Okulların 4 saate düşüreleceği doğru mu?

Yakın zamanda İngiltere'de verimlilik için haftanın 4 günü çalışılacak gibi bir haber çıkmıştı. O sistemde bize gelmez bu eğitim sistemi de.

Sanmıyorum. 4 saatte ne öğretilecek ki?
Eğitim sistemimiz her sene değişmezse, güzelim çocukların bir sene anca alışabildiği sistemin ardından sonraki sene sistemin değişmesi üzerine bocalamaları olmazsa ve son olarak öğretmenlerimiz saatlerini doldurmaya değil çocuklara birşey katabilmek için azim gösterirlerse 4 saatte çok fazla şey öğretebilirsin yeter ki iste

Okuldaki gereksiz dersler ve tenefüs, öğle tenefüsleri çıkartılırsa 2 saatte bile öğretilir.
Katılmıyorum. Özellikle ilköğretim düzeyinde her ders başı çocukları derse toplamak 5 dakika sürüyor. Sınıf içi düzeni sağlamak da kolay değil, sürekli birbirleriyle uğraşmaktan ders dinlemiyorlar. O yüzden yetişmiyor. Hoş hiç sorun olmasa da öğretim programları çok uzun o yüzden yine yetişmez.

Haber clickbait. Avrupa'da yaşanan olaylar bunlar. "Gözler Türkiye'de" diyor güya ama Türkiye'de bu konuda ne bir çalışma var ne bir plan ne de bir umut.

Eğitim sistemimiz zaten Avrupa'nın 3-4 katı gereksiz detaylarla dolu, önce müfredatın normale çekilip öğrencilerin yarış atı konumundan kurtarılması lazım. Ancak ondan sonra okul süresinin kısaltılması konuşmaları makul hale gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı