Olası Akkuyu Nükleer Santrali Patlamasının Etkileri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Avrupa'da yenilenebilir enerji kaynakları kullanırken biz neden fosil yakıt kullanıyoruz. Hatta daha ucuzken.

Açıkçası ben hala yapılması taraftarı değilim. Hani burası Türkiye herşey olabilir. Japonların sevdiğim yanı saygılı olması ve işine saygı göstermesi. Ayrıca yaptıranlar ne denli bütçeyle yapacağı bilinmez. Japon sana bir şeyin kalitelisinide yapar, en kalitelisinide. Yani korkum bizim Türk milleti bir şeylerin ucuzuna kaçmayı sever. O yüzden Türkiye ya en iyisini yapsın, yada hiçbir şey yapmamasının taraftarıyım.

@Kimse santral'i istemiyorsun ama elektrik faturası fazla gelince gene devlete sövüyorsunuz . Adamlar ne yapsın bir şekilde karşılanmak zorunda . Türkiye'ye kurdular diye hemen patlıyacak ülkeyi radyo aktif vs şeyler saracak diye birşey yok .
Ben elektrik faturası fazla gelşnce falan devlete sövmüyorum. Nasıl uydurdun bunu? Ayrıca bu konu başlığındaki "olası" kelimesi "olası" anlamında kullanılmıştır, kesin olacak anlamında değil. Bu pesimistlik değil ihtimalleri göze almaktır.

Öncelikle elektrik faturası elektrik pahalı veya lojistik olarak taşınması imkansız olduğu için fazla değil. Özelleştirmelerin ve tekelleşmenin güzide sonuçlarında biri. Ayrıca Türkiye doğalgaz ve petrol gibi ham enerji kaynaklarında büyük ölçüde dışa bağımlı ancak çevreyi katletmenin bir diğer yolu olarak gördüğüm hidroelektrik konusunda Avrupa ortalamasının üzerindeyiz. Ayrıca yapılan son araştırmalar yine gösteriyor ki elektrik enerjisinin büyük bir kısmı rüzgar türbinlerinden karşılanabilir. Sonrasında ise standart bir nükleer santral 15.000.000'luk bir nüfusun %4'lük enerji ihtiyacını karşılıyor. Ucuz enerji için bunlardan kaç tane kurulması gerektiğini ve ne kadar temiz hava soluyacağınızı oturup hesaplayın. Bundan önce yazdığım tüm cümleleri görmezden gelin. Kardeşim manyak mısınız? Neden parayla canınızı bir tutuyorsunuz? Basbayağı "riskli ama ucuz" demişsiniz. Neden böylesiniz arkadaş? Ben satılık değilim, hiçbir insan satılık değil. Para da ucuz enerji de yerin dibine batsın. Neden canınızı düşünmüyorsunuz? Tasarruf ettiğin parayla temiz, risksiz, kaliteli bir hayat yaşamayacağını biliyorsan tasarruf etmenin amacı nedir? İnsan için kaynak değil, kaynak için insan olmuş görüyorum ki. Eğer doğmamış çocukların geleceğini kağıt üzerindeki düşük rakamlarla takas ediyorsak yazıklar olsun bize.

Birçok gereksiz kişi, gereksiz olduğu gibi gereksiz de yorum yapıyor. Siyaseti olaya gram karıştırmayacağım.

-Yapılan en az 3 çocuk muhabbeti ilerde sanayi de işçi gücünde sorun yaşamamak için çünkü hızla sanayileşen bir ülkeyiz.
-Bahsettiğiniz nükleer santral inanılmaz gerekli nedeni ise elde ettiğimiz elektiriğin %63'ü ithal yani dışa bağımlıyız.
-Neden bor madenlerini tam anlamıyla işleyemiyoruz? Hayır, Lozan Antlaşmasıyla grrrraaamm alakası yok. Yok neymiş ''lozan antlaşmasında Türkiye çıkarılan bor madenlerini işleyemezmiş.'' bunun asıl cevabı Türkiye işleyemiyor, insanımız bahane uyduruyor.

Daha birçok şey yazabilirim ama zamanım inanılmaz derecede az. Kafa dağıtmak için giriyorum iyice sinirleniyorum.

Nükleer santral konusunda eğer gerekli önlemler alınmazsa, elbette çok büyük zarara yol açacaktır. Ama gerekli önlemlerle birlikte inanılmaz ihtiyacımız olacak. O santral açılırsa ne olacak ? Dolar ucuzlayacak :), aldığımız elektrik ucuzlayacak.

Öncelikle umarım gereksiz gördüğün kişiler senin görüşünde olmayan kişiler, yani bizler değilizdir. Üstüme alınmayacağım. Eğer başkalarının düşüncelerine saygılı ve hoşgörülü olacak kadar medeni değilsen okuma, dinleme, sinirlenme.

-Nükleer santral ile 3 çocuk muhabbetini nasıl bağdaştırdın? Siyaset yapmayacağım, karıştırmayacağım demişsin. Daha 2. cümlende başlamışsın ama ben de cevap vereceğim. 3 çocuk yapın ki sanayileşme sonrası işgücü sıkıntısı yaşanmasın ha. Şu halimizle bile %10 işsizlik varken ve bu orana üniversitelerde gereksiz yere okuyan gelecekte iş bulamayacak milyonalarca kişi katılmazken sen nasıl hala işsiz bir ordu yaratma isteğindesin.

-Nükleer santral gerekli olabilir''di''. Artık ileri toplumlar bunun tehlikesinin farkına varıp, gerek radyasyon saçması, gerek patlamalar sonucu yıllarca büyük bir alanda bitki bile yetişememesi gibi, daha tabii kaynaklara yöneliyorlar. Şuan neden bize yapılıyor? Zamanı geçti artık tesisleri bize de vermelerinde bir zarar olmayacak. Diyorlar ki ''Siz istediğiniz kadar yapın, zamanı gelince biz onunla ne yapacağımızı biliriz.''

Ben de ne zaman biri çıkıp rüzgar tribünü falan diyecek diye merak ediyordum. Rüzgar tribünlerinin veya Güneş panellerinin yapımı olsun, arsa maliyeti olsun, bakımı falan derken ürettiği elektrikten kar edemiyorsunuz. Nükleer enerji sanılanın aksine patlaması veya sızıntı ihtimali dışında en karlı ve temiz enerji üretme şeklidir. Arkadaşlar siz bizi sürekli gelişmiş ülkelerle kıyaslıyorsunuz ama biz hala gelişmekte olan ülkelerdeniz örnek verdiğiniz temiz enerjiye geçen ülkeler Nükleer santrallerden elde ettikleri kar sayesinde bu kadar gelişti ve temiz enerjiye geçebilecek noktaya geldi. Siz ülkeden emeklemeden koşmasını bekliyorsunuz.

O kaynakları bulmak ucuz sadece. Peki işlerken?
Yenilenebilir derken güneş enerjisi, rüzgar enerjisinden vs. bahsediyorum. Kurmak masraflı işletmek kolay. Kendi masraflarını çok kısa zamanda karşılayıp kara geçirebilecek kaynaklar bunlar. Zararının da olmaması cabası.

Ben de ne zaman biri çıkıp rüzgar tribünü falan diyecek diye merak ediyordum. Rüzgar tribünlerinin veya Güneş panellerinin yapımı olsun, arsa maliyeti olsun, bakımı falan derken ürettiği elektrikten kar edemiyorsunuz. Nükleer enerji sanılanın aksine patlaması veya sızıntı ihtimali dışında en karlı ve temiz enerji üretme şeklidir. Arkadaşlar siz bizi sürekli gelişmiş ülkelerle kıyaslıyorsunuz ama biz hala gelişmekte olan ülkelerdeniz örnek verdiğiniz temiz enerjiye geçen ülkeler Nükleer santrallerden elde ettikleri kar sayesinde bu kadar gelişti ve temiz enerjiye geçebilecek noktaya geldi. Siz ülkeden emeklemeden koşmasını bekliyorsunuz.

En azından korumasını bizden daha iyi başarabilen ülkeler yapıyor bunları. Sen inanıyor musun dış tehditlere karşı korunabileceğine?

He bir de emeklemeden koşmak sözünü bir örnekle açıklayayım: 4G yerine 2 yıl bekleyip 5G'ye geçelim. Madem emeklemeden koşulabiliyor, 2 yıl daha bekleyelim, nükleer yapmayalım boşuna.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu düşünce yapısı ile çok da tartışmayı gerekli bulmuyorum açıkcası. Evet ben inanıyorum dış tehditlere karşı korunabileceğini ya da hiçbir ülkenin nükleer santral patlamak gibi bir hata yapabileceğine inanmıyorum diyelim. Verdiğiniz örnek buram buram cahillik ve siyaset koktuğu için; evet haklısınız öyle yapalım. @mediyanin1

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı