Okumak vs çalışmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Faize koydugun TL 10 senede erir gider. Bugun 400K anapara ile 10 sene sonra motor alamazsin.

Hayatin boyunca asgari ucreye talim etmemek icin calisip meslek edinirsin.

Sansin yaver giderse ticaret ile okumadan da iyi paralar gorursun. Ama okuyarak da alabilecegin cok yuksek maaslar var. 12-15K vs para degil saglam meslekler icin. (30+ yas ustu, top okullardan muhendis/doktor/av)

Mantıksız çünkü okulun sana kattığı şeylerden mahrum kalırsın.
Her ne kadar lanet etsek, sevmesek de o sınıf ortamı insana çok şey katıyor. Zorla da olsa bireyin kişiliğini oturtur, farklı insanlar ve fikirler göstererek ufuk açar. Ezbere dayalı sistemimiz olmasa çok daha katkı sağlar ama hiç yoktan iyidir. Derslerden geçemeseniz bile öğrendiklerinizle kendinize bir şeyler katarsınız.

Ayrıca her okuyan asgari ücretle çalışmadığı gibi on binler kazanmıyor da, aynı şey okumayan için de geçerli. "Para kazanma" ve "rahat bir hayat yaşama" okuyup okumamaya bağlı bir durum değil, elinde sonunda yine insanın kendisinde ve kendisine kattıklarında bitiyor.

• Beğen
İfadeler: eth
Ailesinin evinde yaşayacak. 14 yaşından 25 yaşına kadar çalışsa asgari maaşla yeterli olacak.
Çoğumuz zaten 30 yaşımıza kadar ailemizin evinde yaşıyoruz.
11 yıl çalışmak varken neden 40 yıl çalışalım ki?
Okuyarak Türkiye'de alabileceğiniz en yüksek maaş ne kadar ki?
Günde 12 saat haftada 6 gün 40 yıl çalışmak yerine, 11 yıl çalışıp hayatının geri kalanı boyunca bedavadan aylık 6.000 TL para kazanıp tatil yapmak bana daha mantıklı geldi.
Ailesi "sen çalışıyorsun artık kendi masraflarını kendin karşıla" demeyecek mi? (Diyorlar, demek zorundalar çünkü.)
Neden okuyan birisi 40 yıl çalışmak zorunda onu anlamadım zaten, o neden daha az çalışamıyor öyle bir kural mı var?

Diyelim okudum iş buldum ve maaşım 4-5 bin hem de ailemin yanındayım, yine bankaya koyabilirim ve faiz alabilirim. Üsteklik aynı hesapla daha çok parayı daha hızlı biriktiririm. 😅

Dedikleriniz mantıklı olsa okumuş/okumamış çalışmış hiç yememiş içmemiş ve deli gibi para biriktirmiş olan her insan bir süre sonra kolayca bedava(!) yaşamaya başlardı. Genel bir mantık hatası var ama neyse ben konuyu açıklayacak kadar anlamlandıramadım.

Banka'da ki para bittiğinde en fazla 40 yaşında olacak ve tekrar işe atılmak zorunda kalacak. Sonra keşke okul okusaydım der.

Arkadaşlar ailesi neden kendi masraflarını kendin karşıla desin ki?
Amaç burada zaten kişinin 11 yılda birikim yapması.
Kimisi günah diyor, kimisi ailesi kızar diyor.
Konuyu saçma sapan yerlere getirdiniz tekrardan.

Ayrıca parası neden bitsin? Diyorum ki her ay faiz sayesinde kazandığı 6.000 TL parayı harcayacak, para 400 bin TL'nin altına hiçbir zaman düşmeyecek.
Mantıksız çünkü okulun sana kattığı şeylerden mahrum kalırsın.
Her ne kadar lanet etsek, sevmesek de o sınıf ortamı insana çok şey katıyor. Zorla da olsa bireyin kişiliğini oturtur, farklı insanlar ve fikirler göstererek ufuk açar. Ezbere dayalı sistemimiz olmasa çok daha katkı sağlar ama hiç yoktan iyidir. Derslerden geçemeseniz bile öğrendiklerinizle kendinize bir şeyler katarsınız.

Ayrıca her okuyan asgari ücretle çalışmadığı gibi on binler kazanmıyor da, aynı şey okumayan için de geçerli. "Para kazanma" ve "rahat bir hayat yaşama" okuyup okumamaya bağlı bir durum değil, elinde sonunda yine insanın kendisinde ve kendisine kattıklarında bitiyor.
Farklı yollarla da okuyup, kültürlenebilirsiniz. İlla üniversite mezunu olacağım diyorsanız 25 yaşınızdan sonra da okumaya başlayabilirsiniz. Ne derdiniz ne tasanız olacak. Aylık +6000 TL bedavadan para kazanacaksınız zaten. Keyif için okuyabilirsiniz yani.
Veya en basitinden tarih derslerinde okutulan yerleri paranızla gezip, kendi gözlerinizle de görebilirsiniz. :) Okumak için bir okula mensup olma şartınız yok. Okumayı bilmeniz yeterli.

Asgari ücret 2825 TL. 1 yıl çalışırsak 33.900 TL yapıyor. 12 yıl çalıştığımızdaysa 406.800 TL yapıyor.
Bu parayı bankaya yatırdığımızda aylık 6.000 TL'den fazla para kazanıyoruz faiz sayesinde.

16 yıldan fazla okul okuyup 40 yıl 3-5 bin lira maaşla çalışmak yerine, 11 yıl çalışıp her ay bedavadan +6.000 TL para kazanıp ömür boyu tatil yapmak daha mantıklı geldi.
Ama kesin atladığım bir şeyler vardır. Bu plan mantıksızsa, sizce neden mantıksız? Sigorta olmaz tabii, bunun farkındayım. Hastane konusunda sıkıntı çekilebilir.
Kişinin sağlığına dikkat etmesi gerekir.
Hocam çok güzel düşünmüşsünüz fakat bu 12 yıl boyunca taş kemireceksek geçerli. 2825 TL'yle Türkiye şartlarında insanlar geçinemezken birikim yapması da mümkün olmadığı için genelde bu 12 yılın sonunda bırakın +406,800 TL'yi, eksilerde çıkıyorlar maalesef.

Hocam faiz konusu ne yazık ki öyle işlemiyor. Mesela 400 bin TL miz var ve yıllık %19 faiz oranı veren bir bankaya yatırdık. Mantıken elimize yıl sonu 476 bin TL geçer yani 76 bin TL kazanmış oluruz. Fakat enflasyon oranı denen bir gerçek var. Genelde bankalar faiz oranını enflasyon oranının %2-3 fazlasına göre belirler. Fakat bizim gibi ekonomisi olan ülkelerde enflasyon oranı faiz oranından fazla olabilir. Dolayısı ile paramız bankada erir. Diyelim enflasyon oranı ülkemizde %17 ve %19'luk faiz aldık. Enflasyon oranını faiz oranından çıkarınca %2 net karımız olur. 400 bin TL'nin %2'si 8 bin TL eder. 8 bin TL 12'ye bölününce aylık elimize 666 TL geçer. Yani faiz işi eğer birkaç milyon TL niz yoksa pek mantıklı değildir. O paraya bir iş kurmak çok daha mantıklıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı