Otomobillerde en gereksiz bulduğunuz şeyler?

Manuel kullanmak için tork aralığını bilmeye gerek yok ki.
Şaka yapıyorsun sanırım. :D Sen o tork devrini bilmeden tam anlamıyla manuel şanzımanı nasıl verimli kullanmayı planlıyorsun?

Düşük tüketim - yüksek çekiş istiyorsan motorun en yüksek torkunun en düşük kaç devirde verdiğini bilmen lazım. Yüksek performans istiyorsan o torku en yüksek kaç devirde verdiğini bilmen lazım. Motorun tork değeri optimumda olmadığı devirlerde de vites değiştirebilmek arabanın kontrolünü sana vermiyor, gereksiz yere yakıt tüketimini artırıp optimum performansı düşürüyor. Performans isteyip de maksimum 4500 devirde yüksek tork veren bir motorla son vites hariç devir çeviriyor diye 5500-6000 devirde vites atıyorsan ortada büyük sorun var demektir. Düşük tüketim istiyorsan o torku 1500 devirde verebilen bir motorla 2500-3000 devirde vites atmak da o tüketim değerine ulaşmanı engeller. Kısacası o anki kullanım durumuna göre motorunu bilmen lazım ki ona göre vites değiştiresin. Profesyonel sürücüler bunu yapıyor da manuel vitesteki o performans ve tüketim değerleri ortaya çıkıyor, sürücülerin neredeyse tamamı (çok küçük bir yüzde hariç) arabayı "kontrol bende" zannedip verimsiz kullananlar oluyor işte.

Kullanan kişi debriyajlı manuelde çok daha iyi sonuçlar elde edecektir ki geçmişte de böyle olmuş.
Bundan 150 yıl önce de atlar arabalardan daha iyi sonuçlar vermiş, o zaman ona dönelim. 21. yüzyıla gireli 21 yıl geçti, teknoloji ilerliyor ama hâlâ geçmişte kalmaya devam ediyor çoğu insan. Artık bırak çift kavramalıyı (ki dayanıklılık sorunu var) normal tork konvertörlü şanzıman kadar verimli ve hızlı vites değiştiremez kullanıcılar. Şu anda otomatik viteslerin yakıt tüketimi sorunu kalmadı, performans sorunu ise hiç kalmadı milisaniyeler içinde vites değiştirebilir duruma geldiler. Hâlâ yıllar öncesini şimdiki dönemin gerçeği sanıyorsun. Babam da Stuttgart merkezde yönetici olduğu dönemlerdeki 80'li yılların Mercedes'lerini 2015 yılından daha güvenli zannederdi. :D

Ben manuel daha iyi demiyorum ki neden savunmaya geçiyorsun hemen? İkisine de sahibim diyorum zaten. :D

Sen manueli ve kullanıcısını berbat olarak görüyorsun da o tork değerlerine göre vites atmayınca araç iki katı mı yakıyor sanki? İkincisi atmosferik bir aracın tork eğrisine bakarsan senin dediğine göre sürekli yüksek devirde vites atmak gerek. Örneğin 1.6 Valvematic motorun maksimum tork değerine bakalım:
Maximum torque :160 Nm or 118 lb.ft @ 4400 rpm

Sürekli 4400 devirde mi vites atalım? :D Evet bu bilgiler işimize yarar da sanki manuel vites berbat otomatik en iyisi gibi konuşuyorsun. Hayır aksine manuelin de gayet kullanışlı ve özellikle de zevkli olduğu yerler var. Kullanamayan da kötü demesin bir zahmet. Bu kadar saldırının sebebini kullanamıyor olmaya bağlarım ben kusura bakmayın da.

Ben ikisini de aktif olarak kullanan biri olarak ikisinin de avantajları ve dezavantajlarını söylüyorum. Bunu kabul edemeyecek ne var anlamadım.

Ben manuel daha iyi demiyorum ki neden savunmaya geçiyorsun hemen? İkisine de sahibim diyorum zaten. :D
Ben debriyaj pedalı gereksiz uzun süredir diyorum, manuel vites kullanım trendi 20-25 yıl öncekiyle aynı oranda kalsaydı çoktan hepsi pedalsız manuele dönerdi. Bu teknoloji varken pedala gerek yok diyorum, sen ise pedal manuelin zorunluluğuymuş gibi pedal gereksiz diyenlere "manuel kullanamıyorlar ondan laf atıyorlar" diyorsun. Benim savunduğum şey ise şu; manuel vites kullanmayı profesyonel olmak zannedenlerin neredeyse hiçbiri o vitese hakim olmadığının farkında değiller.

Sürekli 4400 devirde mi vites atalım? :D
Performans (çekiş) istiyorsan evet, ayrıca turbolu motorlarda verimli tork sadece tek devirde olmuyor. Turbo diye bir şey icat ettiler tavsiye ederim, alıyorsun motoruna göre 1500-2000 devirden 4000-4500 devir arasında ova gibi devir bandın var. Düşük tüketim mi istiyorsun? Değiştir 1500-2000 devirde, yüksek performans mı istiyorsun? Değiştir 4000-4500 devirde.

Kullanamayan da kötü demesin bir zahmet. Bu kadar saldırının sebebini kullanamıyor olmaya bağlarım ben kusura bakmayın da.
Manuel vites kullanmakta ne var onu anlamıyorum... Zor bir şey falan sanıyorsun sanırım, arabasında konfor isteyen manuel vites almıyor bu kadar basit. Gelişmiş bir ülkede normal bir okula değil de "özel" bir okula gitmesi gerekecek milyonlarca insanın kullanabildiği bir vites türünü doktorlar/akademisyenler/normal zeka seviyesindeki kişiler kullanamıyor mu? :D Bu bir tercih meselesi, debriyaj pedalına gerek kalmaması ise yıllardır olan bir gerçek.

manuel vites kullanmayı profesyonel olmak zannedenlerin neredeyse hiçbiri o vitese hakim olmadığının farkında değiller.
Hah senin de dediğin gibi ben de neredeyse hepsi diyorum. Herkesi kast etmiyorum. Çoğu böyle diyorum.

Bunları bilen tek kişi sen değilsin bu kadar zorlamana gerek yok. Ben de birkaç önceki mesajımda zaten otomatikler daha konforlu demiştim. Daha kötü demiyorum ki. Neyi anlatmaya çalışıyorsun? :D

Bunları bilen tek kişi sen değilsin bu kadar zorlamana gerek yok. Ben de birkaç önceki mesajımda zaten otomatikler daha konforlu demiştim. Daha kötü demiyorum ki. Neyi anlatmaya çalışıyorsun? :D
Kendi fikrini söyleyenlere karşı dediğin ilk şeyin bir saldırı olduğunu anlatmaya çalışıyorum. "Debriyaj pedalı gerekli değil dedi, hahaha bu kesin kullanamıyor beceriksizliğinden laf ediyorlar" diyorsun. Konu tartışma konusu değil, fikrini söyleyip başka konulara geçilecek bir konu ama yok illa birileri başkalarına laf edecek...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı