Okul zaman kaybı mı?

Para için çalışın ya da çalışmayın, gerekli gözlemevini, radyo teleskobunu, Quad- Xeon'lu PC'yi ve evi nereden bulacaksınız? Mantığınız ne olursa olsun, iş illaki paraya bakıyor. Dediğiniz çok havada kalıyor.
Eğitimin para için çalışmak olduğunu söylediğimi hatırlamıyorum, evet eğitim çok önemli, zaten bu konular ile ilgilenip çalışırsanız burs alıp bedava okur sonra da fizikte devrim yapıp sayılı bilim adamları listesine girip değer gören birisi olup ve yıllık 100 bin + dolarlar kazanabilirsiniz, ancak bu son dediğim için başlarsanız bu son dediğime ulaşamazsınız bu kadar basit.

Eğitimin para için çalışmak olduğunu söylediğimi hatırlamıyorum, evet eğitim çok önemli, zaten bu konular ile ilgilenip çalışırsanız burs alıp bedava okur sonra da fizikte devrim yapıp sayılı bilim adamları listesine girip değer gören birisi olup ve yıllık 100 bin + dolarlar kazanabilirsiniz, ancak bu son dediğim için başlarsanız bu son dediğime ulaşamazsınız bu kadar basit.
Ben eğitimden bahsetmedim, eğitimin para için çalışıp çalışmamak olduğuyla alakalı bir savım olmadı. Şu zamanda referans göstereceğiniz bir belgeniz olmadan bir adamın bir kişiye güvenip burs vermesi olacak şey midir? Nasıl güvenebilir? Sizin fizikte devrim yapmak deyip iki kelimeyle geçiştirdiğiniz şey için gerekli malzemelerdir yukarıda saydıklarım. O adam, o kişinin gelmişini geçmişini araştırıp, varoşlarda eline dürbün alıp gökyüzüne bakıp durduğunu mu teyit edecek bir de? Evinde zar zor edindiği, faturasını bile ödeyemediği Pentium IV' lü, tüplü PC'de nasıl bir gelişme gösterebilir?

Ve bu konularla ilgili nasıl, nerede çalışacak? Profesyonel bilgi kaynaklarını kullanmadan nasıl o konulara çalışır? Bu işin tek yolu üniversitedir.

Udemy'de, kütüphanelerde bulamazsınız bu bilgileri. Uluslarası anlamda çalışmak için dil öğrenmelisiniz. Dili ancak yurtdışında "anadiliniz gibi" iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Para gereklidir.

Son düzenleme:
Bu zaman kaybı olduğunu düşündüğünüz liseden öğreneceğiniz bilgiler ile üniversite sınavına gireceksiniz, kazanacağınız üniversite ile de mesleğinizi seçeceksiniz. Ders çalışırsanız büyüyünce istediğiniz gibi takilirsiniz. İstediğinizi alır, son model cihazlar kullanabilirsiniz ama tembellik edip Z kuşağının büyük bir çoğunluğu gibi zaman kaybı olduğunu düşünürseniz büyüyünce ayın sonunu nasıl getireceğini düşünürsünüz. İleride rahat olmak varken neden geçim sıkıntılı bir hayat yaşayalım ki? O yüzden zaman kaybı değildir lise.
Reis lise okumak zaman kaybı değil ztn ama yüzyüze eğitim canlı eğitim zaman kaybı benim kast etmek istediğim açığa geçip evden düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmak okulun bana 1 ayda öğrettiği biligiyi 3 günde öğrenmek yaklaşık 10 katı daha hızlı bir şekilde sen yanlış anlamışsın beni

Reis lise okumak zaman kaybı değil zaten ama yüz yüze eğitim canlı eğitim zaman kaybı benim kast etmek istediğim açığa geçip evden düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmak okulun bana 1 ayda öğrettiği biligiyi 3 günde öğrenmek yaklaşık 10 katı daha hızlı bir şekilde sen yanlış anlamışsın beni.

Yüz yüze eğitim zaman kaybı değil bence ama uzaktan canlı eğitim son derece verimsiz ve zaman kaybı uzaktan eğitim yerine bireysel olarak ders çalışmak çok daha verimli canlı eğitim konusunda size katılıyorum fakat yüz yüze eğitim konusunda bence zaman kaybı değil. Ve senin madem bu kadar yüksek kapasite var ders çalış öğretmenlerine de ki ben üst sınıf sınavlarına girmek istiyorum de sonra bu üst sınıf sınavlarından da iyi bir not alırsan liseyi 1 sene ya da 2 sene daha erken bitirmeyi başarmış olursun.

Son düzenleme:
Bence de tamamen boşa zaman kaybı. Benim matematikte, biyolojide, tarihte, fizikte vs. öğrendiğim şeyler neyime yarayacak? Bunun yerine " Banka borçları nasıl ödenir? Fatura nasıl ödenir? Vergi nedir?" gibi hayatımızda hep olacak şeyler anlatılsa daha iyi olur. 8 saat o taş gibi sıralarda oturmak iğrenç. Hocanın çenesini dinlemek zorunda olmak iğrenç. Hoca bir de not ile tehdit ediyor. İşimiz zor. Ama yarın nöbetçiyim. Nöbetçiyken okulun dışına markete bile gidebiliyorum. Bu güzel.
Nöbetçilik öğrencilerecennet kapılarını aralayan kutsal bir görevdir.
Şaka bir yana dini açıdan birşey imâ etmiyorum yanlış anlamayın.

Arkadaşlar ben okulun özellikle lisenin zaman kaybı olduğu kanaatindeyim ortalama bir lise günde 8 saat sürer ve ben bu 8 saat boyunca evdeyken 15-20 dakikada öğrenebileceğim bilgiyi öğreniyorum geriye kalan vakitler dersin kaynaması, hocanın sohbeti, gidiş geliş süresi, yoklama, teneffüsler, öğle arası ve müfredat dışı(müzik, dkab, Almanca gibi) derslerle geçiyor bunun dışında okulların kapanmasına son 2 3 hafta kala ve sınav haftaları zaten ders işlenmiyor eğer kabataj, GS gibi nam salmış liselerde okumuyorsanız ben lisenin bireye bir şey kattığını düşünmüyorum sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Evet zaman kaybı başka soru?

Ben eğitimden bahsetmedim, eğitimin para için çalışıp çalışmamak olduğuyla alakalı bir savım olmadı. Şu zamanda referans göstereceğiniz bir belgeniz olmadan bir adamın bir kişiye güvenip burs vermesi olacak şey midir? Nasıl güvenebilir? Sizin fizikte devrim yapmak deyip iki kelimeyle geçiştirdiğiniz şey için gerekli malzemelerdir yukarıda saydıklarım. O adam, o kişinin gelmişini geçmişini araştırıp, varoşlarda eline dürbün alıp gökyüzüne bakıp durduğunu mu teyit edecek bir de? Evinde zar zor edindiği, faturasını bile ödeyemediği Pentium IV' lü, tüplü PC'de nasıl bir gelişme gösterebilir?

Ve bu konularla ilgili nasıl, nerede çalışacak? Profesyonel bilgi kaynaklarını kullanmadan nasıl o konulara çalışır? Bu işin tek yolu üniversitedir.

Udemy'de, kütüphanelerde bulamazsınız bu bilgileri. Uluslarası anlamda çalışmak için dil öğrenmelisiniz. Dili ancak yurtdışında "anadiliniz gibi" iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Para gereklidir.
Dostum senin akıl sağlığın yerinde mi? günümüz internet kaynakları o dediğin şeylerin çoğunu kısmi araştırmak için yeterli, fazlasını istiyorsan koşturacaksın, geçmişteki bilim adamlarının hepsi zengin değildi, çabalaman da lazım, 'ya her şey parayla ben bunu da yapamam para mı var bunu araştırıp kaynağını bulsam ne olacak ilerisine gidemem param yok' demekle de bir yere varamazsınız, inanın ki çabalarsanız illa ki birisi çabanızı fark eder ve yolunuzu açar.

Hocam doğrudur okulu bitirdiğiniz gibi sizi 4milyon dolar ile başlatıyorlar.

Hayır. Ama okulu bitirmezseniz bağışlıyorlar sanırım. Ben paranın yolu okuldan geçer diyorum. Yatırımcı için diplomasız birine milyon bağışlamakla, ODTÜ diplomalı birine milyon bağışlamak arasında herhalde fark vardır diye düşünüyorum.

Eğer LGS'de iyi bir yer tutturamadıysan geçmiş olsun yüzdelik dilimle alan okullar 5'e kadar yararlıdır sonrası liselerde kendini daha fazla yorman lazım çünkü ortam mal olunca otomatik seninde mal olmanı istiyorlar eğer lisen berbatsa akademik düzeyde geç açığa ama okuldan kaç tane güzel universite mezunu varsa şansını dene şunun şurası 1 2 sene üniversitede özgürsün zaten ne kendini beğenmiş insanlar var ne de senin hoşlanmadıkların ama lisen kötü ve iradende yoksa geçme geçersen erteleye erteleye zamanın heba olur giden de geri gelmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı