Okulu bırakmak doğru bir karar mı?

Dostum liseyi bitir KPSS'ye girer memur olursun. Sonrada yükselmek için açık öğretim fakülte bitirirsin.

Düşüneceğim hocam.

Teknoloji hakkında ciden fazla bilgi falan varsa bırakabilirisiniz. Zaten liseye geçmişsiniz ortalama bir seviyedesiniz. Oyun yapma, video çekmek gibi işlerle uğraşabilirisiniz.
Not; bunlar kendi düşüncelerim.

saat 9'dan 16 ya kadar demişsinde, ben 08:40tan etütsüz 17:10'a kadar okuldayım. Yani sizde haklısınız.

Hocam çoğu kişi okumam gerektiğini çoğu kişi ise açıktan oku ya da bırak diyor, ikilemde kaldım.
Hocam 8'den 16'ya kadar :)

Bari liseye 1 sene bile olsa gidilmeli. Açığa geçilecekse bile 12. sınıfta falan geç. O lise ortamını yaşa. Emin ol ne kadar kendine güvensende kolay kolay dikiş tutturamazsın. En iyi hedef lisene git ünivestide bununla alakalı bölümü kazanıp orada daha profesyonelce öğren. Şu an istesen bile kafan almaz böyle şeyleri. Azıcık büyümek gerekiyor.

Hocam o lise ortamı bozar beni Diyarbakır'da kötü bir lisedeyim :D aklımdaki düşüncelerde 1 sene daha bekleyip öyle karar vermemi söylüyor ama ikilemdeyim.

Bence bırakma. Her şey başına gelebilir. YouTube örneğin; kanal tutmaz boşuna bırakmış olursun. Oyun yaptın diyelim. Ondan gelir kazanmazsan bir amacı yok. Zaten pazarlaması, reklamı falan filan çok masraflı olur. Ve oyunun tutmama diye bir seçeneği de var.

Ben de senin gibi hissediyordum. Sabah 7'de kalk, 1 saat otobüste ayakta okula git. İlk dersler uykusuz geçsin. Son dersler de sıkıl, dinleme. Eve git. PC'yi aç. Oyun oynamayı dene sonra sıkıl. Technopat'a gir, biraz dolaş. Baban gelsin, biraz vakit geçir. Ödev yap yat. Günüm aynı böyle. Ama sıkıldın diye de kendini riske sokma. En azından liseyi bitir bence.

İmkanın varsa kendi işini kurabilirsin sonra. Ben olsam bırakmam ama. Uyku düzeni, bir de üşengeçliği yenerek eski halime gelebilirim şahsen. Sen de istersen bırak ama riskli iş bu. Sıfırdan başlayıp ne oyun yapmış şirketler var. Senin reklam, pazarlama falan için paraya ihtiyacın var. Oyun tutmazsa diyelim, reklamları yaptın farz ediyorum, boşuna uğraşmış olursun.

Yani uzun lafın kısası; senin seçimin. Bence bırakma. Ama bırakırsan da o riskin farkına var. YouTube yine en kolayı. Düzenli uzun ve shorts videolar atınca kanalın büyüyebilir.

Abim benim bunların geçici heves olmadığından emin misin? Okulu bırakmanı destekleyemeyeceğim çünkü bıraktığın takdirde yine boşta kalacaksın. Okulu bıraktığın gibi oyun geliştirebileceğini mi sanıyorsun? Geliştirdin diyelim, pazarlaması var, o var, bu var... Basit şeyler değil bunlar. En azından liseni okurken bir yandan da ufaktan işler yapabilirsin. Bilgisayarla aran iyi ama sence bu bir gerekçe olabilir mi? Yazılım ya da bilgisayar mühendisi de olabilirsin sonuçta. E-spor ve YouTube'a hiç girmiyorum çünkü 80% ihtimalle kaybedeceğin bir kumardır bu. Kötümser yaklaşıyorum ama senin iyiliğin için bunları söylüyorum. Ben de eskiden bilgisayar programcısı olmak istiyordum, kafamda 3-4 yıl hayalini kurdum ama şimdi bana çok mantıksız geliyor. Okul seni bu kadar bunaltmışken okuldan daha karışık olan diğer şeylerin seni bunaltmayacağının garantisini kendine verebiliyor musun?

@EmperortheAntares oturup iyice düşün, "ben ne istiyorum" diye sor kendine. Çünkü dediğin şeyleri toplumun, özellikle Sosyal'deki üyelerin çoğu sever ama sırf bundan dolayı okulu bırakacağını söyleyen 1-2 kişi çıkmıştır. Hepsi bir yana umarım vereceğin kararda ailenin de desteğini alırsın çünkü bugünlere gelebilmende emekleri büyük. Hakkında hayırlısını diliyor kardeşim.

İşte çözüldü olarak işaretlenmesi gereken mesaj.

İnanıyorum hocam, tek sıkıntı okul çünkü çok yoruluyorum ve hayatım kalmıyor resmen.

Nasıl kalmıyor ya ben okula 9'da gidiyorum eve 18.30'da geliyorum Pazartesileri. Geriye kalan 4 gün eve 16.30'da geliyorum. Cumartesileri sabah 9'da okula gidiyorum 12.30'a kadar üst düzey Matematik kursu var.
Bunu neden söyledim? Bunlara rağmen PC ile uğraşmaya, ödevlerimi yapmaya, sohbet etmeye, hobilerimle uğraşmaya vaktim kalıyor.

Abartiyorsun ya da sende bir sorun var.
Ayrıca dediklerinin hepsi bahane :D Yaşıt sayılırız (öyleyiz) ve ben de UE ile ilgilenmek istiyorum mesela. Herkes sallamış "PC'de iyi isen bırak.". Aynen hocam o iş o kadar kolay. He ben demiyorum Lise Müfredatı günlük hayatta işimize aşırı yarayacak ama Türkiye'de Lise zorunlu.

Ki sen istersen en iyi yazılımcı ol bir lise bitirmeden seni bir işe ASLA almazlar.

Nasıl kalmıyor ya ben okula 9'da gidiyorum eve 18.30'da geliyorum Pazartesileri. Geriye kalan 4 gün eve 16.30'da geliyorum. Cumartesileri sabah 9'da okula gidiyorum 12.30'a kadar üst düzey Matematik kursu var.
Bunu neden söyledim? Bunlara rağmen PC ile uğraşmaya, ödevlerimi yapmaya, sohbet etmeye, hobilerimle uğraşmaya vaktim kalıyor.

Abartiyorsun ya da sende bir sorun var.
Ayrıca dediklerinin hepsi bahane :D Yaşıt sayılırız (öyleyiz) ve ben de UE ile ilgilenmek istiyorum mesela. Herkes sallamış "PC'de iyi isen bırak.". Aynen hocam o iş o kadar kolay. He ben demiyorum Lise Müfredatı günlük hayatta işimize aşırı yarayacak ama Türkiye'de Lise zorunlu.

Ki sen istersen en iyi yazılımcı ol bir lise bitirmeden seni bir işe ASLA almazlar.
Okul yinede iyi evde otur otur sıkılırsın psiklojiyi bozarsın.

Geri
Yukarı