişiler bile çıkar.

Terör örgütleriyle yıllardır uğraşan ve canı yanan bir ülkenin böyle bir psikolojik baskı altında kalmasını garip bulmuyorum.

Örgüt sadece terör gruplarından ibarettir demiyorum. Üniversitelere gidin, hala en çok kullanılan kelimelerdir. Ama günlük hayatta çoğu kişi ilk söylediğimden ibaret sanar. Yerine göre davranmak gerekebiliyor bazen.

Örgüt sadece terör gruplarından ibarettir demiyorum. Üniversitelere gidin, hala en çok kullanılan kelimelerdir. Ama günlük hayatta çoğu kişi ilk söylediğimde ibaret sanar. Yerine göre davranmak gerekebiliyor bazen.

Bizi örgütlerden bile (Terörü saymiyorum) korkutur hale gelmisler Allahima :)

Terör örgütleriyle yıllardır uğraşan ve canı yanan bir ülkenin böyle bir psikolojik baskı altında kalmasını garip bulmuyorum.

Kesinlikle, sanirim bahsettigim korku bundan dolayi sanirim. Cogu yasitimin da yasadigi bir korku bu. Bu arada ben korkmuyorum :)

Eskiden Doğu'da insanlar sokağa çıkamazdı, Batı'da olduğu gibi işlerini rahat halledemezlerdi, çocuklarını kolay kolay dışarıya tek oynamaya gönderemezdi. Şimdi genel anlamıyla Doğu'da dahi hayat iyileştirildi, temizlendiler. Bu insanlara bu mutluluğu ve hakkı yaşatan TSK sağ olsun diyoruz. Ha yine de hiç terör görmemiş adam ile aynı sınıfa koyamazsın, zihne kazınır o bir kere.

Bu arada ben korkmuyorum :)
Avrupa sınırları içerisinde korkmaya pek gerek yok ya :) Sizden geçse geçse ambulans geçer, o da yaşlı nüfustan :)

1980 sonrası gelişen korku, 90'larda örgüt kelimesinin terör ile eş sayılması ve günümüzdeki ne yaparsan yap bir şekilde organize suçlardan yargılanma korkusu bunu geliştirdi. Maalesef Avrupa'da yaşam ile Türkiye'deki yaşam denk değil. Bugün kahramanken yarın vatan haini olman an meselesidir:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı