Otobüste yaşlılara yer verilmeli midir?

Otobüste Yaşlılara Yer Verilmeli mi?

• Oy verenlerin toplamı
    91
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Veorra

Decapat
Yer
Çankırı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi forumlar, bizlere çok küçük yaşta aşılanan "otobüste yaşlılara yer vermek" kavramını artık doğru bulmuyorum. Sebebi ise çoğu "yaşlının" bu kavramı suistimal ederek kullanmasıdır. Sabahtan akşama kadar evde oturup; televizyon izledikten sonra tam öğrencilerin çıkış saatinde otobüse binip, gün boyu 40 kilo çanta taşıyıp bir dünya ders görmüş yorgun öğrencileri sanki zorundaymış gibi yer vermelerini beklemektir. Emin olun birçoğu bizlerden daha sağlam ve dinç. "Otobüste yaşlılara yer vermek" kavramı sadece engelliler ve çok zor durumda olan "yaşlılar" için uygulanmalı bence. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz doğru. Toplu taşıma aracına biniyorsam vereceğim yaşlının durumuna göz gezdiririm, eğer cidden ayakta durmakta zorlanıyorsa veya bir sıkıntısı (sıkıntıdan kastım hastalık vs...) varsa veririm. Ama yok suistimal ederse direk yüzüne söylerim yaptığınız ayıp diye. Bana ayıp diyene de aldırış etmem, suistimal es geçilecek birşey değil çünkü.

Haklısınız. Sabahın köründe kalkıp o çanta ile okula gitmek zaten çin işkencesi. Birde yaşlıya yer mi vereceğim çok kötü olmadığı sürece.

Yer verme konusunda kimse sizi zorlayamaz. Bunu en tepeye yazalım.

40kg ne kadar ağırlık yapıyor daha bunu bilmiyorsun konu sahibi.
Yahu yaşınız daha yeni çift hanelere ulaşmış, dünya etrafınızda dönüyor sanıyorsunuz.
Yaşlıların birçoğu konu sahibinden daha dinç miş, bu yaşında ne yaşadın ne sıkıntı gördün de çöktün ? Adamlar evde akşama kadar oturup tv izleyerek mi dinç kalmış ?

Bu şekilde saygısızca ve mantıksızca düşünceleri içeren bir konunun açılması gençliğin durumunun ne kadar vahim olduğunun kanıtı.

Yaşlıya yer verilmez, büyüğe yer verilir. Büyüğe yaşından ötürü saygı gösterilir, ancak yeni neslin saygı anlayışı farklı, kendi çıkarına olabilecek her durumda göz ardı ediyor sonra da vicdanını rahatlatmak için konu sahibinin yaptığı gibi çanta 40kg, adam akşama kadar tv izliyor, bizim çıkış saatimizde gıcıklığına otobüse biniyor diyor.

@Aslı3343 canım? Canım dediğin adam senden 5 yaş büyük haberin olsun.
Yaşlandığında ayakta durması daha zorlaştığı için verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yer vermeyince "Gençlik bitmiş, püü armut soyayım böyle gençliğe." diyen cinsten bir kertenkeleyle karşılaşırsanız vermeyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı