Orijinal oyun vs korsan oyun

Orijinal vs Korsan

• Oy verenlerin toplamı
    228
İkisi de iyi, ama korsana daha çok yöneliyorum çünkü ben gerçekte olmayan bir şeye para vermem.
Ben de korsancıyım ama çok saçma bir düşünce bu. O "gerçekte olmayan" şeyin yapımı yıllar sürüyor ve binlerce insanın emeği var. Ha ekonomi berbat mı? Evet. Oyunlara 400-500 TL vermek tabiri caizse kerizlik mi? Gene evet. Ama yine de ortadaki emeği yok sayamazsın.

Orjinalde.

Güvenebilirsin.
Virüs derdi yok.
Kalıcı olarak senindir.
Online oynayabilirsin.
Güncellemeleri alırsın anında.
Technopat Sosyal adminleri korsan oyun diye konuyu kitlemez.
Cloud Save olur "neredeyse hepsinde var Steam üzerinde"
Dosyalar silersen dosyaları doğrulaman yeterli.

Korsanda.
Güvenemezsin.
Virüs derdi var.
Kalıcı olarak seninle değildir tabii hiç silmezsen.
Online oynayamazsın dediced falan veya kendi hostun dışında tabii.
Güncellemeleri alamazsın oyunu kıran kişi yeni yama çıkarana dek.
Technopat Sosyal adminleri korsan oyun diye konuyu kitller.
Cloud Save olmaz.
Dosyalar silersen ya aynısı bulucaksın veya yeniden indireceksin.

Şimdi çözülebilecek şeyler var onları söyleyeyim. Hamachi gibi uygulamalarla Online sıkıntısı çözülebilir. Patch yükleme programları çıkıyor güncellemeden 5 gün falan sonra. Cloud Save olayını Save yedekleyerek çözebilirsin.

Şimdiye kadar korsanla ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Steam'e üye olduğumda 34 yaşındaydım. Eskiden olsa korsan derdim ama günümüzde seçeneklerin çok olması ve ucuzluk, kampanyalar, bedava oyun vermeler gibi şeyler olduğu için orijinal diyorum.

Örnek olarak bende bir cevap vereyim mesela eskiden daha orijinal oyun alma gibi bir durumum yokken interneten indiriyordum fakat oyunu sevince orijinal olarak almaya başladım her oyunu korsan olarak indirsen emeğe saygısızlık olur kendi fikrime göre.

Bazı şirketlerin oyunu korsan daha iyi. Orjinalini alsam bile korsan oynadığım, oynayacağım oyunlar var.

Şimdi çözülebilecek şeyler var onları söyleyeyim. Hamachi gibi uygulamalarla Online sıkıntısı çözülebilir. Patch yükleme programları çıkıyor güncellemeden 5 gün falan sonra. Cloud Save olayını Save yedekleyerek çözebilirsin.

Her oyunda Hamachi açamazsın mesela Forza Horizon'da ne yapacaksın?

Ben de korsancıyım ama çok saçma bir düşünce bu. O "gerçekte olmayan" şeyin yapımı yıllar sürüyor ve binlerce insanın emeği var. Ha ekonomi berbat mı? Evet. Oyunlara 400-500 TL vermek tabiri caizse kerizlik mi? Gene evet. Ama yine de ortadaki emeği yok sayamazsın.

Emeği olan oyunlara tabii öyle bir şey demem. Yapımı yıllar sürüyor mesela, my summer car 2013-2016, GTA 5 2011-2013, GTA 4 2006-2008, RDR 2 2015-2017
Her oyunda Hamachi açamazsın mesela Forza Horizon'da ne yapacaksın?

O detayı unuttum.

Yeni konular

Geri
Yukarı