Okulların açılması ve sınav sistemi hakkında

Ama benim haricimde devlet okullarında okuyanlar var. 1 sınıfta 40 kişi sınav olmak mantıklı bir hareket mi?

1 saatlik sınavda en kötü mesafe tedbiri alınır, 3 kat maske takılır, yine bir çaresi olur bence. Yüz yüze eğitim tam olarak başlamadı zaten.

Sağlığı geçtim, online ders mevzusu var. Yine kendi üstümden anlatayım. Dikkat problemim var. Yüz yüze derslerde bile çok rahat bir şekilde dikkatim dağılırken online derslerde 15 dakika ancak odaklı kalabiliyorum. Online dersten bir şey anlaşılmıyor zaten, böyle olunca da fazlaca kötü oluyor durum. Online derslerden sonra tekrar yapayım desem, anlayamıyorum bir türlü. Kendimi "akademik" konularda eğitmede kötüyüm. Zaten kendimi eğitmek istesem açıktan okurum.

Tabii, herkesin anlama kabiliyeti farklı. Ben de çok anlamıyorum online dersleri. Zaten pek girmiyorum, YouTube'dan dinliyorum. Sen de YouTube'dan açığını kapatabilirsin. Veya burada konu açıp yardım da isteyebilirsin.

Bence bu bir bahane olmamalı. Elimizde internet diye bir nimet var. Yani yine anlamazsan bir çözümü olur elbet. Umarım açığını kapatırsın.

Şunu da belirteyim, Avrupa'da tek yüz yüze sınav yapan ülke biziz.

Diğer Avrupa ülkelerinin eğitimi belli bir düzeyde hocam. Eğer sınav olmazsak sistem daha da çökebilir.

Sistem berbat, bunu reddeden olmadı. Ama kimse okulları açıp öğrencileri daha fazla zorlamak, aileleri riske atmak ve 3. dalgayı başlatmak istemez diye düşünüyorum. Sistem kötü diye daha da içine edilmesine lüzum var mı? Sanmam.
2 Temmuz'a kadar kapatmamayı düşünüyorlarmış ve ara tatil olmayacakmış.

Öğretmenler alabildikleri kadar tedbir aldılar ama bazı arkadaşlar tedbirlere uymadı nedense şimdi de "hiç mesafe yoktu"diye ağlıyorlar.
Bu resim okulda çekildi ve koridorlar resmen insanlarla tıka basa doluydu "önlem" olarak uyguladıkları şey ise içi boş bir el dezenfektan şişesiydi gerçekten önlem alıyorlar mı karar veremedim okulumuzda? WhatsApp Image 2021-03-08 at 11.28.56 PM.jpeg

Okulların açılmasına şiddetle karşı çıkan insan topluğu, haklısınız açılmaması gerekir. Anlamadığınız tek şey sistemin bunu kaldırmayacağı!

Bu kadar arzın ve talebin olduğu bir sistemde, sınav olmaması mümkün değil!

Türk eğitim sistemini, herkes okuyacak diye anlıyorsanız yanılıyorsunuz! Bu sistem bizi yarıştırıp birbirimizi elemek üzerine kurulu, bunu anlamayacak kadar safsanız, hiçbir şekilde ne üniversite kazanabilirsiniz ne de iş hayatında başarılı olabilirsiniz. Ticarete atılsanız, kazıklanırsınız!

Bu sistem aynı zamanda psikolojik olarak da sizi test ediyor, kalırsanız asgari ücrete mahkum olursunuz.

Bu fikirlerimi değiştirecek birisi gelirse, seve seve münazara yapabiliriz. Eleştiriye açık bir insanım.
Ya bir tane sınav ne kadar önemliymiş be. Bir tane sınav hocam sadece. Adamlara komple sınavsız sisteme geçin demiyorlar ki. Bir ülkede eğitimden daha önemli şeyler vardır. Ve bu önemli şeylerin temeli oluşturması gerekir. Mesela sağlık 1 sınav milyonlarca öğrencinin hayatını tehlikeye atacak kadar önemli mi?

Zaten hepimiz biliyoruz sınavların olacağını. Ama bunun zamanı şimdi mi sizce? Büyük bir felakete gidildi ve bunun önemli bir sebebi olması lazım. Ama sebep ne? Sadece 1. dönemin sınavlarının yapılmaması. 1 dönemlik sınavda kimse profesör veya bilim adamı olmaz merak etmeyin. Diğer ülkeler robot mu yetişiyor da sınavlar iptal olabiliyor?

Evet, gördüm. 2 haftaya vakalar tavan yapacak. O zaman muhtemelen 1 ay tatil yaparlar okulu, umudum bu yönde yani.
Açıkçası açma konusunda çok kararlılar. Vakalar tavan yapınca ne yapacaklar çok merak ediyorum. Dediğiniz gibi 1 ay tatil yaparlar sonra tekrar açarlar. Bu böyle gidecek gibi.
Öğretmenler alabildikleri kadar tedbir aldılar ama bazı arkadaşlar tedbirlere uymadı nedense şimdi de "hiç mesafe yoktu"diye ağlıyorlar.
Aynen hocam o yüzden hocaların yanında el ele tutuşan yan yana gezen insanlar vardı. Bazı okullarda İstiklâl Marşı okutan okullar var.

Geri
Yukarı