Okulu bırakıp berber olmak

Arda zf

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Lise 2'ye gidiyorum ve derslerim pek iyi değil bu yüzden meslek öğrenmek istiyorum. Okulu bırakıp verberlik yapmak istiyorum. Bir berberlik kursuna gittiğimde ve oradan belge aldığımda direkt lise mezunu da oluyorum. Sizce ne yapmalıyım? Fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Derslerim iyi değil o vakit ticarete atılayım mantığı çok yanlış. Eğitimini bitir, üniversiteni kazan ve kazandığın bölüm üzerine bir şeyler yap. Zaten şu anda üniversitelerin eğitim seviyesi lise kadar ancak. Elbette belirli okullar ve bölümler hariç. Kendi paranı kazanmak güzeldir ancak iş stresi, haftasonların olmayacak olsa da bir gün maksimum. İşlerin yolunda giderse çalışanların olacak, onların da olayları seni etkileyecek. Resmi tatilin olmayacak, sosyal statün olmayacak. Bak bunlar kimisi için önemsiz, kimisi içinse vazgeçilmez değerler. Eğer sen, ben kimseyi takmam kafama koyduğumu yaparım, bu mesleği yapmayı hayal ediyorum diyorsan buna yönel. Buna yönelsen bile eğitimini kesinlikle yarıda bırakma. Bugünün, yarını da var hayat ne getirir bilemezsin.

Meslek öğrenmek boş bölüm okumaktan iyidir, okulu açık öğretim ile bitirebilirsiniz.
Bir de MEB, Meslek Yüksek Okulu gibi bir kurum açmıştı meslek eğitimi için, o olayları da araştırabilirsiniz.

Eğitimini bitir, üniversiteni kazan ve kazandığın bölüm üzerine bir şeyler yap.
1 yıl üniversiteye hazırlık, 4-6 yıl üniversite derken ciddi bir zaman harcamış oluyorsun. Ayrıca düzgün bir bölüm değilse bu yılları boşa harcamış oluyor denebilir. Herkes doktor, mühendis olacak bir şey yok, olmamalı da zaten.
Bence berber/kuaför olmak mantıklı, özellikle kadın kuaförleri güzel kazanıyorlar. Gün boyu ayakta durup iş yapmak bedensel olarak yorucu olsa da kafan rahat olur en azından.

Geri
Yukarı