Oyun Fiyatlarının Yükselişi

Mesela benim istediğim oyun Steam'da yoksa ne yapacağım?

Yani oyunu illa bir dijital platform'dan alacaksin o zaman. Acikcasi bir oyun Steam'e düsmemisse almam icin gercekten bagimlisi olmam lazim tüm oyunlarim Steam'de. Mesela Battlefield diye bir oyun var 10 saatlik sürümünü oynadim hosuma gitti acikcasi ama sirf Steam'e düsmemis diye almadim o derece. Ama fiyat ve platform anlaminda Steam gayet iyi.

Mesela gecenlerde kullanmis bir Steam hesabi aldim @Handsome Reis 'den o hesabi Almanya'dan alsam en asagi 150 - 200 € vermem gerekirken 80 TL'ye aldim. Hesaptaki oyunlar sunlar. Hesabin linki burada bak :)

2018-05-24_183532.jpg
2018-05-24_183548.jpg
2018-05-24_183605.jpg
2018-05-24_183616.jpg

Yani oyunu illa bir dijital platform'dan alacaksin o zaman. Acikcasi bir oyun Steam'e düsmemisse almam icin gercekten bagimlisi olmam lazim tüm oyunlarim Steam'de. Mesela Battlefield diye bir oyun var 10 saatlik sürümünü oynadim hosuma gitti acikcasi ama sirf Steam'e düsmemis diye almadim o derece. Ama fiyat ve platform anlaminda Steam gayet iyi.

Mesela gecenlerde kullanmis bir Steam hesabi aldim @Handsome Reis 'den o hesabi Almanya'dan alsam en asagi 150 - 200 € vermem gerekirken 80 TL'ye aldim. Hesaptaki oyunlar sunlar. Hesabin linki burada bak :)

Eki Görüntüle 300867Eki Görüntüle 300868Eki Görüntüle 300869Eki Görüntüle 300870
İşte sıkıntı da o zaten. Alacağım oyunlar genelde Steam üzerinde olmuyor ve bu sadece benim sorunum da değil. Çare ikinci el hesap almak o zaman. :D
Oyunların 10 parça halinde satılması bence de büyük problem. Witcher'da olduğu gibi oyun niteliğinde dlc için para istersin anlarım ama bazı oyunlar kasti olarak eksik çıkarılıyor.
Mesela Destiny 2. Şu Bungie'nin CEO'sunu görsem ağız burun dalarım yani o derece sinirliyim.

Eki Görüntüle 300867Eki Görüntüle 300868Eki Görüntüle 300869Eki Görüntüle 300870
Anaa. Zaten Almanya'da fiyatların yüksek olduğunu biliyorum.
Rocket League 31 TL iken TR'de, Almanya'da 30€ diye biliyorum.
Böyle böyle borsa yapsak mı @Neşeli Enginar ? :D

Ilginc ben ise Türkiye'de oyunlarin haddinden fazla ucuz oldugunu düsünüyorum. Mesela Dead by Daylight Almanya'da 20 € Türkiye'de ise 30 TL diye biliyorum. Yani el insaf.
Hatta Türkiye'ye gittigimde oradan Steam hesabima bol bol oyun ve DLC almayi düsünüyorum. Önce bu mümkün mü bir arastirayim.

Sevgiler :)
Buraya geldiğinizde Steam'dan para biriminizi değiştirmeyi deneyin. Hatta direk Steam hesabınızı tamamiyle TL yapın ve Alman kod sitelerinden 20€ alıp 20 TL gibi harcayabilesiniz.

Her zaman söylerim evet çoğu şeyi ucuz kullanıyoruz Avrupa'ya göre ama bizi de ucuz kullanıyorlar kardeşim ne yapalım. Biz de 6000 TL asgari ücret alsak, emin ol kiralar 3000 TL olsa da koymaz, çünkü kalan para yarısı, 3000 TL kalıyor. Ama bizde olan, 1600 TL, yarısı kira 700 TL kalan para, 900 TL. Yani az alınan ücretin yarısı ile, çok alınan ücretin yarısı bir olmuyor.

Örnek Alman bir şirket, kendi ülkesinde en aşağı, 2000 Euro ücret verirken, Türkiye'de 800 Euro vererek kurtarıyor, Çin de ise belki 500 Euro vererek kurtarıyor. Bu çok büyük adaletsizlik, madem 2000 Euro maaş vererek de kaar edebiliyorsan, neden çinde 500 Euro veriyorsun. Ama tüm insanlar da ucuz ucuz ucuz diye tutturduğumuz için, belli bir yerde insanlar sömürülüyor bizim ucuz tutkumuz yüzünden.

Amerika da eyaletlerde ortalama olarak saatlik 10 dolara iş bulabiliyorsun. 59 dolarlık oyunu almak için 6 saat çalışman yetiyor. En kötü 7 dolar olsun. 7 dolar olsa bile 8 saat yapıyor.

Bizde asgari ücretin saatlik fiyatı 6.45. 200 TL oyunu almak için 30 saat çalışman gerekiyor. DLC falan hepsini alırsan bazı oyunlar 299 yada daha pahalı oluyor.

:dikkatli:

Ilginc ben ise Türkiye'de oyunlarin haddinden fazla ucuz oldugunu düsünüyorum. Mesela Dead by Daylight Almanya'da 20 € Türkiye'de ise 30 TL diye biliyorum. Yani el insaf.
Hatta Türkiye'ye gittigimde oradan Steam hesabima bol bol oyun ve DLC almayi düsünüyorum. Önce bu mümkün mü bir arastirayim.

Sevgiler :)
Turkiye kayitli bir kredi kartiniz varsa yapabilirsiniz Steam Destek'e basvurarak.

TL uzerinden alisveris yapabilirsiniz Steam'de.
Buraya geldiğinizde Steam'dan para biriminizi değiştirmeyi deneyin. Hatta direk Steam hesabınızı tamamiyle TL yapın ve Alman kod sitelerinden 20€ alıp 20 TL gibi harcayabilesiniz.
Steam bakiyesinde kayitli parayi guncel kur ustunden TL'ye ceviriyorlar. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı