Toplu taşımada yaşlılara yer veriyor musunuz?

Daha fazla  
1 ay içinde 2 farklı olay yaşadım. İkisinde de yerimden kalkmadığım için yanımdan geçip gittikten sonra benim hakkımda konuştuklarını duydum. Üstelik bunu benim duyabileceğim şekilde yapıyorlardı. Hem arkamdan konuşup terbiyesizlik yapıyor, üstüne bir de kalkmadım diye bana uzaktan saygısız falan diyor. En son bir tanesiyle de tartıştım. İneceğim durağa geldikten sonra ayağa kalktım. O kadın tam arkama gelmiş orada duruyormuş. Kalkar kalkmaz "delikanlı bir şey sorabilir miyim" dedi. Benim yerimde ailenden biri olsa nasıl hissedersin falan diye konuştu. Kadın çok yaşlı değil. Dimdik duruyor, yaşı en fazla 50-55 tir. Ben de, kalkıp birine yer vermemin bir kural veya zorunluluk olmadığını, bu durumun, oturan kişinin nezaketi olduğunu söyledim. Bu nezaketi göstermedim diye de bana tepki gösterme hakkınız yok dedim. Kurduğum cümle aynen buydu. En ufak bir yanlış kelime kullanmadım. Bu saatten sonra hamile veya kucağında çocuğu olanlar hariç kimseye yer vermem. Bazı yaşlılar, sanki koltukların sahipleriymiş gibi, kalkmıyoruz diye hakaret etme hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar. Otobüsteyken o arkamdan konuşanları gidip dövecek halim yok tabii ki. Ama bu yaptıklarının, yer vermekten daha büyük saygısızlık olduğunu farkında değiller. Siz böylelerine yer verir misiniz? Ya da kimlere yer veriyorsunuz?

Son düzenleme:
Hamile ve okul sonrası gerçekten yorulduğunu gördüğüm akranlarıma yer veriyorum. Bu iki sınıf haricinde kimse başkasını yerinden kaldırıp oturma lüksüne sahip değil.

1 ay içinde 2 farklı olay yaşadım. İkisinde de yerimden kalkmadığım için yanımdan geçip gittikten sonra benim hakkımda konuştuklarını duydum. Üstelik bunu benim duyabileceğim şekilde yapıyorlardı. Hem arkamdan konuşup terbiyesizlik yapıyor, üstüne bir de kalkmadım diye bana uzaktan saygısız falan diyor. En son bir tanesiyle de tartıştım. İneceğim durağa geldikten sonra ayağa kalktım. O kadın tam arkama gelmiş orada duruyormuş. Kalkar kalkmaz "delikanlı bir şey sorabilir miyim" dedi. Benim yerimde ailenden biri olsa nasıl hissedersin falan diye konuştu. Kadın çok yaşlı değil. Dimdik duruyor, yaşı en fazla 50-55 tir. Ben de, kalkıp birine yer vermemin bir kural veya zorunluluk olmadığını, bu durumun, oturan kişinin nezaketi olduğunu söyledim. Bu nezaketi göstermedim diye de bana tepki gösterme hakkınız yok dedim. Kurduğum cümle aynen buydu. En ufak bir yanlış kelime kullanmadım. Bu saatten sonra hamile veya kucağında çocuğu olanlar hariç kimseye yer vermem. Bazı yaşlılar, sanki koltukların sahipleriymiş gibi, kalkmıyoruz diye hakaret etme hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar. Otobüsteyken o arkamdan konuşanları gidip dövecek halim yok tabii ki. Ama bu yaptıklarının, yer vermekten daha büyük saygısızlık olduğunu farkında değiller. Siz böylelerine yer verir misiniz? Ya da kimlere yer veriyorsunuz?
Canakkale'de otobuslerde on koltuklarda yaslilara oncelik verilmelidir yaziyor. Ben sahsen boyle bir durumla karsilasmadim ben gerci veriyorum yerimi yasli ise (60-70 veya ustu).

Saygısız bir şekilde atılan biri değilse ve gerçekten benim o zamanki durumumdan daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorsam yer veririm. Ama saygısız biriyse kim olursa olsun yer vermem. Saygı istiyorlarsa saygı gösterecekler. Yaşlanmak joker olmak değil. Saygı sadece küçüklerin büyüklere göstermesi gereken bir şey de değil.

Normal hayatımda genellikle birini gördüm mü veriyorum fakat öğrencilik hayatımda hiç veresim gelmiyor hamile kadınlar falan istisna oluyor. Okulda kaç dersten çıkmışın yorgunsun bir de ayakta gittin mi çıkışta o senin için çok işkenceli oluyor ancak çok çok zor durumda birine yer veririm yani onun harici ayakta durabilen yaşlılara hayatta yer vermiyorum öğrenci olduğum dönemlerde.

Hamile ve ayakta durmakta zorluk çekme potansiyeli olabilecek kişilere yer veriyorum evet. Neden bunu sordunuz veya soruyorsunuz ? Bunula ilgili birkaç konu daha gördüm gayet gündelik hayatın içinde olan sıradan bir durum da o yüzden.

Arkanızdan konuşup sizi eleştirmeleri, saygısızlıktır. Ayrıca, siz haklısınız. Yer vermek bir kural veya zorunluluk değildir, nezakettir. Bu nezaketi göstermediğiniz için size tepki gösterme hakları da yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı