Okulu Bırakıp Tornacı Olmak

CNC programcı denilen şey var, çizimin nasıl kesileceğini makineye giriyorsunuz (örneğin, 2000 devirde soğutma sıvısını aç ve 5cm ileri git gibi.) Ve makineyı bir nevi programlamış oluyorsunuz.

CNC bakımını da hallederim ama amacım biraz da meslek öğrenmek olduğundan tornadan gelen deneyimimi boşa harcamamak adına direkt CNC işinde ilerleyebileceğim kadar ilerlemeyi tercih ederim.

Belediyenin hangisi çıkıp CNC, torna eğitimi verir bilmiyorum ama denk gelirsem kaçırmam. Ücretli de olsa bir sertifika edinmek istiyorum bu konuda, dediğiniz gibi iş bulmak daha kolay olacaktır.

Zaten bir süredir yazılım geliştirdim ve hemen hemen her dilde "merhaba dünya" çıktısını nasıl elde edebileceğimi denedim. Bunları yaparken illaki okulda verilenden daha fazla İngilizce gerekiyordu, öyle de yaptım. Stackoverflow, GitHub gibi yerlerden bir şey okurken eskisi kadar zorlanmıyorum, yazamasam bile en azından anlayabiliyorum. Boş zamanım oldukça dile de ağırlık vereceğim. Ama artık birden fazla dilde uzmanlaşmanın değerli olduğu günlere yaklaşıyoruz, bu yüzden İngilizce üzerine bir belge alıp başka bir dilin kursuna giderim. Ayrıca kod yazarken Assembly falan kullanmayacaksak sayılarla aşırı bir haşır neşir olduğumuz yok, ya da en azından ben öyle deneyimledim.

Öncelikle teşekkür ederim. Fırsatlar buldukça kullanmayı ihmal etmem ama fırsatlar evinde oturup keşke iyi bir hayatım olsun diyenlere değil, dışarıya çıkıp onun için uğraşanlara geliyor :)

Evlilik ve çocuk işini sadece "benden fazla kişiye bakabilecek miyim?" sorusuna bir cevap alabilmek amacıyla yazmıştım. Tabii ki çok isterim ama olmayabilir, bu konuda da şanssızlığımın devam etmesini anormal bulmazdım açıkçası.

Meslek lisesine geçiş yapmam, çünkü babam onu da istemediğini belirtti. Zaten 400 puan aldığım sınavda meslek lisesine göndermediler, bu saatten sonra zor.

Yani umarım aşırı zorlanmam ama dediğiniz gibi başta direkt işi vermiyorlar, yani umuyorum ki devir değişmemiştir :D eve geldiğimde 1-1.5 saat bilgisayar başında geçirebilsem birkaç hafta içinde ilk uygulamamı yayınlamış olurum diye tahmin ediyorum. Disiplini eksik etmeyeceğim ve başarı için çalışmayı bırakmayacağım.

Fakat babam sürekli "biz senin yaşındayken şunu şunu yapardık." dediği gibi çevremdekiler de öyle konuşuyor, onlar o zaman sanayiyi çekmiş insanlar, ben de yaşım çok ilerlemeden gidersem en azından zorlukları erken görmüş olurum, ona göre daha sıkı çalışırım diye düşünüyorum. Okuma imkanım bir yere kadar vardı, fakat sanırım öyle bir imkan artık yok.

Hayatımın ilerisini düşündüğüm zaman, öğreneceğim ilk ciddi mesleğin sanayi kolunda olmasını mantıklı buluyorum. Çünkü büyük hedeflerim var (hayal değil, hedef.) Ve bunlar yeri geldiğinde ciddi, ağır şeyler gerektiriyor. Hem hayatın ne denli zor olduğunu anlamak, hem de ileride yaşayacağım sorunları azaltmaya yönelik böyle bir karar aldım. Yoksa sanayiye gidip bir tostçuda da çalışabilirim, boyacıda da. Bana mantıklı gelen torna oldu.

Ve dediğiniz gibi kimseye muhtaç olmamak gerekiyor, okulu bırakmama en büyük etkilerden biri bu. Güzel bir yerde okusanız da bazen torpil daha önemli oluyor, iş bulamayabiliyorsunuz. ODTÜ gibi yerlerden iyi bölüm okuyup işsiz kaldığını belirten tonla insan var. Ha hepsi doğru mudur bilemem, ama birkaç tane de olsa doğru vardır illa.

Böylesine kötü bir durumda olmayı inanın bana hiç istemezdim. O kadar imkanı olup bir şey üretme gayesi taşımayan tonlarca tanıdığım var, onların 1 tanesinin yerinde olabilsem her şey farklı olurdu. Tabii yaşlarımız çok yakın değil ama ne bileyim, bunlarla karşılaşmadan başarılı olunamıyor mu?

Bilemiyorum, okumaya devam ettiğimi düşünelim, sevmediğim bir şeyi yapmaya ve başkalarının bir nevi oyuncağı olup egolarını tatmin etmekten ileriye gidemeyeceğim. Evet, notlarım çoğu kişinin belki de hayalini kurduğu seviyede ama başka bir çarem yok.

Az yorulup çok kazanma işini ben tornada hayatı öğrenip kafamı çalıştırmaya başlayınca yapabilirim diye düşünüyorum. Oyun, bunların başında geliyor. Grafik, ses, hikaye, oynanış gibi temel elementlerin neredeyse hiçbirinde ortalama bile olamayan oyunlar milyonlarca reklam gösterip iyi paralar kazanabiliyor. Valorant gibi milyarder edebilecek bir şey yapamayacak olsam bile oyun ile geçeceğim evin kirasını ödeyebilmek çok büyük nimet olur. Kafam eve gelince rahat olur en azından. Belki biraz daha uğraşırsam, oyun geliştirmek CNC işine girene kadar hayatımı kazandıracak şey olabilir. Elimden geleni yapacağım.

Diyeceğim tek şey vazgeç ve iyi bir okul kazan okurken oyun geliştirebilirsin babanıda ikna et evde kalman için.

Torna ne kadar ağır sanayi oluyor pek bilgim yok, ama muhtemelen dediğiniz gibidir. Ayrıca sanayiye girdiğimde özellikle ilk zamanlarımda meslek öğrenmekten ziyade dediğiniz gibi temizlik yapmak, alet edavat temizlemek gibi şeylerle geçecek. Ama dediğiniz gibi herkesin yanaşmak istediği bir şey değil ve uzun vadeli hedeflerim için bir nevi yapmaya mecbur olduğum bir iş. CNC'de de işi bir adım öteye taşıyarak çalışır, ve en sonunda asıl hedeflerim için şirketimi kurmaya başlarım.

Hocam eğer çalışacağınız yerdeki tornalar meslek okullarındaki gibi eskiyse çok zor oluyor özellikle yazları her şeyini kendiniz ayarladığınızdan ve bazı parçalar ağır olduğundan çok terletiyor 11. sınıf makine kalıp öğrencisiyim CNC torna kadar güzel bir şey yok gireceğiniz yerde CNC olmasına bakın el tornalarınıda öğrenin ama sürekli onlarda çalışmak çok zorlatır 3 haftalık staja gittiğimde bile CNC makine gösterdiler tornacılıkta genellikle vardiya olur gündüz vardiyası ara vardiya gece vardiyası ve genellikle yapılan parçalar binlerce olur ve aylarca o parçalardan yapılır bu da CNC makinenın sisteminin aynı kalacağı anlamına geliyor parçaya başlamadan ayarlar yapılıyor ve size sadece parçayı çıkarıp takıp başlatmak kalıyor benim staj zamanımdaki parça yurt dışı parçasıydı ve minikti yaklaşık 2 ay kadar her gün yapıldı makine parçayı 3 saniyede yapıyordu bazı uyanıklar 8'e çıkarıp vakit geçiriyordu dediğim gibi özellikle CNC makinelara yönelin eğer yazılım bilginiz varsa SolidCAM Solid AutoCAD veya makinenın programını yazmaya uğraşın yani eğitimini alın.

Diyeceğim tek şey vazgeç ve iyi bir okul kazan okurken oyun geliştirebilirsin babanıda ikna et evde kalman için.
Hocam oyun geliştiririm geliştirmesine de yani geçen BIOS'a girerken şans eseri gözüme takıldı Purchase Date denen şey ta 2013'ü gösteriyor. Bendeki laptop, 3. nesil bir işlemci ve M serilerinden 1GB ekran kartı var. Şimdi bu bilgisayarla bir yere kadar gidebilirim. Blender'da 3 boyutlu modelleme yapayım dedim, sadece varsayılan küp varken bile kasmaya, yukarıdan aşağıya dalgalar şeklinde inen şeyler göstermeye başladı. Unity indirdim o felaket, proje oluşturmak 45 dakikadan fazla sürdü. Daha derleme işlemine falan gireceğim :/

Matematiğim de pek iyi değil dediğim gibi, ona çalışınca başka bir şeye vakit kalmıyor, oyun geliştirme yine hayal oluyor. İşten gelince zar zor mobil için basit şeyler deneyeceğim artık ne yapalım.

Tüm cevaplar için teşekkür ederim benim amacım forumdaki diğer insanların bu konu kakındaki düşüncesiydi.
Yanlış konuya mı yazdınız bilmiyorum, belirtirseniz sevinirim.

Hocam eğer çalışacağınız yerdeki tornalar meslek okullarındaki gibi eskiyse çok zor oluyor özellikle yazları her şeyini kendiniz ayarladığınızdan ve bazı parçalar ağır olduğundan çok terletiyor 11. sınıf makine kalıp öğrencisiyim CNC torna kadar güzel bir şey yok gireceğiniz yerde CNC olmasına bakın el tornalarınıda öğrenin ama sürekli onlarda çalışmak çok zorlatır 3 haftalık staja gittiğimde bile CNC makine gösterdiler tornacılıkta genellikle vardiya olur gündüz vardiyası ara vardiya gece vardiyası ve genellikle yapılan parçalar binlerce olur ve aylarca o parçalardan yapılır bu da CNC makinenın sisteminin aynı kalacağı anlamına geliyor parçaya başlamadan ayarlar yapılıyor ve size sadece parçayı çıkarıp takıp başlatmak kalıyor benim staj zamanımdaki parça yurt dışı parçasıydı ve minikti yaklaşık 2 ay kadar her gün yapıldı makine parçayı 3 saniyede yapıyordu bazı uyanıklar 8'e çıkarıp vakit geçiriyordu dediğim gibi özellikle CNC makinelara yönelin eğer yazılım bilginiz varsa SolidCAM Solid AutoCAD veya makinenın programını yazmaya uğraşın yani eğitimini alın.
Evet dediğiniz gibi CNC neredeyse tüm işi kendi yaptığı için kolay oluyor. Fakat ben işe alınırken bir farkım olsun, bir de işi en basitinden bileyim dediğim için tornadan başlayacağım. Zaten diğer arkadaşların da dediği gibi bu yaşta o işlere verilmem, tek bir hata dediğiniz gibi binlerce parçayı etkiler.

Meslek lisesine gidip oradan eğitim alıp bir de geçerli bir diploma sahibi olabilmek varken sanayide tornadan başlayıp daha çok zaman verip bir de diploma için ayrı uğraşmam gerekecek ama n'payım, sınavım böyleymiş :)

CNC üzerine bir iş bulabildiğimde yazdığınız gibi kolay olacak işim, en azından o zamana kadar ezileyim, hayatı, işi öğreneyim derdindeyim. Çocukluğunu çok rahat yaşadığı için geleceğini idame ettiremeyenlerden olmak istemiyorum.

Hocam oyun geliştiririm geliştirmesine de yani geçen BIOS'a girerken şans eseri gözüme takıldı purchase date denen şey ta 2013'ü gösteriyor. Bendeki laptop, 3. nesil bir işlemci ve m serilerinden 1GB ekran kartı var. Şimdi bu bilgisayarla bir yere kadar gidebilirim. Blender'da 3 boyutlu modelleme yapayım dedim, sadece varsayılan küp varken bile kasmaya, yukarıdan aşağıya dalgalar şeklinde inen şeyler göstermeye başladı. Unity indirdim o felaket, proje oluşturmak 45 dakikadan fazla sürdü. Daha derleme işlemine falan gireceğim :/

Matematiğim de pek iyi değil dediğim gibi, ona çalışınca başka bir şeye vakit kalmıyor, oyun geliştirme yine hayal oluyor. İşten gelince zar zor mobil için basit şeyler deneyeceğim artık ne yapalım.

Evet dediğiniz gibi CNC neredeyse tüm işi kendi yaptığı için kolay oluyor. Fakat ben işe alınırken bir farkım olsun, bir de işi en basitinden bileyim dediğim için tornadan başlayacağım. Zaten diğer arkadaşların da dediği gibi bu yaşta o işlere verilmem, tek bir hata dediğiniz gibi binlerce parçayı etkiler.

Meslek lisesine gidip oradan eğitim alıp bir de geçerli bir diploma sahibi olabilmek varken sanayide tornadan başlayıp daha çok zaman verip bir de diploma için ayrı uğraşmam gerekecek ama n'payım, sınavım böyleymiş :)

CNC üzerine bir iş bulabildiğimde yazdığınız gibi kolay olacak işim, en azından o zamana kadar ezileyim, hayatı, işi öğreneyim derdindeyim. Çocukluğunu çok rahat yaşadığı için geleceğini idame ettiremeyenlerden olmak istemiyorum.

Eğer okula gidebilirseniz AutoCAD ve Solid derslerini almaya özen gösterin makinede en çok para kazandıran tasarım hazırlamak bu 2 temel uygulamayı öğrendinmi çok daha rahat edersin hayatında ama okullardaki hocalar biraz cahil bu derslerde bizim hocaya gösterip yaptırdığımızda oluyor ama yine de öğrenin eğer okula gidemeyecekseniz ilk önce ezilmeniz lazım para kolay kazanılmaz ama kazanmaya başladığınızda bu makinedan çok para yersiniz her zaman lazım olacak bir meslek.

Merhabalar,

Yaşadığımız tartışma sonucu babamla ortak karar alıp okulu bırakma kararı aldık. Okul başarım ortalamanın üstü, matematik dışındaki derslerde başarım yüksektir ve derse katılma oranım sınıfa göre fazlasıyla yüksek. Matematikte ise ilkokulda sürekli öğretmen değiştirmemden dolayı oluşan bir temel eksikliği olmasına karşın son zamanlardaki çalışmalarım bana oldukça güzel cevaplar getirmiş, çözebildiğim soru sayısı ve doğru olma bakımından eskiye nazaran çok daha iyi hâle gelmiştim.

Fakat okula gitmek, bir ortaokulun binasına misafir olarak gitmemiz (Okulumuz deprem riski yüzünden kullanılmıyor), ortaokullulara zaman kalması için yapılan 80 dakikalık blok ders ve hepi topu 3 teneffüs yetmezmiş gibi hiçbir öğrencisinin kendi sınavından 100 alamadığını ve 99 alan arkadaşlarıma 1 puan vermeyip sınav kağıdını göstermediğini bildiğim, egolarını tatmin etmek amacıyla her fırsatta kendini ve ailesini (Özellikle çocuklarını) öven öğretmenlerden istesem de bir şey öğrenmek çok zor, ayrıca gurur kırıcı. İyi öğretmenlerim de var fakat kötülerin artık çekilmez olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

9. sınıfta yine iyi kötü idare ettim, 10. sınıfta öğretmenlerimizin hepsi değişti ve bir nebze rahatladık, bazı derslerde tekrar değişim oldu ve yine işler berbatlaştı. Artık kendimi ne kadar zorlasam da belli bir şeyi geçemiyorum. Kendimi zorlamamın sonucu olarak derslerden dolayı odamdan çıkamıyorum ve babam başta olmak üzere ailem bundan rahatsız, oturup bizimle bir şeyler yapmıyorsun diyorlar. Onlara diyecek bir şey de bulamıyorum, kendilerince haklılar.

Dün akşam konusunu belirtemeyeceğim bir konudan dolayı tartıştık ve babam "Artık selamını bile istemiyorum." dedi. Okul kaydımı pazartesi günü aldırmamı ve bunu yapmazsak annemle beraber bu evde bulunamayacağımızı söyledi. Bir yandan içimde böyle bir istek vardı, artık tamamlandı diyebilirim. Pazartesi dilekçeyi verip okulla ilgili tüm ilişiğimi bitiriyorum.

Fakat beni sevmeyen bir ailenin (Özellikle sevmeyen bir babanın) olduğu yerde evde durmak bana bir şey kazandırmayacağı gibi baskıları da iyice arttıracaktır. Ayrıca babam 18'ime gelene kadar bir meslek edinmemi, ilk ay yol paramı karşılayacağını ve 18'me geldiğimde beni evde görmek istemediğini ve böyle bir hakkı olduğunu söyledi. Ben de, hayatımı kurtarmak ve yeni bir düzene sokmak için yeni bir sayfa açacağım. Yarın öğretmenlerim ve arkadaşlarımla vedalaştıktan sonra sanayiye gideceğim.

Sanayiye gittiğimde geleceği olan bir iş kolunda çalışmayı mantıklı buldum. Bu işlerin başında ise tornacılık geliyor. Çünkü hammaddeyi ilk olarak tornacılar alıp işliyor ve bu malzeme üzerine isteğe bağlı farklı işlemler gerçekleştiriliyor. Zaman içerisinde bu işi öğrenip telefon faturam gibi giderleri ödemeye başlayıp yavaş yavaş babama olan bağlılığımı da koparmak istiyorum. Torna işini öğrenip üzerine birkaç yıl da tecrübe kazanıp belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra CNC otomasyonunu yapmak üzere eğitime gitmek istiyorum. Ortalama 130-200 saatten oluşan eğitim sonucu tornanın ileri versiyonu olan ve bilgisayarın otomatik olarak işlem yaptığı CNC ürünlerini programlayabilmek asıl hedefim. Fakat günümüzde işverenler parçayı tasarlayacak, CNC'ye programlayacak ve işletecek kişileri ayrı ayrı almak yerine bunların hepsini yapabilen tek bir nitelikli elemanı almayı daha mantıklı buluyorlar. Bahsettiğim eğitimlerin içinde de bu duruma karşın tasarım programlarının ve CNC makinelerinin kodlandığı G ve M komutları hakkında bilgi veriliyor.

İşin sonunda, tornayı da görmüş biri olarak bu eğitimi bitirirsem ayda minimum 8.5K gibi ücretler alan birisi olabileceğim. Akşam eve gelip aşırı yorgun olmadıkça tonlarca reklam göstermeye dayalı birkaç basit mobil oyun geliştirirsem 18'ime gelmeden ayrı bir eve taşınmayı uçuk bir hedef olarak görmüyorum. Zamanla içini döşer, hiç oynayamadığım bilgisayar ve konsol oyunlarını oynama fırsatım olur, belki kim bilir, hayatımın kadını diyeceğim kişiyle beraber olurum...

Bana şimdilik zor gibi görünse de eğitimi tamamladığımda artık pek de bir zorluğu kalmayacak bu hedefin. Bu işi öğrenmek, ileride kuracağım girişimlerde de fiziksel bir ürün ortaya çıkaracağım zaman benim için işleri acayip derecede kolaylaştıracak. Otomobil gibi alanlarda ülkemizi motorsporlarında temsil edebilecek bir markayı kurmak gibi bir hedefim var :)

Sizce verdiğim kararlar doğru mu, tornacılıktan başlayacak bu serüven hayatımı kimseye bağlı olmadan kazanmamı sağlayıp, üstüne bir de eşimi ve belki birkaç tane de sevimli mi sevimli çocuğa bakmamı sağlar mı?

10. sınıfa giden bir çocuğun sorununu okuduğunuz, belki de cevap verdiğiniz, ama en önemlisi zaman ayırdığınız için tonlarca kez teşekkür ederim.

İyi forumlar.
Böyle böyle bir hayat yaşamanız gerçekten üzücü. Hele anlattıklarınız, kişide depresyona ve travmalara sebebiyet verebilecek olaylardır bence. Ama siz çöküşe geçmek yerine daha da hırs yapmışsınız, geleceğe dair anlattığınız planlar gerçekten umut vaat ediyor. Bu azim ve hırsla kesinlikle üstesinden gelirsiniz. Fakat benim aklıma takılan şu; ya okulunuzu bırakarak potansiyelinizi harcıyorsanız? Anlattıklarınızdan ve bu yaşta planladıklarınızdan yola çıkarak söylüyorum ki; okulunuzu bırakmazsanız bence önünüz çok açık. Yine de siz bilirsiniz. Başarılar...

Savunma sanayinde çalışıyorum. CNC tezgahları var bizim burada, ne kadar zor olsa da ceplerine iyi bir ücret girdiğini biliyorum. Okul bırakılır mı bilemem ama kesinlikle iyi bir meslek.

Hocam oyun geliştiririm geliştirmesine de yani geçen BIOS'a girerken şans eseri gözüme takıldı purchase date denen şey ta 2013'ü gösteriyor. Bendeki laptop, 3. nesil bir işlemci ve m serilerinden 1GB ekran kartı var. Şimdi bu bilgisayarla bir yere kadar gidebilirim. Blender'da 3 boyutlu modelleme yapayım dedim, sadece varsayılan küp varken bile kasmaya, yukarıdan aşağıya dalgalar şeklinde inen şeyler göstermeye başladı. Unity indirdim o felaket, proje oluşturmak 45 dakikadan fazla sürdü. Daha derleme işlemine falan gireceğim :/

Baban neden seni evde istemiyor?

Kusura bakmayın yanlış konuya yazmışım.

Geri
Yukarı