Oksitlenme/Nemlenme nasıl oluşur?

Hakan_999

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Normalde bu yollara pek başvurmam fakat bugün konsolum baya bir ısındığı için üstüne hiçbir ıslaklığı bulunmayan bir buz aküsü koydum ve dinlenme moduna alarak fanlar sayesinde içindeki sıcak havayı da tahliye etmeye uğraştım. Durumu arkadaşlarıma anlattığımda buz koymanın donanım içerisinde nemlenmeye yol açabileceğini söylediler fakat buz koyma olayını en fazla 5 dakika gibi bir süre konsol boşta dururken tek seferliğine yaptım. Gerçekten buz koymak böyle bir probleme yol açar mı ayrıca kadar kısa süre içerisinde herhangi bir nemlenme oksitlenme yaşanmaz değil mi ?

Ben de bir şey sorucam İpad’in arka tarafında ısınan yere nemli bir peçete koymak(soğutmak için çok işe yarıyor) deliklere temas etmezse içerisi nemlenir mi?
Kapak ile anakart arasındaki hava soğutulunca yoğunlaşma gerçekleşerek nemlenme olabilir. Pencerelerin mermeri gibi oda sıcaklığında soğuk ve kuru olan yerlere koymak çok daha faydalı olur. 👍

Peki teşekkürler son olarak dediğim gibi buzu tek seferliğine sadece 5 dakika gibi bir süre koydum, bu kısa sürede herhangi bir nemlenme olayı yaşanmaz değil mi ?

Dostum oksitlenmenin özü sıvı ile meydana geliyor. Buzda 5 dakikada mutlaka erimiştir yani ilerleyen süreçte olabilir olmayadabilir.

Peki teşekkürler son olarak dediğim gibi buzu tek seferliğine sadece 5 dakika gibi bir süre koydum, bu kısa sürede herhangi bir nemlenme olayı yaşanmaz değil mi ?
Sanırım nemlenme kısa bir süre tek bir seferliğine gerçekleşmiş olmalı. Yüksek bir hasar verebileceğini sanmıyorum. Ama ara sıra 5 dk koymaya devam ederseniz zarar verebilir.

Dostum oksitlenmenin özü sıvı ile meydana geliyor. Buzda 5 dakikada mutlaka erimiştir yani ilerleyen süreçte olabilir olmayadabilir.
Yani buz aküsü eriyip konsolun üstünde ıslaklık bırakmasın diye altına 2-3 kat peçete de koymuştum kaldırdığımda peçetelerde de pek bir ıslaklık yoktu umarım ilerleyen dönemlerde bir sıkıntı olmaz
Sanırım nemlenme kısa bir süre tek bir seferliğine gerçekleşmiş olmalı. Yüksek bir hasar verebileceğini sanmıyorum. Ama ara sıra 5 dk koymaya devam ederseniz zarar verebilir.
Yok dersimi aldım diyeyim, en başta pratik gibi gelmişti ama sonradan zarar verebileceği aklıma gelince ilk ve son sefer oldu diyelim.

Geri
Yukarı