Olası Akkuyu Nükleer Santrali Patlamasının Etkileri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kokusunu aldığınız iyi olmuş. Tartışma konusunda ben de aynı düşüncedeyim. Günü gelince umarım ki kötü bir olay yaşamayız. Kendimce düşüncelerim bunlar katılan katılır, katılmayan katılmaz.
İyi günler. @Resul.A

Gerçekten santral taraftarı olanların ne düşünerek bunu söylediğine mantıklı bir açıklama getiremiyorum. Bu bizi enerji ihtiyacından kurtarmayacak. Ama olumsuz bir olay gelirse başına, felaket olacak. Bunun kar mı zarar mı olduğunu göremiyor musunuz? Bu kumar oynamak gibi bir şey. Hem de ortaya koyduğumuz şey insan hayatı. Bu kumarı kazandığımızda alacağımız şey ise bir miktar enerji...

@brk35 sana ve senin gibi düşünen diğer arkadaşlara da hak veriyorum. (Can her şeyden çok daha önemlidir) Fak bizlere oldukça kabarık gelen o elektrik faturalarına baktığımızda zaten her gün ölmüş oluyoruz. Tehlike anında ölüm saçabilecek bu santrallerin bizim elektrik fiyatlarını düşürecek mi? Hoş onda da emin değilim. Malum 1 TL'ye aldığımız ürünleri 5 TL'ye satan bir milletiz. Yani en azında devlet öyle yapıyor... vergiler vs.

Bu santraller yapılmalı bence de. Zaten dış ülkelerde de patlamış ya da çatlamış olsa yine bir şekilde zarar göreceğiz diye düşünüyorum.

Tehlikeli ancak, ülkenin bu santrale ihtiyacı var yoksa dışa bağımlılık devam edecek. :(
Yazık, çok üzüldüm. Nükleeri yapınca hepimiz refaha kavuşacağız, ülkenin dışa bağımlılığı bitecek, ekonomi düzelecek, asgari ücrete 1000 lira zam yapılacak değil mi? Zaten santrali de japonlar değil, bizim kayserililer yapıyor, nükleer yakıt mı? Hiç sorun değil! Ülkemizin uçsuz bucaksız uranyum yataklarından nükleer yakıt çıkartabiliriz! Uyanın artık uyanın. Ülkenin dışa bağımlılığı böyle azaltılmaz. Bu milletin A... koyacağız diyenler yapıyor bu santrali. Toptan hepimizin a... koymayı planlıyorlar anlaşılan.

Yazık, çok üzüldüm. Nükleeri yapınca hepimiz refaha kavuşacağız, ülkenin dışa bağımlılığı bitecek, ekonomi düzelecek, asgari ücrete 1000 lira zam yapılacak değil mi? Zaten santrali de japonlar değil, bizim kayserililer yapıyor, nükleer yakıt mı? Hiç sorun değil! Ülkemizin uçsuz bucaksız uranyum yataklarından nükleer yakıt çıkartabiliriz! Uyanın artık uyanın. Ülkenin dışa bağımlılığı böyle azaltılmaz.
Nasıl azaltılır söyle de biz de bilelim madem. Burdan atıp tutmak kolay ama iş icraate gelince hiçbir şey yapmayanlar yapanlara da mani olmak dışında bir şey yapmıyorlar. Harbiden sırf parti düşmanlığı sebebiyle yapılan iyi şeyleri görmüyorsunuz yada görmek istemiyorsunuz. Kendi enerjisini bile üretemeyen bir ülkeden ne gibi mucizeler bekliyorsunuz acaba. Yapılan santral sadece enerji üretmek demek değil aynı zaman da bu konuda ülkede iş kolu açmak eğitimli insan yetiştirmek demek. Bu gün başkasının yaptığı santralli yarın kendimiz açabilecek konuma gelmek demek, ama yok siz istiyorsunuz ki bu adamlar yapmasın da zarar kar fark etmez. Bu kadar da gözünüzü kör etmeyin rica ediyorum. Artık sizi nasıl korkutularsa en ufak kazada patlayacak bir şey zannediyorsunuz ama sizi korkutanların santralleri hala tam güç çalışmaya devam ediyor.

Arkadaşlar benim sıkıntım ''Şu parti yapmasın bu parti yapsın, hayır nükleer santrale tamamen karşıyım.'' şeklinde değil. Sadece bunu düşük güvenlik seviyemizle nasıl koruyacağız ?

Elektriğe yapılan bir siber saldırı 1 günlük zarara yol açtı Türkiye'de. Güvenlik bunun neresinde?

Son düzenleme:
Ben de ne zaman biri çıkıp rüzgar tribünü falan diyecek diye merak ediyordum. Rüzgar tribünlerinin veya Güneş panellerinin yapımı olsun, arsa maliyeti olsun, bakımı falan derken ürettiği elektrikten kar edemiyorsunuz. Nükleer enerji sanılanın aksine patlaması veya sızıntı ihtimali dışında en karlı ve temiz enerji üretme şeklidir. Arkadaşlar siz bizi sürekli gelişmiş ülkelerle kıyaslıyorsunuz ama biz hala gelişmekte olan ülkelerdeniz örnek verdiğiniz temiz enerjiye geçen ülkeler Nükleer santrallerden elde ettikleri kar sayesinde bu kadar gelişti ve temiz enerjiye geçebilecek noktaya geldi. Siz ülkeden emeklemeden koşmasını bekliyorsunuz.

Birinin söylemesine gerek yoktu hocam. Zaten söylenmesini bekliyorsanız ciddi bir alternatif olduğunun farkındasınız demektir. İnsan hayatının ve uzun vadeli olarak sağlığının tehlikeye atıldığı gerçeğinin tam olarak hangi kısmını anlamadınız ya da görmezden geldiniz anlamadım. Odaklandığınız noktaya, temas ettiğiniz noktaya, bu konuyla ilgili beyninizde bayağı yer edinen "kâr" kısmına değinecek olursam eğer; GAP projesi tamamlandıktan sonra faturalarımıza eklenen çeşit çeşit vergiler söz konusu. Elektrik faturasında önce vergilendirme, daha sonra vergilendirmeler üzerinden KDV (Katma Değer Vergisi) eklenir. Sen zaten hizmet için vergi verip, aldığın hizmetin vergisini tekrar ödeyen bir ülkenin vatandaşısın. Bu ülkede vatandaş bütçesini rahatlatmak için değil, kodamanların "kâr" oranını yükseltmek için hizmet yapılır. Son örneği de en tehlikeli olanı. Ben bu ülkeyi gelişmiş, medeni, ekonomisi güçlü bir ülkeyle bir tutmam, tutamam. Belki arkadaş ortamında espri olsun diye. Güvenlik konusuna değinecek olursam eğer -bu noktada bunu hâlâ tartışıyor olmak beynimi acıtıyor ancak olsun-
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buyrun tartışılmış ve sonuca varılmış bir güvenlik zafiyeti konusu. Hem de görüş belirttiğiniz forumda tartışılmış. Bir mesajda daha belirtilmiş, ödediğim haksız faturaya karşı sesimi yükseltirken kimseye danışacak değilim. Ödediğim faturanın haksız olduğunu görmezden gelecek kadar uysal bir vatandaş da değilim.

Ben mesajımda faturalar daha az gelecek, vatandaşın bütçesi rahatlayacak falan dediğimi hatırlamıyorum. Bence siz siyaset kafasıyla baktığınız için olaya dar bir pencereden bakıyorsunuz. Amerikanın bile bilgilerinin çalındığı dünyada zaten siber güvenlikten söz edilemez. Ama sizin gibi komple teoristlerinin teorilerine kalırsak ülkeden herhangi bir ilerleme bekleyemeyiz. Siz sesinizi yükseltmeye devam edin tabi ama teknoloji forumun da siyaset yapacak kadar da düşmeyin.(n) Bunu yapabileceğiniz dünya kadar sizin kafanızla dolu sosyal ortam mevcut. Sizin gibi nükleer santrali sadece elektrik faturası olarak gören biri için ağır gelebilir buralar. @4khenaton

Ben nükleer santrale tamamen karşı değilim. Sadece güvenmiyorum. Şimdi ürettiğimiz az miktar elektrikten daha temiz ve daha ucuz üretilecek ancak olması yüksek bir patlama sonucunda sonuçlar çok daha kötü olacak. Her zaman yenilenebilir enerjiyi desteklerim ancak ürettiğiniz elektrik, masrafları karşılamıyorsa diyecek bir şey yok. Yani başka, daha gelişmiş bir ülkede olsam destekleyebilirdim ancak şu an desteklemiyorum.

Son düzenleme:
Ben nükleer santrale tamamen karşı değilim. Sadece güvenmiyorum. Şimdi ürettiğimiz az miktar elektrikten daha temiz ve daha ucuz üretilecek ancak olması yüksek bir patlama sonucunda sonuçlar çok daha kötü olacak. Her zaman yenilebilir enerjiyi desteklerim ancak ürettiğiniz elektrik, masrafları karşılamıyorsa diyecek bir şey yok. Yani başka, daha gelişmiş bir ülkede olsam destekleyebilirdim ancak şu an desteklemiyorum.
Orda tab 3 kutu acilimi yapan cocuk gibi konustun. "Guvenemiom yani b** da cihabilir" ve o yenilenebilir yenilebilir degil. Sonucta gunesi yemiyoruz :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı