Okumak vs çalışmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

183206

Megapat
Makaleler
1
Asgari ücret 2825 TL. 1 yıl çalışırsak 33.900 TL yapıyor. 12 yıl çalıştığımızdaysa 406.800 TL yapıyor.
Bu parayı bankaya yatırdığımızda aylık 6.000 TL'den fazla para kazanıyoruz faiz sayesinde.

16 yıldan fazla okul okuyup 40 yıl 3-5 bin lira maaşla çalışmak yerine, 11 yıl çalışıp her ay bedavadan +6.000 TL para kazanıp ömür boyu tatil yapmak daha mantıklı geldi.
Ama kesin atladığım bir şeyler vardır. Bu plan mantıksızsa, sizce neden mantıksız? Sigorta olmaz tabii, bunun farkındayım. Hastane konusunda sıkıntı çekilebilir.
Kişinin sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Mantıklı hocam.

Faiz haram bro. :) Şakasına diyorum kimsenin kimseye karışmaya hakkı yok ama ben faiz tercih etmemeye çalışırdım şahsen.

Asgari ücret 2825 TL. 1 yıl çalışırsak 33.900 TL yapıyor. 12 yıl çalıştığımızdaysa 406.800 TL yapıyor.
Bu parayı bankaya yatırdığımızda aylık 6.000 TL'den fazla para kazanıyoruz faiz sayesinde.

16 yıldan fazla okul okuyup 40 yıl 3-5 bin lira maaşla çalışmak yerine, 11 yıl çalışıp her ay bedavadan +6.000 TL para kazanıp ömür boyu tatil yapmak daha mantıklı geldi.
Ama kesin atladığım bir şeyler vardır. Bu plan mantıksızsa, sizce neden mantıksız? Sigorta olmaz tabii, bunun farkındayım. Hastane konusunda sıkıntı çekilebilir.
Kişinin sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Aynısını dedem yapmıştı. Geçen yıl taş gibi bir araba alabilecekken şu anda 2. el bile alamıyor. Faize paranızı koyabilirsiniz ama aslında kendi paranızı eritmiş olursunuz.

Bu kişinin harcamaları yok mu?
Her ay kazandığı 6.000 TL'den harcamalarını gerçekleştirecek.
406.000 TL'si olacak ay sonunda. 400 bin TL'nin altına inmeyecek.
11 yıl boyunca ailesinin evinde kalarak okumak yerine, ailesinin evinde kalarak çalışacak.

14 yaşından 25 yaşına kadar çalışsa geri kalan hayatı boyunca tatil yapmış olacak.
Zaten birçoğumuz 30 yaşımıza kadar ailemizin evinde yaşıyoruz.

Son düzenleme:
Hiç gider olmadan 12 yıl nasıl yaşanacak? Hele okuyup fazla maaş ile hem de 40 yıl çalışmak neden mantıksız, neden okumadan 12 okuyup 40 yıl çalışılıyor mesela, bunlara hiç anlam veremedim. Okuyup yüksek maaş alıp onu biriktiremiyor musunuz? Faiz işi de öyle dümdüz çalışmıyor bankalar oranlarla sürekli oynar. Yüksek maaş = yüksek birikim? Yazdıklarınız pek anlamlı gelmedi. 😅

Her ay kazandığı 6.000 TL'den harcamalarını gerçekleştirecek.
406.000 TL'si olacak ay sonunda. 400 bin TL'nin altına inmeyecek.
11 yıl boyunca ailesinin evinde kalarak okumak yerine, ailesinin evinde kalarak okuyacak.

14 yaşından 25 yaşına kadar çalışsa geri kalan hayatı boyunca tatil yapmış olacak.
Zaten birçoğumuz 30 yaşımıza kadar ailemizin evinde yaşıyoruz.

Hocam bence siz dünyadaki en zeki insanısınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı