Otomobillerde en gereksiz bulduğunuz şeyler?

Ambiyans aydınlatma: Elektronik eşyalardaki RGB gibi, ne gereği var? (Dedi ve her şeyi %100 RGB aldı...) :D

Gereksiz boyuttaki ekranlar: Amaç arabayı kullanmak mı yoksa ekrana bakmak mı? Tamam navigasyon gibi şeyler için ekran olsun da 10-12" boyuttaki ekranlara ne gerek var? Gece yolculuklarında güvenliği düşürüyor üstelik. Konsantrasyonu ve gözün düşük ışığa alışma süresini düşürüyor.

Dijital gösterge: Bu da sırf görünüş için geçilen para tuzağı bir özellik. Arabada bozulduğu zaman servet ödeyeceğiniz şeylerden biri olarak konulmuş.

Panoramik cam tavan: Eninde sonunda o tavan su geçirecek. Ağırlık merkezini yukarı çekiyor, yolda araç dengesini kötü etkiliyor ve ağırlaştırıyor, güneş tam tepedeyken yaz aylarında perdesini kapatsanız bile mutlaka iç ısıyı artıran bir etken oluyor. Hafif yağmurlu günlerde kız arkadaşınız yanınızdayken yol boyunca tavana bakarak gidiyor tabii orası ayrı. :D

Düğün salonuna yetecek kadar fazla sayıda ve yüksek ses çıkışlı hoparlör: 4-5 hoparlör neyinize yetmiyor? Araba kullanırken çevre sesleri duymanız önemli, fark etmeden çarptığınız bir şey olabilir (kilometrelerce ceset sürükleyenler var...) Ya da dışarıdaki sesleri duymanızı engeller. Basit bir korna uyarısıyla kurtaracağınız kazaya bodoslama dalıyorsunuz ki bu da sık sık oluyor.

Debriyaj pedalı: Artık manuel vitesli arabalarda bile bu pedala ihtiyaç kalmadı. Yıl oldu 2021, çok uzun zamandır olan bu teknoloji daha yeni geliyor arabalara yeni modellerle...

3 bölgeli klima: Ufacık bir alanda yolculuk ediyorsunuz, arka bölüm için farklı ısı belirlenmesi nasıl bir etkiye neden olabilir? Olsa olsa 1 celcius ancak fark yaratacak, yüzüne geldiğinde üşüyorsan da açısını değiştir olsun bitsin. Eninde sonunda araç içindeki sıcaklık ya sürücünün ya da sağ ön koltukta oturan kadın kimse (anne, eş, sevgili) onun istediği gibi olacak. Sadece üst segment makam aracında olsa neyse.

Deri koltuk: Sıcak bölgelerde yazın oraya nasıl oturulabiliyor anlayamıyorum. Ben oturduğumda ardımdaki yanakları (anladınız) koltukta bırakıp iniyorum.

Stop & Start sistemi: Bu sistemin araçlarda olmasının tek nedeni emisyon düşürme çabasıdır. Akü düşmanıdır, eskiden Turbo düşmanıydı, çoğu arabada rahatsız edici şekilde çalışır... Bu özelliğin olduğu arabalarımda her binişte otomatik olarak kapattığım bir özellik.

Not: Debriyaj pedalı hariç bunların hepsi şimdiki arabamda var maalesef. Seçemiyorsun, paket paket geliyor. Elimde olsa çoğunu çıkarırım, araba daha ucuza gelmiş olur.

Manuel vitesli arabalarda debriyaj pedalına nasıl ihtiyaç kalmadı hocam anlamadım.

Manuel vitesli arabalarda debriyaj pedalına nasıl ihtiyaç kalmadı hocam anlamadım.
Gereksiz bir teknoloji. Debriyajla manuel araba kullanamayanların "debriyaj, manuel gereksiz" demelerine hastayım gerçekten. Evet şehir içinde otomatik vitesler daha avantajlı kesinlikle. Ama bunu arabayı kullanamayışlarına bağlamamalarına tutuluyorum gerçekten. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Debriyajla manuel araba kullanamayanların "debriyaj, manuel gereksiz" demelerine hastayım gerçekten. Ama bunu arabayı kullanamayışlarına bağlamamalarına tutuluyorum gerçekten. :D
Sen ne kadar önyargılısın öyle... Bu tartışmalar ABD/Avustralya gibi ülkelerde 1970'li yıllarda oluyordu, 2021 yılında hâlâ yapmak istiyorsan sen bilirsin ama bu dediğin önyargın kötü üzer seni söyleyeyim. Ben de manuel vitesle araba kullanmayı bir halt zannedenlere tutuluyorum gerçekten. :D

Yıllarca manuel vitesli arabalar da kullandım şirket araçlarında, fındık kadar motorla hiçbir anlamı yok. Şehir içini zaten geçtim, orada tamamen gereksiz bir ek iş.

Mantığa bak, bir şeyi "sevmiyorsan" yapamıyorsun olarak kabul ediliyorsun. 🤣

Sen ne kadar önyargılısın öyle... Bu tartışmalar ABD/Avustralya gibi ülkelerde 1970'li yıllarda oluyordu, 2021 yılında hâlâ yapmak istiyorsan sen bilirsin ama bu dediğin önyargın kötü üzer seni söyleyeyim. Ben de manuel vitesle araba kullanmayı bir halt zannedenlere tutuluyorum gerçekten. :D

Yıllarca manuel vitesli arabalar da kullandım şirket araçlarında, fındık kadar motorla hiçbir anlamı yok. Şehir içini zaten geçtim, orada tamamen gereksiz bir ek iş.

Mantığa bak, bir şeyi "sevmiyorsan" yapamıyorsun olarak kabul ediliyorsun. 🤣
Sen dizel arabayı manuel kullanıp da manuelin kötü olduğunu düşünüyorsun. Benzinli manuel kullanırsan gayet verimli olduğunu görebilirsin. Ayrıca otomatik gibi "ne zaman yolda kalacağım" korkusu olmuyor en azından daha sağlam oluyor. Ben ikisini de aktif olarak kullanan biri olarak otomatik rahat ama keyifsiz, manuel ise keyifli ama zahmetli diyorum. Ama manueli sevmeyenlerin %90'ı kullanamayanlar. :d

Sen dizel arabayı manuel kullanıp da manuelin kötü olduğunu düşünüyorsun. Benzinli manuel kullanırsan gayet verimli olduğunu görebilirsin.
Bu kadar yıldır araba kullanıp da manuel kullandığım arabaların hep dizel olduğunu cidden düşündün mü? Dizel kullandığım tek manuel Aydın'daki şirket aracıydı.

Ayrıca otomatik gibi "ne zaman yolda kalacağım" korkusu olmuyor en azından daha sağlam oluyor.
2009 yılından beri şahsi araçlarım hep otomatik vites oldu 5 farklı marka/modelde, yakında 6. marka/model olacak ve hiçbir zaman da yolda kalacağım diye korkmadım. Mümkünse çift kavramalılardan uzak dur, tork konvertörlü bir araba al gerisini de hiç düşünme.

Ben ikisini de aktif olarak kullanan biri olarak otomatik rahat ama keyifsiz, manuel ise keyifli ama zahmetli diyorum.
Manuel kullanım için debriyaj pedalına gerek yok, epeydir olan bir teknoloji daha yeni giriyor hayatımıza yaygın olarak. Ayrıca istersen birçok otomatik şanzımanı manuel de kullanabiliyorsun, illa 3. bir pedala basmak gerekmiyor yine.

Manueli sevmeyenlerin %90'ı kullanamayanlar. :D
Manuel kullanılamayacak bir şey değil, IQ düzeyi 90 olmayıp da kullanan yüz milyonlarca insan oldu şu ana kadar. Bir kişi manuel vitesi hiç yeteneği olmasa bile 2-3 ay düzenli kullandığında zaten her şeyi bilinçaltında otomatik yaptığını fark ediyor, trafikte saatler geçirirken sol ayak çalışıp küfretmesi kalıyor geriye. Daha konforlu kullanmak isteyenler en baştan otomatik vitese kayıyor genellikle, otomatik vitesle düzenli araba kullanmaya başlayan birinin de manuel kullanamaması normal. Bundan 11-12 yıl önce otomatik vites alana "karı mısın?" diye soruyorlardı, şimdi bunu diyenlerin de bir kısmı otomatik vites alıyorlar. Bir şeyin daha konforlusu varken, kullanıcıların %99'una denk gelen sıradan bir sürücünün manuel vitesle ne gibi bir kazanımı olabilir?

Çok görüyorum manuel vites kullanan arkadaşlarımdan da, manuel vites kullanıyor diye kendilerini iyi sürücü zannediyorlar. Pist günlerine götürdüğüm zaman kapı koluna/tutamaca dört elle nasıl sarıldıklarını görünce de ben gülüyorum. Diyorlar ya güçlü araba manuel vitesle keyifli oluyor diye, bunu diyenleri de gördüm 500-600 beygirlik manuel vitesli arabalarda. Daha doğru düzgün kaldırmayı bile beceremiyorlardı.

Otomatik vites üreten bir şirkette hissen falan mı var? :D Şirket araçlarını örnek verdiğin için dizel dedim çünkü genelde dizel olurlar. Tork konvertörlü de kullandım ve sorunsuz otomatik vites araca rastlamadım henüz. En zevklisi ve belki de sıkıntı çıkarma ihtimali en yüksek olan DSG'yi ise ikinci kez aktif olarak kullanıyorum. Elbette ki otomatik vites araç daha performanslı ve daha konforludur. Ama manuel vitesin sorunsuzluğuna yakın bile değil. Manuel vites 90 model bir araba bile gözün kapalı alabilirsin. Ancak 3-5 yaşı geçince otomatik viteslere hala çekinerek bakıyor herkes. Normal de bu çünkü sıfır bir otomatik vites araba alsan bile sorun yaşama ihtimalin oluyor. Her geçen gün daha sorunsuz modelleri görsek de hala manuel vites gibi değil kabul edelim bunu.

İkinci bir durum ise kullanım hissiyatı. Otomatik vites araçta hissiyat yok ki. Sanki kontrol bende değilmiş gibi. Ben manuel olmalı otomatik olmamalı demiyorum. Sadece söylediğim şey manuel kullanamayanların "debriyaj, manuel vites gereksiz" demelerini saçma buluyorum. Elbette manuel tercih etmek için de farklı sebepler var. En nihayetinde Türkiye'de yaşayan birisi "neden sırf otomatik diye binlerce lira fazladan vereyim?" diye düşünebilir. Çünkü şehir içinde aktif olarak kullanmıyor olabilir. Manuel hala duruma göre tercih edilebilir bir şanzıman.

Bu arada ben de ikisini de kullanıyorum ve şehir içinde gerçekten manuele küfür etmişliğim çoktur. Sadece "gereksiz" yaftası vurmak yanlış.

Yeni konular

Geri
Yukarı