Osmanlı'nın Anadolu'ya bir faydasının dokunmaması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tam da şu makaleye göz gezdirmiştim bugün.
Celali isyanları neden çıktı zannediyorsunuz? Mesela neden Avşarlar isyan etti? Osmanlı Anadoluyu sadece asker ve vergi merkezi olarak görmüştür. Genç Osman hariç adamlar Türk kadınlarla bile evlenmemişler. Saray erbabı zaten devşirme.
Atatürkün sözü var. Buyrun: "Orduya ilk katıldığım günlerde, bir Arap binbaşısının 'Kavm-i Necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın' diye tokatladığı bir Anadolu çocuğunun iki damla göz yaşında Türklük şuuruna erdim. Onda gördüm ve kuvvetle duydum. Ondan sonra Türklük benim derin kaynağım, en derin övünç membaım oldu. Benim hayatta yegane fahrim, servetim, Türklükten başka bir şey değildir."
Türk kadınlarla evlenmemelerinin sebebi, Padişah öldüğünde gelinin ailesinin hak iddia etmesini engellemek. Zira cariyeler kimsesiz oldukları için, ailesi tahtta hak iddia edemezdi. Saray erbabının devşirme olmasının hiçbir önemi yok ayrıca. Fakat bu da yanlış bir bilgi. Saray erbabının çoğu Türklerden oluşmuştur.
FjveNCAXoAAEPiR

Türk kadınlarla evlenmemelerinin sebebi, Padişah öldüğünde gelinin ailesinin hak iddia etmesini engellemek. Zira cariyeler kimsesiz oldukları için, ailesi tahtta hak iddia edemezdi. Saray erbabının devşirme olmasının hiçbir önemi yok ayrıca. Fakat bu da yanlış bir bilgi. Saray erbabının çoğu Türklerden oluşmuştur.
FjveNCAXoAAEPiR
Grafikler ile yazılar birbirini tutmuyor. O grafikleri Türk/Türk olmayan olarak çizmek lazım.

Her ne olursa olsun tarihten silindi, medeniyete katkı yapmadı denilecek kadar abartılmamalı. Evet Osmanlı daha çok buluşlarını savaş yönünde genişletmiş olsa da tarihten iz bırakmadan silinmemiştir.

Bugüne kadar birçok kısa bilim tarihi-kısa sanat tarihi-kısa dünya tarihi kitabı okudum. Yani bir sürü cildi olmayan tek tek 300-400 sayfalık kitaplar, hiçbirinde ne Osmanlının ne Türklerin adı geçiyordu. Ne yazık ki daha sonra okuduğum ciltli uzun bilim tarihi ve sanat tarihi kaynaklarında da neredeyse hiç geçmiyordu. Neredeyse dedim çünkü uzun ve detaylı olanlarda sovyetlerde azeri bilimciler vardı.

FjveNCAXoAAEPiR
Acemi Ocağı - Vikipedi Saraya enderundan öğrenci alınırdı. Enderuna acemi oğlanlardan. Acemi oğlanları ise hristiyan ailelerden alınırdı. (devşirme sistemi)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı