Opera'ya veri satıyor deyip Chrome önermek

En mobil derken hocam?
Gün içerisinde kullandığınız bütün siteler Chrome'da daha çabuk önbelleğe alınır ve daha hızlı daha "mobil" bir şekilde açılır. Spesifik sitelerden bahsetmiyorum. Açıkçası Chrome bu işin tekelindedir. Hızlı bir tarayıcı deneyimi istiyorsanız "bence" kesinlikle Chrome kullanmalısınız.

Gün içerisinde kullandığınız bütün siteler Chrome'da daha çabuk önbelleğe alınır ve daha hızlı daha "mobil" bir şekilde açılır. Spesifik sitelerden bahsetmiyorum. Açıkçası Chrome bu işin tekelindedir. Hızlı bir tarayıcı deneyimi istiyorsanız "bence" kesinlikle Chrome kullanmalısınız.
Önbellek her tarayıcıda var artık. Yeni birşey değil.

@Captain Levi Microsoft, Yandex bir tık hatalı gibi olmuş. Microsoft veri toplamıyor demek kör olmakla eş değer.

Opera kullansanız bile gizliliğe önem gösterin. Reklam verisi deyip geçmeyin, bazen istemediğiniz bir veriyi önünüze koyabiliyorlar.

Firefox ve Brave gizlilik odaklı taracılar. Chrome ve Edge ise veri toplamaya devam ediyor. Ama Opera'ya göre daha güvenilir şirketler olduğundan, en azından Opera'nın aktarım yaptığı 2-3 şirkete göre kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Opera'nın reklam ve izleyici engelleme ayarı filtrelerden bağımsız, kendi antlaşmalarına göre reklam ve izleyicileri görmezden geliyor. Bu yüzden Opera kullananlara en kötü uBlock Origin kullanmalarını öneririm. Diğer uzantılar da gizlilliğinizi artıracaktır.

Son düzenleme:

@Captain Levi Microsoft, Yandex bir tık hatalı gibi olmuş. Microsoft veri toplamıyor demek kör olmakla eş değer.
Chrome, Edge veri topluyor. Toplamıyor diyen yok. Ama tarayıcıların en azından mobil tarafta Exodus verisine bakınca, Opera ayrıca 2-3 tane adı sanı bilinmeyen bazı firmalara da veri aktarıyor. Bir de sol menü dışında inanın Chromium tarayıcıların arasından en istikrarsızı olabilir. Ben bu yüzden tavsiye etmiyorum.

Google ve Facebook veri satmayan firma yok bu arada. Firefox bile sırf para anlaşması için varsayılan olarak Google arama motorunu sunuyor. Türkiye için bu Yandex bu arada. Arama motorundan da veri topluyorlar. Yani size saf gizlilik sunan bir tarayıcı yok.

Brave'in de bazı sorunları yaşanmıştı. Ama şu an Firefox'a göre bile çoğu gizlilik ayarı yapılı geliyor. Firefox mesela üçüncü taraf çerezleri direkt engellemiyor. Google vb. bazı çerezlerini görmezden geliyor. Standart, Sıkı gibi ayarlarında tüm çerezler engellenmiyor, kendiniz açmanız gerekiyor. Bunu para kazanmak ya da tüm üçüncü taraf çerezleri engelleyince sayfalar sorun yaşıyor diye yapmıyor olabilirler.

Eki Görüntüle 1072964

Gizlilik takıntılı insanlar çok daha fazla şey yapabilir. Ama bu tarayıcılar bilgisiz kullanıcıya aşırı gizlilik odaklı bir tarayıcıyı direkt sunmuyorlar. Reklamını öyle yapıyorlar ama ayarlarını kurcalamayan insanlara her şeyi sunmuyorlar. Yazım denetimi gibi veri toplayan ayarlar hem Brave, hem Firefox'da açık olarak geliyor.

Brave bu konuda daha takıntılı diyebilirim. Mesela arama motorunda kendi motorlarını yapıyorlar. Firefox iş birliğinde sayfa çevirisi için bir altyapı kuruyorlar. Firefox ise performans ve sadeliğe odaklanmış durumda. Çünkü Google ile yarışmak istiyorsan ve genel kitleye hitap etmek istiyorsan, gizlilik satarak bir yere gelemiyorsun. Tabii gizlilik odaklı güncellemeleri de eksitmiyor. Burada sanki Firefox kötü gibi gösterdim olarak algılayacaklara belirteyim. Firefox'un en büyük sorunu performans. Chromium ile bu konuda yarışamıyor.

Yani saf odağı gizlilik olan tarayıcılar bile, kullanıcı sorun yaşamasın ya da veriden para kazanırız diye belirli şeyleri görmezden geliyor.
Hocam bir ton gizlilik için eklenti kurdum zaten Privacy badger, uBlock Origin, PixelBlock gibi Brave'e bir de Opera GX ve Opera genel olarak biraz problemli tarayıcılar zaten Opera biraz daha iyi Opera GX'e kıyasla fakat Opera GX'in neden kullanıldığını bile bilmiyorum inanın tasarımı ışıklı olmasaydı kimse kullanmazdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı