Öz güvenim yok

Bende senle aynıyım aslında köye tatile geldim ama dönmek istiyorum ayıp olmasın diye gelmiştim fazla takılmıyorum insanlarla bende en fazla markete gidiyorum sonra hızlıca eve gitmek istiyorum bendede sosyalfobi ve boyfobi (nasıl desem bilemedim boy takıntısı var)

Aynısı benimde başıma geldi. Özellikle pandemi süreci, mezuniyet stresi ve KPSS yedi bitirdi beni. Özgüvenim sıfır oldu. Daha sonra psikiyatriye randevu aldım. Gittim, depresyonun var, çekingen karekterlisin depresyonda bunu körlemiş dedi. İlaç yazdı ve bazı tavsiyelerde bulundu dediklerini yaptım, şimdi gayet iyiyim.
Psikiyatri gibi yerlerde ücretler nasıl acaba?

@Donkobus öz güven eksikliği yaşadığınız ortamlarda durusanız bu sorunu çözersiniz. Mümkün olduğunca dışarıda insanların olduğu yerlerde takılın, ev için alışveriş yapılacaksa siz gidin, parka, kafeye gidin oturun. Bunlar sizin için normal basit şeyler olmaya başladıkça kendinizi de o kadar rahat hissedersiniz.

Psikiyatri gibi yerlerde ücretler nasıl acaba?
Devletten randevu aldım. Şu an öğrenciyim yoksa özeli tercih ederdim.
@Umutakin10 öz güven eksikliği yaşadığınız ortamlarda durusanız bu sorunu çözersiniz. Mümkün olduğunca dışarıda insanların olduğu yerlerde takılın, ev için alışveriş yapılacaksa siz gidin, parka, kafeye gidin oturun. Bunlar sizin için normal basit şeyler olmaya başladıkça kendinizi de o kadar rahat hissedersiniz.
Süpersin, korkunun üzerine gitmek gerekiyor.

Özel Aile ve Yaşam Merkezlerinden destek alabilirsiniz. Burada yazılanlara çok da fazla kulak asmayın, moralinizi bozmalarına izin vermeyin. Ankara'da yaşıyorsanız bu konuda destek verebilecek yakın bir dostum var, ücreti de kafanıza takmayın bu hususta yardımcı olurum.

Özel Aile ve Yaşam Merkezlerinden destek alabilirsiniz. Burada yazılanlara çok da fazla kulak asmayın, moralinizi bozmalarına izin vermeyin. Ankara'da yaşıyorsanız bu konuda destek verebilecek yakın bir dostum var, ücreti de kafanıza takmayın bu hususta yardımcı olurum.
Teşekkür ederim ama istanbul' da oturuyorum.

Şöyle söyleyeyim saydıklarınızdan hiçbiri değilim ve gayet yürüyebiliyorum. Sadece dışarıda özgüvenim olmadığı için değişik hissediyorum, yürürken falan tedirgin oluyorum.

Yaklaşık iki yıl olacak ve evden dışarıya doğru düzgün çıkmadım hiç. Zararlarını görmeye başladım, mesela markete giderken dışarıda bile zor yürüyorum öz güvenim koca bir sıfır. Nasıl öz güvenimi düzeltebilirim?

Spor yaparak veya insanların ne düşündüğünü umursamazsanız hatta 2 tavsiyemi birden yaparsanız daha iyi olur. Belli bir süre sonra öz güven kendiliğinden gelişecektir.

Geri
Yukarı