Okulların açılması hakkında objektif düşüncelerim

İsteğe bağlı olması lazım. Bazıları diyor ki gitmek istemeyenler yüzünden okullar kapatılıyor biz de gidemiyoruz diye. Bazıları da virüsten dolayı gitmek istemiyor, bu sefer de gitmek isteyenler yüzünden bizde gitmek zorunda kalıyoruz diyorlar. Olmaz işte böyle. İsteğe bağlı olacak. İsteyenler uzaktan isteyenler yüz yüze yapmalı. Yoksa bu tartışmalar bitmez.

Kantin otobüs edebiyatı yapmanıza gerek yok. 11. sınıfa gidiyorum 400 kişilik okulda 2 haftada sadece 3 vaka çıktı okulun yarısından fazlası aşılı. Almanya gibi ülkeler aşının etki oranını içeren makaleler yazıyor aşı ölümsüz yapmıyor ancak virüsten çok büyük oranda korunmanızı sağlıyor. Virüsten korkan 65+ vatandaşlarımız aşılarını yaparak otobüse binebilir veya okul çıkış saatlerinde otobüs kullanmayabilir. Okulların açılması saçma değil tam tersine bir gerekliliktir. Aylardır turistler gelsin diye vakalar düşürülünce ses yok biz okula gidiyoruz diye mi virüsü yayıyoruz? Ben bir daha karantinaya girmek istemiyorum zaten lisemin en güzel yılları yok oldu daha da asosyal gibi evde oturamam.

Ben uzaktan eğitimde daha iyiydim açıkçası. Sınıfta gürültü yapıp dikkat dağıtanlar vardı. Çizik çizik küçücük masada kitapları sığdırması vardı. Ve arkada oturursan tahtayı görememe sorunu vardı. Uzaktan eğitim de böyle sorunlar olmuyordu fazla. Bilgisayar masamda rahatça çalışabiliyordum. Alan geniş oluyordu. Derste klavyeyi fareyi kaldırıp kitaplarımı diziyor, Ekran karşısında rahatlıkla hocayı dinleyebiliyordum.

Bir nesil de ölecek sevgili dostum belkide, siz buna nasıl göz yumabiliyorsunuz? Uzaktan eğitimle bir şekil de eğitim sağlanır. Ve gerçekten öğrenmek isteyen bir insan dinlerse öğrenebilir bu bir bahane ve engel değil, okulların açılmasını maskesiz bir şekil de okula gitmeyi ben de çok isterim fakat 20.000 vaka 300 küsür ölüm varken ne mantığı bu?
Average Solcu Gazete Enjoyer'ın vücut bulmuş halisin be arkadaş. Uzaktan eğitimle bir şekilde eğitim mi sağlanır :D Madem herkes ölüyor aşı yapsınlar kardeşim bana ne. Ben bilmem kimin aşı karşıtlığı yüzünden eğitimimi aksatamam. Ya paşa paşa aşı olursun ya da virüsü kapar ölüm döşeğinde sitem edersin bu kadar basit.

Bak ben sana yanlış bir üslupla anlatıyorum demek istediklerimi üzgünüm, çünkü artık sinirledim yukarıdaki bazı arkadaşların zihniyetini görmüşsündür. Demek istediğim kesinlikle okullar açılmalı, ama 20 bin vaka 300 küsur ölüm varken tüm okulları aynı anda açmaları saçma değil mi? 12'leri üniversiteleri açabilirlerdi önce kademeli olarak. İstediği kadar zaman geçerse geçsin virüs bitmiyor, bu yüzden sırf zaman geçti diye bir anda her şeyi açmaları saçma. Benim okulumda virüs yokmuş gibi yaşıyorlar mesela ben ne yapacağım?
20 bin vaka var diye eğitim ihtiyacı bitmiyor neyazık ki. 11. sınıfa geçtim, daha doğru düzgün bir şey bilmiyorum. Bir dönem daha giderse herhalde hayattan umudu keserim.

Neden açıktan okuyayım ki? Ben belki normal bir şekil de okuluma gitmek istiyorum.
O zaman yapacak bir şeyin yok, sağlığını riske atıp gitmelisin. Ben de okuyorum sağlığım ortada fakat devlet bir şey yapmadıktan sonra ben ne kadar çırpınırsam çırpınayım kimin umurunda. Mecburen gidiyorum.

Ben uzaktan eğitimde daha iyiydim açıkçası. Sınıfta gürültü yapıp dikkat dağıtanlar vardı. Çizik çizik küçücük masada kitapları sığdırması vardı. Ve arkada oturursan tahtayı görememe sorunu vardı. Uzaktan eğitim de böyle sorunlar olmuyordu fazla. Bilgisayar masamda rahatça çalışabiliyordum. Alan geniş oluyordu. Derste klavyeyi fareyi kaldırıp kitaplarımı diziyor, Ekran karşısında rahatlıkla hocayı dinleyebiliyordum.
Hocam siz bayağı nadir kişilerdenmişsiniz.

İnsanın içinden gerçekten çalışmak geliyorsa çalışabilir. Uzaktan da yüz yüze de olsa. Çalışmak istemeyen zaten okulda da aynı olacaktır. Arka sıraya geçip onunla bununla konuşacak yada defter karalayacaktır.

Ölümlerde bitmiyor ne yazık ki.
Corona var diye eğitim kadar önemli bir şeyi doğru düzgün altyapısı olmayan bir ülkede Online'ye geçirmek saçmalıktır. Siz Online derste öğrenebiliyorsunuz diye herkes öğrenebilir olmuyor. 1 KB/s internet ile Online ders dinlemeye çalışsan anlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı