Okulu bırakıp berber olmak

1 yıl üniversiteye hazırlık, 4-6 yıl üniversite derken ciddi bir zaman harcamış oluyorsun. Ayrıca düzgün bir bölüm değilse bu yılları boşa harcamış oluyor denebilir. Herkes doktor, mühendis olacak bir şey yok, olmamalı da zaten.
Bence berber/kuaför olmak mantıklı, özellikle kadın kuaförleri güzel kazanıyorlar. Gün boyu ayakta durup iş yapmak bedensel olarak yorucu olsa da kafan rahat olur en azından.

Ayrıca insan 4-5 yılda 100k ya yakın para harcar ve arkadaşın dersleri kötü ise hiçbir işe yaramaz ve vakti boşa gider, onun yerine 2-3 berberliği ögrenip kendisini başkalarının yanında geliştirse ve üniversiteye harcayacagı parayı dükkana harcasa hem para kazanabilir hem vakti boşa gitmez hem de işsiz kalmaz, tabii bu dediklerim dersleri iyi olmayan biri icin gecerli.
Derslerim iyi değil o vakit ticarete atılayım mantığı çok yanlış. Eğitimini bitir, üniversiteni kazan ve kazandığın bölüm üzerine bir şeyler yap. Zaten şu anda üniversitelerin eğitim seviyesi lise kadar ancak. Elbette belirli okullar ve bölümler hariç. Kendi paranı kazanmak güzeldir ancak iş stresi, haftasonların olmayacak olsa da bir gün maksimum. İşlerin yolunda giderse çalışanların olacak, onların da olayları seni etkileyecek. Resmi tatilin olmayacak, sosyal statün olmayacak. Bak bunlar kimisi için önemsiz, kimisi içinse vazgeçilmez değerler. Eğer sen, ben kimseyi takmam kafama koyduğumu yaparım, bu mesleği yapmayı hayal ediyorum diyorsan buna yönel. Buna yönelsen bile eğitimini kesinlikle yarıda bırakma. Bugünün, yarını da var hayat ne getirir bilemezsin.
Kendisini ifade edebilen biri için statünün bir önemi yoktur.ayrıca dükkan kendisininse başarısız olsa bile telafi edebilir ama egitimde kötü bir üniversiteye gidip binlerce dolar harcayıp işsiz kalırsa(üni iyi degilse işsiz de kalır)bunun geri dönüşü kolay olmaz

Son düzenleme:
Kendinden eminsen mantıklı bir karar olabilir. TikTok videoları çekip müşteri çekebilirsin, insanların kafasında noodle pişirmeyi unutma!

Geri
Yukarı