Okulu Bırakıp Tornacı Olmak

Merhabalar,

Yaşadığımız tartışma sonucu babamla ortak karar alıp okulu bırakma kararı aldık. Okul başarım ortalamanın üstü, matematik dışındaki derslerde başarım yüksektir ve derse katılma oranım sınıfa göre fazlasıyla yüksek. Matematikte ise ilkokulda sürekli öğretmen değiştirmemden dolayı oluşan bir temel eksikliği olmasına karşın son zamanlardaki çalışmalarım bana oldukça güzel cevaplar getirmiş, çözebildiğim soru sayısı ve doğru olma bakımından eskiye nazaran çok daha iyi hâle gelmiştim.

Fakat okula gitmek, bir ortaokulun binasına misafir olarak gitmemiz (Okulumuz deprem riski yüzünden kullanılmıyor), ortaokullulara zaman kalması için yapılan 80 dakikalık blok ders ve hepi topu 3 teneffüs yetmezmiş gibi hiçbir öğrencisinin kendi sınavından 100 alamadığını ve 99 alan arkadaşlarıma 1 puan vermeyip sınav kağıdını göstermediğini bildiğim, egolarını tatmin etmek amacıyla her fırsatta kendini ve ailesini (Özellikle çocuklarını) öven öğretmenlerden istesem de bir şey öğrenmek çok zor, ayrıca gurur kırıcı. İyi öğretmenlerim de var fakat kötülerin artık çekilmez olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

9. sınıfta yine iyi kötü idare ettim, 10. sınıfta öğretmenlerimizin hepsi değişti ve bir nebze rahatladık, bazı derslerde tekrar değişim oldu ve yine işler berbatlaştı. Artık kendimi ne kadar zorlasam da belli bir şeyi geçemiyorum. Kendimi zorlamamın sonucu olarak derslerden dolayı odamdan çıkamıyorum ve babam başta olmak üzere ailem bundan rahatsız, oturup bizimle bir şeyler yapmıyorsun diyorlar. Onlara diyecek bir şey de bulamıyorum, kendilerince haklılar.

Dün akşam konusunu belirtemeyeceğim bir konudan dolayı tartıştık ve babam "Artık selamını bile istemiyorum." dedi. Okul kaydımı pazartesi günü aldırmamı ve bunu yapmazsak annemle beraber bu evde bulunamayacağımızı söyledi. Bir yandan içimde böyle bir istek vardı, artık tamamlandı diyebilirim. Pazartesi dilekçeyi verip okulla ilgili tüm ilişiğimi bitiriyorum.

Fakat beni sevmeyen bir ailenin (Özellikle sevmeyen bir babanın) olduğu yerde evde durmak bana bir şey kazandırmayacağı gibi baskıları da iyice arttıracaktır. Ayrıca babam 18'ime gelene kadar bir meslek edinmemi, ilk ay yol paramı karşılayacağını ve 18'me geldiğimde beni evde görmek istemediğini ve böyle bir hakkı olduğunu söyledi. Ben de, hayatımı kurtarmak ve yeni bir düzene sokmak için yeni bir sayfa açacağım. Yarın öğretmenlerim ve arkadaşlarımla vedalaştıktan sonra sanayiye gideceğim.

Sanayiye gittiğimde geleceği olan bir iş kolunda çalışmayı mantıklı buldum. Bu işlerin başında ise tornacılık geliyor. Çünkü hammaddeyi ilk olarak tornacılar alıp işliyor ve bu malzeme üzerine isteğe bağlı farklı işlemler gerçekleştiriliyor. Zaman içerisinde bu işi öğrenip telefon faturam gibi giderleri ödemeye başlayıp yavaş yavaş babama olan bağlılığımı da koparmak istiyorum. Torna işini öğrenip üzerine birkaç yıl da tecrübe kazanıp belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra CNC otomasyonunu yapmak üzere eğitime gitmek istiyorum. Ortalama 130-200 saatten oluşan eğitim sonucu tornanın ileri versiyonu olan ve bilgisayarın otomatik olarak işlem yaptığı CNC ürünlerini programlayabilmek asıl hedefim. Fakat günümüzde işverenler parçayı tasarlayacak, CNC'ye programlayacak ve işletecek kişileri ayrı ayrı almak yerine bunların hepsini yapabilen tek bir nitelikli elemanı almayı daha mantıklı buluyorlar. Bahsettiğim eğitimlerin içinde de bu duruma karşın tasarım programlarının ve CNC makinelerinin kodlandığı G ve M komutları hakkında bilgi veriliyor.

İşin sonunda, tornayı da görmüş biri olarak bu eğitimi bitirirsem ayda minimum 8.5K gibi ücretler alan birisi olabileceğim. Akşam eve gelip aşırı yorgun olmadıkça tonlarca reklam göstermeye dayalı birkaç basit mobil oyun geliştirirsem 18'ime gelmeden ayrı bir eve taşınmayı uçuk bir hedef olarak görmüyorum. Zamanla içini döşer, hiç oynayamadığım bilgisayar ve konsol oyunlarını oynama fırsatım olur, belki kim bilir, hayatımın kadını diyeceğim kişiyle beraber olurum...

Bana şimdilik zor gibi görünse de eğitimi tamamladığımda artık pek de bir zorluğu kalmayacak bu hedefin. Bu işi öğrenmek, ileride kuracağım girişimlerde de fiziksel bir ürün ortaya çıkaracağım zaman benim için işleri acayip derecede kolaylaştıracak. Otomobil gibi alanlarda ülkemizi motorsporlarında temsil edebilecek bir markayı kurmak gibi bir hedefim var :)

Sizce verdiğim kararlar doğru mu, tornacılıktan başlayacak bu serüven hayatımı kimseye bağlı olmadan kazanmamı sağlayıp, üstüne bir de eşimi ve belki birkaç tane de sevimli mi sevimli çocuğa bakmamı sağlar mı?

10. sınıfa giden bir çocuğun sorununu okuduğunuz, belki de cevap verdiğiniz, ama en önemlisi zaman ayırdığınız için tonlarca kez teşekkür ederim.

İyi forumlar.
Başlığı "Torbacı" diye okudum yanlışlıkla :D

Eğer okula gidebilirseniz AutoCAD ve Solid derslerini almaya özen gösterin makinede en çok para kazandıran tasarım hazırlamak bu 2 temel uygulamayı öğrendinmi çok daha rahat edersin hayatında ama okullardaki hocalar biraz cahil bu derslerde bizim hocaya gösterip yaptırdığımızda oluyor ama yine de öğrenin eğer okula gidemeyecekseniz ilk önce ezilmeniz lazım para kolay kazanılmaz ama kazanmaya başladığınızda bu makinedan çok para yersiniz her zaman lazım olacak bir meslek.
Dediğim okulda bahsettiğiniz programlara ek olarak 1 tane daha olması lazım. Muhtemelen AutoCAD'in 2 boyutlu çizim uygulamasıydı. Okuldan ziyade özel bir eğitim merkezine gideceğim için çok sorun yaşamam diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi, para burada :)

Baban neden seni evde istemiyor?
Aramız hep bozuktu, fazla araştırmacı ve sorgulayıcı olmamdan rahatsızlık duyuyor.

Dediğim okulda bahsettiğiniz programlara ek olarak 1 tane daha olması lazım. Muhtemelen AutoCAD'in 2 boyutlu çizim uygulamasıydı. Okuldan ziyade özel bir eğitim merkezine gideceğim için çok sorun yaşamam diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi, para burada :)

Aramız hep bozuktu, fazla araştırmacı ve sorgulayıcı olmamdan rahatsızlık duyuyor.

AutoCAD kendi sitesinde öğrencilere 1 yıllık ücretsiz plan veriyor tavsiyem kayıt olmanız ama öğrenci olduğunu bilmesi için öğrenci belgesi öğrenci kimliği istiyor bende olmadığı için LGS lise sonucumu attım direkt kabul edildi sizde öyle yaparsanız alırsınız Solid daha rahat ve daha güzel ilk başta bize de AutoCAD öğretildi ama Solid'den daha rahatı yok çizgiyi kafana göre çiziyorsun parçanın taslağını hazırlıyosun sonrasında akıllı ölçülendirmeye basıp çizgilerin ölçülerini giriyosun o sana ayarlıyor AutoCAD de böyle şeyler yoktu ama başlangıç için AutoCAD daha iyi bir yandanda okula gitmeye çalış lise mezunu olmayana iş yok her yer artık lise diploması istiyor.

Güncelleme: Şimdiye kadar bunu okuyan ve cevap veren herkese tekrardan sonsuz kez teşekkür ederim. Babamla 2 saate yakın bir süre konuştuk ve kararının o anlık bir sinirle olduğunu, istersem okula devam edebileceğimi söyledi. Ben de içimde hâlâ bir çalışma isteği olsa da bunu kabul etmek istedim, en azından ilk sınavları halletmek, 1 haftalık tatilde de bir şeyler yapıp yapamayacağımı görmek istiyorum. Eğer bunu başarırsam bile 11. sınıfın açılmasını beklemem gerekiyor açık lise kaydı için, yine beni çok sıkıntılı bir eğitim-öğretim yılı bekliyor yani...

Kendimi sanayideki kadar olmasa da zorlamak, kendi ayaklarımın üstünde durmak, sevgilimin kahvesini ısmarlarken "Param var mı acaba?" diye düşünmemek için iyi olacaktır diye düşünüyorum. Destekleriniz ve yorumlarınız için tonlarca kez tekrardan teşekkürler ❤️

Güncelleme: Şimdiye kadar bunu okuyan ve cevap veren herkese tekrardan sonsuz kez teşekkür ederim. Babamla 2 saate yakın bir süre konuştuk ve kararının o anlık bir sinirle olduğunu, istersem okula devam edebileceğimi söyledi. Ben de içimde hâlâ bir çalışma isteği olsa da bunu kabul etmek istedim, en azından ilk sınavları halletmek, 1 haftalık tatilde de bir şeyler yapıp yapamayacağımı görmek istiyorum. Eğer bunu başarırsam bile 11. sınıfın açılmasını beklemem gerekiyor açık lise kaydı için, yine beni çok sıkıntılı bir eğitim-öğretim yılı bekliyor yani...

Kendimi sanayideki kadar olmasa da zorlamak, kendi ayaklarımın üstünde durmak, sevgilimin kahvesini ısmarlarken "param var mı acaba?" diye düşünmemek için iyi olacaktır diye düşünüyorum. Destekleriniz ve yorumlarınız için tonlarca kez tekrardan teşekkürler ❤️

Konu başında babanla tartıştığını yazmıştın neden babanla tartıştın?

Ben is yerlerinde maximum 3 ay calistim. 3-5 gun olmadan ayrildim. Oyle boyle degil. Allah kimseyi muhtac etmesin. Nazi kampinda zorla agir isler yapiyormus gibi hissediyordum. Universite kazan, beyaz yakali ol.

Ben is yerlerinde maximum 3 ay calistim. 3-5 gun olmadan ayrildim. Oyle boyle degil. Allah kimseyi muhtac etmesin. Nazi kampinda zorla agir isler yapiyormus gibi hissediyordum. Universite kazan, beyaz yakali ol.
Evet, bir iş yerinde çalışmak çok zor. Nazi kamplarını deneyimleyemedim ama ağır olduğunu kabul ediyorum. Fakat benim yapım, üniversite kazanıp kendimden başka kimseye hayrım olmayacak şekilde beyaz yakalı olmak değil, bu vatana bir şeyler katabilmek için uğraşmaya müsait.

Evet, bir iş yerinde çalışmak çok zor. Nazi kamplarını deneyimleyemedim ama ağır olduğunu kabul ediyorum. Fakat benim yapım, üniversite kazanıp kendimden başka kimseye hayrım olmayacak şekilde beyaz yakalı olmak değil, bu vatana bir şeyler katabilmek için uğraşmaya müsait.
Dostum beyaz yakali olmak demek akliyla para kazanan demek. Sen de beyaz yakali olarak calistigin yerde isi ogrenip o isi kurmaya bak. Memur ol demiyoruz ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı