Okumak vs çalışmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
18 yaşın altında olup da asgari ücret alması "biraz" zor dostum. 18 yaşına gelince de hem birikim sahibi olup hem de belirli bir kazancı olmasına rağmen aile evinde kalması gururlu bir davranış değil, ne olursa olsun evin masraflarına destek olması gerekir.
Dostum dalga mı geçiyorsun? Sanki 18 yaşına gelen her liseli evin geçimine yardımcı mı oluyor?
Ailesiyle anlaşacak zaten. Çoğumuz 26 yaşımızda üniversite mezunu oluyoruz.
Bu yaşımıza kadar ailemiz zaten bize bakıyor, biz ailemize bakmıyoruz.
Mantık aynı, gene 26'ya kadar aile bakacak. Değişen bir olay yok.

O zaman 6,5 bin lira okuyup kazanalım. 11 yıl boyunca çalışalım. Sonra işten ayrılalım. Tabii ailemiz ile kalacağız tüm masrafları onlar karşılayacak. 6 bin lirayı aldığımız gibi faize koyarız. Daha hesaplı olur. Hem her meslek için 16 yıl okumamıza gerek yok ki. Ama burada amaç sadece para kazanmak ise yayıncılık, YouTube gibi bir çok farklı yöntem var. O 11 yıl boyunca para kazanacağız ama bunun isten çıkarılma gibi durumları da var.
Ağır olmayan işlerde çalışılabiliyor. Ailesinin izniyle birlikte. 18 yaş şart değil.
Hafif iş için asgarî ücret vereceklerini pek sanmıyorum. Ama sanmıyorum bakın. Öyle bir şey varsa diyin bana çünkü bende tam bilmiyorum. Ve hocam bu hayatta Allah aşkına para her şey değil. Adamın bütün çocukluğu yok olmuş olacak. Bir işte çalışarak. Okul arkadaşları olmayacak. Ve bu Lara elinde sonunda bitecek. Bitince de "keşke zamanında okuyup adam olsaymışım" diyecek. İşin din kısmını bırakıyorum.

Okumak her türlü daha iyidir. Mümkün mertebe çalışma olayını ötelemek lazım.🙂

Özel sektörde çalışmayacak ki. 14 yaşından 26 yaşına kadar aile evinde yaşayarak çalıştıktan sonra 400.000 TL birikimi olacak ve hayatı boyunca bir daha çalışmayacak. Bu para üzerinden kazanacağı faiz ile geçinecek.

Nerede çalışacak? Ya onu geçtim, 400.000 TL para mı zannediyorsunuz siz? Bugün İstanbul'da sözde metroya zart zurta yakın diye 20 yıllık binadaki dairelere bile 500.000 TL para istiyorlar...

Hadi onu geçtim, 400.000 TL şu an 50.000 Dolar civarı yapıyor. 10 sene sonra bu kadar değerli olacağını ön görebiliyor musun?

Dostum dalga mı geçiyorsun? Sanki 18 yaşına gelen her liseli evin geçimine yardımcı mı oluyor?
Ailesiyle anlaşacak zaten. Çoğumuz 26 yaşımızda üniversite mezunu oluyoruz.
Bu yaşımıza kadar ailemiz zaten bize bakıyor, biz ailemize bakmıyoruz.
Mantık aynı, gene 26'ya kadar aile bakacak. Değişen bir olay yok.
Hocam 26 dan sonra kendi kendine bakacak. Kirası, faturası, bir de ise çocuk çoluk girerse bu paranın ömrü uzun sürmez gibi duruyor. (bizim elektrik faturası geçen 260 tl geldi. Sadece elektrik faturasına baktım. Kiramız 900 lira.) Ülkede o kadar işsizlik varken 14 yaşındaki bir çocuğu kim iş yerine alır ki ? Hem zaten bu bencillik olur. Milyonlarca işsiz varken, evleri yokken, karınları hiç doymazken bu çok hoş olacağını sanmam. Ya iş vereni işten çıkarırsa ne olacak o zaman ? Çocuk işsiz kalacak.

Mantıksız çünkü okulun sana kattığı şeylerden mahrum kalırsın.
Her ne kadar lanet etsek, sevmesek de o sınıf ortamı insana çok şey katıyor. Zorla da olsa bireyin kişiliğini oturtur, farklı insanlar ve fikirler göstererek ufuk açar. Ezbere dayalı sistemimiz olmasa çok daha katkı sağlar ama hiç yoktan iyidir. Derslerden geçemeseniz bile öğrendiklerinizle kendinize bir şeyler katarsınız.

Ayrıca her okuyan asgari ücretle çalışmadığı gibi on binler kazanmıyor da, aynı şey okumayan için de geçerli. "Para kazanma" ve "rahat bir hayat yaşama" okuyup okumamaya bağlı bir durum değil, elinde sonunda yine insanın kendisinde ve kendisine kattıklarında bitiyor.
Bu ülkede okulun sana kattığı hiçbir şey yoktur. Hayat çalışılınarak öğrenilir.

10 sene içinde iktidar değişecek ve muhtemelen faiz bayağı düşecek, dandik bir yerden mezun olmazsan okumak her zaman daha iyidir bence.

Bu ülkede okulun sana kattığı hiçbir şey yoktur. Hayat çalışılınarak öğrenilir.

O kadar da değil. Aklı olan okulunu değerlendirir, projeler yapar, atölye imkanlarından faydalanır.

Bir mühendislik öğrencisi, hele hele bir teknik üniversiteye gidip bu lafı kuruyorsa, vay haline derdim ben.

O zaman 6,5 bin lira okuyup kazanalım. 11 yıl boyunca çalışalım. Sonra işten ayrılalım. Tabii ailemiz ile kalacağız tüm masrafları onlar karşılayacak. 6 bin lirayı aldığımız gibi faize koyarız. Daha hesaplı olur. Hem her meslek için 16 yıl okumamıza gerek yok ki. Ama burada amaç sadece para kazanmak ise yayıncılık, YouTube gibi bir çok farklı yöntem var. O 11 yıl boyunca para kazanacağız ama bunun isten çıkarılma gibi durumları da var.

Hafif iş için asgarî ücret vereceklerini pek sanmıyorum. Ama sanmıyorum bakın. Öyle bir şey varsa deyin bana çünkü bende tam bilmiyorum. Ve hocam bu hayatta Allah aşkına para her şey değil. Adamın bütün çocukluğu yok olmuş olacak. Bir işte çalışarak. Okul arkadaşları olmayacak. Ve bu Lara elinde sonunda bitecek. Bitince de "keşke zamanında okuyup adam olsaymışım" diyecek. İşin din kısmını bırakıyorum.
İşten çıkarılmasında bir sakınca yok. Asgari maaş teklif eden bir sürü yer var.
Otobüs muavini, marketler, garsonluk vs.
18 yaşımın altında bir sürü yerde çalıştım.
Sigorta dahi yapıldı, sorun çıkmadı. İş ağır olmadığı sürece sorun yok!

Her YouTube kanalı açanın milyonlarca abonesi olmuyor. Ya çocuğun YouTube kanalı tutmazsa ne olacak?
Yaşı 14 değil 16 yap o zaman. 28 yaşında ailesinin evini terk etsin.
Gerçi 28 yaşından erken 400.000 TL birikime sahip olmuş olur çünkü zaman içerisinde biriktireceği parayı da bankaya atacağından, para 400.000 olmadan faiz kazanmaya başlayacak zaten.
Para henüz 250.000'ken de ek geliri olacak, 150.000'ken de.
16 yaşında çalışmaya başlasa 25-26 gibi 400.000'e ulaşır.

16 yaşında asgari ücretle çalışabileceğiniz çok yer var.
Yok diyorsanız eğer, hayatınız boyunca bu yaşlarda çalışmamışsınız demektir.
Ben çalıştım, asgari ücreti de aldım. Kaçak olarak falan da değil bu arada, sigortalı şekilde.

Asgari ücret 2825 TL. 1 yıl çalışırsak 33.900 TL yapıyor. 12 yıl çalıştığımızdaysa 406.800 TL yapıyor.
Bu parayı bankaya yatırdığımızda aylık 6.000 TL'den fazla para kazanıyoruz faiz sayesinde.

16 yıldan fazla okul okuyup 40 yıl 3-5 bin lira maaşla çalışmak yerine, 11 yıl çalışıp her ay bedavadan +6.000 TL para kazanıp ömür boyu tatil yapmak daha mantıklı geldi.
Ama kesin atladığım bir şeyler vardır. Bu plan mantıksızsa, sizce neden mantıksız? Sigorta olmaz tabii, bunun farkındayım. Hastane konusunda sıkıntı çekilebilir.
Kişinin sağlığına dikkat etmesi gerekir.
1- Okumak okulda öğrenilir fakat hayat boyu okulda ifa edilmez.
2-Üniversitelerde okunmaz, tahsil görülür.
3-Tahsil gördüğünüz ya da görmek istediğiniz meslek x para alacağım diye seçilmez, seçilirse de görevi hakkıyla yapamaz haliyle asli amacınıza ulaşamaz yani düzgün para da kazanamazsınız. O yüzden istediğiniz işi, en iyi şekilde yapın ki para kazanın.
4-Tahsil ve okumak hem ülkedeki beşeri sermayeyi arttırmak için hem öğrenmeyi öğreterek insanlara entelektüel derinlik kazandırmak yani hayat kalitelerini arttırmak içindir. (Maslow'un üst katına çıkana kadar devam. :) )
5-Hayatta bir gaye edinin ve bu para kazanmak olmasın eğer öyle olacaksa da bunu tahsil görmek ve vasıfsız çalışmak üzerinden ve hiç dokunmadığınız maaş üzerinden yapmayın. Spekülatörlük, broker, yazılım vs. tarzı işlere yönelirsiniz. (Tabi batar veya çıkarsınız orası başka konu)
6- Coğrafyamıza saplı düşünmeyin her zaman evrensel olun ki okumak bunun en büyük aracıdır.
7-İşsizlik büyük bir sorun ve para kazanmak insanın kendini geçindirmesi için hayati bir unsur ancak bu işinize göre değil içinde bulunduğunuz ülkenin konjonktürü ile daha çok alakalı. (Evrensel olursanız içinde bulunduğumuz çağda bunun da çok önemi kalmaz. )
Böyle uzar gider işin aslı sizin kendinizi nasıl görmek istediğiniz. Gerçi bizim memlekette öğrenmeyi öğretmek değil de işine yarayanı öğretmek diye saçma bir tutum var o yüzden zor bunların oturtulması.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı