Okulu bırakmak doğru bir karar mı?

Sizi suçlamıyorum, ortaokul ve liselerde alınan şişme notlar sonucunda öğrenci başaırlı olduğunu düşünüyor ancak tam tersine başarısız, öğretmenin verdiği şişme notlar sonucunda başarılı olduğunu düşünüyor. Eğer örgün eğitim veren liseden yapamam diyorsan açık öğretim lisesine geçebilirsin. İlerleyen zamanlarda üniversite okuma gibi bir düşüncen olursa açık liseden mezun olan öğrenciler de YKS'ye girebiliyor, sorun oluşturmaz o açıdan.

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam, düşüneceğim. Açık eğitim konusunda biraz tereddütlerim var, bazı kişiler kötü diyor bazıları iyi. Sanırım en iyisi iyice araştırmak.

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam, düşüneceğim. Açık eğitim konusunda biraz tereddütlerim var, bazı kişiler kötü diyor bazıları iyi. Sanırım en iyisi iyice araştırmak.
Kötü diyenler dikkat edersen 2010'larda okumuş insanlar o dönemle şu dönem arasında bile dağlar kadar fark var. O günün koşulu bir okulu zorunlu tutuyordu ama şu an tam tersi üniversite kazanmak için okul yararsız. Kazanmak istemesen zaten kazanamazsın da en azından vaktin gitmez kişinin.

Burada hazırdan açık öğretim lisesi hakkında bilgili bir kişi var :) her farklı bir sorun için farklı bir konu aç, cevaplayalım.

Teşekkür ederim hocam :)

Hocam bence açığa geçin. Sınavların çok zor olmadığı söyleniyor. Gününüz büyük kısmı da size kalır.

Hocam şu an bilemiyorum, rehberlik hocam ile konuştum ve bu tür şeyler için daha erken olduğunu ve reşit olmadığımı söyledi. Bir tık haklı gibi geldi bana aslında. Bu seneyi çalışıp geçmeye çalışacağım. Eğer çok zor gelirse veya performansım kötü olursa bırakıp açığa geçmeyi planlıyorum.

Kötü diyenler dikkat edersen 2010'larda okumuş insanlar o dönemle şu dönem arasında bile dağlar kadar fark var. O günün koşulu bir okulu zorunlu tutuyordu ama şu an tam tersi üniversite kazanmak için okul yararsız. Kazanmak istemesen zaten kazanamazsın da en azından vaktin gitmez kişinin.

Yorumunuz için teşekkürler hocam.

Oyun geliştirme falan inanılmaz zor bir iş, biz de üniversite okurken bir hevesle oyun geliştirelim oradan yürürüz belki dedik ama işler planladığımız gibi hiç gitmedi, bana göre lise eğitimi alınmalı en azından. Ayrıca şu an gördüğün çoğu e-sporcu en azından lise eğitimi almış kişiler. Ayrıca e-sporcu olmayı istemek büyük bir risk, çünkü yetenek gerektiriyor. Ayrıca okul okuduktan sonra işsiz kalma düşüncesi yanlış bir düşünce, ben dahil tanıdığım çoğu arkadaşım iyi okullardan mezun ve işsiz kaldıklarını görmedim, keza en iyi okullardan ziyade düşük puanlı mühendisliklerden mezun olup çok iyi yerlerde çalışan kişiler tanıyorum. Tabii bu yine de sizin vereceğiniz bir karar.

Aslında erkenlik bir durum yok, okulun faydalı olmadığını düşünüyorsan yapılabilecek en iyi işlem açık liseye geçmektir.

Hocam rehberlik hocası olduğu için beni vazgeçirmeye çalışıyor lakin söyledikleri bir tık doğru gibi geldi, birazdan açık lise hakkında bilgi toplayabilmek amacıyla bir konu açacağım :)

Oyun geliştirme falan inanılmaz zor bir iş, biz de üniversite okurken bir hevesle oyun geliştirelim oradan yürürüz belki dedik ama işler planladığımız gibi hiç gitmedi, bana göre lise eğitimi alınmalı en azından. Ayrıca şu an gördüğün çoğu e-sporcu en azından lise eğitimi almış kişiler. Ayrıca e-sporcu olmayı istemek büyük bir risk, çünkü yetenek gerektiriyor. Ayrıca okul okuduktan sonra işsiz kalma düşüncesi yanlış bir düşünce, ben dahil tanıdığım çoğu arkadaşım iyi okullardan mezun ve işsiz kaldıklarını görmedim, keza en iyi okullardan ziyade düşük puanlı mühendisliklerden mezun olup çok iyi yerlerde çalışan kişiler tanıyorum. Tabii bu yine de sizin vereceğiniz bir karar.

Hocam şu anda çoğu kişi ya atanamıyor ya da iş bulamıyor, iyi okullardan mezun olmasına rağmen bu durumu duyuyorum lakin hiç görmediğim için çok bir şey söyleyemem. Ayrıca şu an e-sporculuk benim için yan plan gibi bir şey. Çünkü 2-3 aydır Valorant, CS:GO benzeri oyun oynamadım ve maalesef donanımsal olarak sıkıntım var. Ayrıca maalesef ki internet...
Oyun geliştirmeye gelirsek zor olduğunu biliyorum. Hele ki tek başına bir projeye girişince bütün yük sende oluyor. Bunları biliyorum ama yine de istiyorum çünkü bu benim için bir tutku yani :) benim bir arkadaşım var kendisi az buçuk kodlama biliyor, abisi ise tam biliyor. Oda yazılım öğrenmelisin diyor ki bende öğrenmek istiyorum zaten. Okul buna hem engel oluyor ve okul bana biraz korkutucu geliyor şu an. Nedeni ise dersler ve sınavlar çünkü gelen her hoca bize sallıyor ve herkes zorluklardan, ödevlerden, sözlülerden vs. bahsediyor. Benim için en büyük sıkıntı sınavlar çünkü hocaların nasıl sınav yaptığını, sınavların zorluk derecelerini, test mi klasik mi olduğunu falan bilmiyorum. Ayrıca sayısal derslerim çok kötüdür benim (bu durum hep böyleydi) bundan ötürü ortalamamın çok düşeceğini biliyorum çünkü 2 kimya 6 matematik 2 biyoloji 2 fizik var ve toplamda 12 saat sayısal derslerden oluyor ki matematikten düşük almam demek ortalamayı yerlere çekmek demek. Bundan ötürüde aslında okulu bırakmam istiyorum çünkü kendime çok güvenmiyorum ve gittiğim okul-sınıfım kötü maalesef. Okul genel olarak fena değil lakin öğrencileri çok sıkıntı, sürekli ders anlatıyor ve bazı hocalar çok monoton ders anlatıyor. Açıktan okursam da kendi kendime çalışacağımdan pek emin değilim ama eğer açığa geçersem kendimi bunun için sıkı bir şekilde hazırlamayı düşünüyorum.
(Tabii bunu aileye anlatmak, aile tepkisi falanda var...)

Okula açık lise konusu hakkında kesinlikle güvenme derim. Onlar öğrenci kaybetmemek için her şeyi yapar. Okulu bitirdiğinde demek istediğimi çok iyi anlayacaksın. Bu arada bu sene açık liseye geçmeyi düşünüyorsan 14 Ekim mesai saatinin bitişine kadar süresi var ilk dönem için. 14 Ekim'den sonra ilk dönem açık liseye geçemezsin, ikinci dönem geçebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı